KOMODITNÍ SPREADY: Nekonečné možnosti

Zdravím přátelé. Dnes se podívám nikoli na konkrétní komodity na obchod na spreadech. Spíše na možnosti komoditních spreadů. Možná přesněji řečeno na jednu konkrétní možnost. Poziční obchodování.

Poziční obchodování

Co to vlastně je? Jedná se o dlouhodobější obchod. Pozice je zpravidla budována postupně a přes to, že obchod je spíše dlouhodobější, obchodník je v průběhu obchodu aktivní. Tedy nejedná se o pasivní dlouhodobé držení pozice.

Kdy zvažuji spreadový poziční obchod

seaznalgo.com

U dlouhodobého pozičního obchodu bych rád viděl zejména dobrou cenu, tedy buď nějaký extrém nebo cenu v jeho blízkosti. Déle dobré nastavení COT reportu nebo čistých pozic Large Traders. Na rozdíl od klasického spreadového obchodu je můj mentální SL veliký, obvykle na hranici největšího extrému či ještě dále i s ohledem na aktuální trh. Jinými slovy řečeno, počítám v pravděpodobnou otevřenou ztrátou a postupným budováním pozice.

Co potřebuji

Není to obchodní postup pro začátečníky. Potřebujete střední až velký účet. Zkušenosti a psychickou odolnost. K trpělivosti také jistou dávku flexibility, pokud se situace na trzích začne měnit. Korekce předem stanoveného plánu jsou pravděpodobné. Občas je také třeba s pokorou přijmout prohru a netrvat tvrdohlavě na útoku hlavou proti zdi.

Pravděpodobnost a riziko

Jednou jsem četl na FB rozhovor dvou obchodníků a jeden přirovnával burzu k ruletě z hlediska pravděpodobnosti. Dovolím si nesouhlasit. Navyšování pozice pozice při extrému, dobrém COT nastavení a třeba i s podporou sezonality, která tedy v tomto případě není tak podstatná, je samozřejmě něco úplně jiného.

Pravděpodobnost v ruletě černá-červená nezávisí na délce série před tím padlých stejných barev. Každý další hod je šance opět stejná. Nikoliv však na pohyb ceny komodity. Ta se z extrémních hodnot vždy vrací ke své střední hodnotě. A s tím jak se extrém zvyšuje, zvyšuje se i pravděpodobnost bodu zvratu a návratu k mediánu.

seasonalgo.com

Úspěšnost těchto obchodů je velmi vysoká. Je to otázkou času a řízení maximálního rizika. Pozičně lze samozřejmě obchodovat velmi dobře komoditní spready, ale i opce. Flexibilita a variabilita je obrovská a záleží jen na obchodníkovi, jak k obchodu přistoupí.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Přidat komentář

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.