KOMODITNÍ SPREADY: ROPA a spready

Tak pořád tu máme tu zimu. V USA však přišla přímo „kosa“ a tak s pomocí omezení těžby ze strany OPEC a Ruska cena ropy ožila. Jak to ale bude dále, nad tím se dnes zamyslíme.

Aktuální cena – graf ropa WTI

zdroj:barcharts.com

Zde vidíme graf ceny ropy s dvacetiletou historií. Z dlouhodobého hlediska vidíme, že ropa není drahá. Po třech měsících prudkého poklesu cena v lednu 2019 roste. Zima a omezení těžby ze strany OPEC cenu podporuje. Na druhé straně je však zpomalující světová ekonomikarekordní těžba v USA. Co lze tedy očekávat? Podle mého názoru bude na komoditě přetrvávat vyšší volatilita ceny a cena by se mohla dle mého názoru pohybovat v pásmu 40 až 75 USD/barel.

Co nám nyní říká MFI

zdroj:barchart.com

V pravé části grafu je zřetelně vidět divergenci mezi indikátorem a pohybem ceny ropy. Naznačuje možné oslabení komodity, které je v souladu s mým názorem, že ropa zřejmě již dloho neporoste. Tedy pokud se neobjeví nové zprávy, které by její další růst podpořily. Dále se podíváme na sezonalitu.

Ropa a její sezonalita

zdroj:seasonalgo.com

Zde tedy vidíme graf sezonality. Tu naznačuje zelená čára, jedná se o 10-letý průměr. Vidíme, že do dubna je trend rostoucí a druhé pololetí se vyznačuje převážně poklesem. Zde se pokoušíme realizovat zisk pomocí bear spreadů. Podle sezonality bychom tedy měli před sebou mít zhruba dva a půl měsíce růstu. Já si to ale nemyslím. Můžu se plést, ale viděl bych to spíše na pohyb do strany do dubna. Pak dle vývoje ekonomiky a těžby v USA.

Tabulka futures na ropu CL

zdroj:TWS

Zde vidíme dnešní seznam futures kontraktů na ropu WTI ( CL ). Cena roste, ale na prvních pěti kontraktech neslábne contango, což by při růstu poptávky mělo. Růst tedy pravděpodobně nemusí být tažen skutečnou poptávkou, ale setrvačností. Možná algoritmy. Ještě se podíváme na křivku contanga a porovnáme s historií.

Term structure ropy WTI

zdroj:spreadcharts.com

Zde vidíme zelenou křivku, průměr 15 let, modrá je současnost. Šedivá křivka je měsíc zpět. Zelená a i šedá jsou více ohnuté. Modrá tedy značí větší poptávku, ale mne nepřesvědčuje. Spíše věřím návratu k tomuto tvaru. Tedy spíše pokles či stagnace ceny. V souladu s tím zavírám covered call na ropě.

Výběr zisku Covered Call

zdroj:TWS čtvrtek 18:48 hodin

Takže zítra uvidíme, jak se bude ropě dařit. Je 19:05 a ropa se vydala na „jih“. Uvidíme.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.