KOMODITNÍ SPREADY: Náhled do KSETu

S jarem přichází nejen sluníčko, ale i stabilizace na spreadovém trhu. Sice na futures je na zrninách, ropě i kovech zvýšená volatilita, ale struktury trhů se myslím již nebudou potýkat s většími extrémy. Dnes se podívám na moje KSET pozice a závěrem se krátce na moje opční PUT výpisy na ropě. Pokračování z minulého článku finakademie.cz/komoditni-spready-ropa-v-trendu/

Nakoupené BEAR spready

KAKAO

seasonalgo.com

Otevřený zisk 90 USD na kakaovém spreadu, který se skládá z koupeného future kontraktu na prosinec 2021 a prodaného future kontraktu na září 2021. Černá křivka je aktuální vývoj spreadu. Červená křivka značí 5-letý pattern sezonalitymodrá pattern 15-letý. Statistický trend sezonality je jasně rostoucí. Prakticky stejné nastavení uvidíte i u tří ostatních spreadů v mém portfoliu KSET.

Hovězí maso

seasonalgo.com

Otevřená profit je na LE, tedy hovězím mase 188 USD. Spread je složení z koupeného prosince 2021 a prodaného října 2021. Vývoj nyní probíhá spíše do strany. Nicméně očekávám vyražení vzhůru.

KUKUŘICE

seasonalgo.com

Zde je otevřený zisk 118,50 USD. Skladba bear spreadu je koupený kontrakt na prosinec 2021 a zároveň prodané kontrakt na září 2021. Trend spreadu v roce 2020 byl klesající vlivem silného růstu ceny komodity. Následně vidíme plochý vývoj ceny v počátku letošního roku. Cena následně „oživuje“ se slábnoucí poptávkou a sezonalita naznačuje možnou „sklizeň“ dolarů.

ZEMNÍ PLYN

seasonalgo.com

Zde je otevřený zisk 400 USD na spreadu, který dokáže být „divočejší“. Zemní plyn to dovede hodně rozjet a to i proti, tedy tady si dávám dobrý pozor. Spread je složen z koupeného února 2022 a prodaného ledna 2022. Vzhledem k tomu, že se jedná o hodně vzdálené expirace, je nyní volatilita spreadu nižší, než blízko u expirace. Tedy jedná se o dlouhodobou pozici.

U všech pozic samozřejmě sleduji i jiné indikace než je sezonalita. Ale to již je součástí KSETu. Celkem tedy mám otevřený profit 796,50 USD na těchto čtyřech pozicích spreadů.

Ropa stále silná

V minulém článku 12.3. jsem psal o mém pohledu na ropu a výpisech opcí. Tedy přesněji PUT opcí. Oblíbená kreditní strategie mi přináší do „měšce“ nějaké ty „zlatky“ . V tomto případě na obrázku níže opět vidíte mojí aktuální pozice na ropě WTI. Zvýšená volatilita ceny mezi cenou 59 až 62 USD/barel pomohla zvýšit implikovanou volatilitu a tím i prémia. To jsem využil na úpravu pozice a výpisy opcí za 797 USD – květen strike 53, šel jsem blíže k trhu a vzdálenější výpis srpen strike až 42 za 807 USD. Původní výpis na duben strike 52 již expiroval OTM a nadělil mi 237 USD zisku.

Aktuální pozice na WTI

TWS

Otevřený zisk je nyní +864 USD

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře
 1. Martin Richter napsal:

  Dobrý den Romane, chci se zeptat na tvůj názor na výše popisovaný kukuřičný spread ZCZ21-ZCU21. Vstoupil jsem do něj za – 25. Pěkně se nám rozjel, ale jak se kukuřice díky nepříznivému počasí v US, Brazílii a Argentině a zvýšenému importu Číny vydala do mnohaletých maxim, jsem se spreadem po jeho hluboké korekci na B/E a váhám, zda prodat či stále držet. Intradenně jsem byl už v těžkém mínusu. Naštestí jsem ale též v ZCN21, tak jsem celkově v plusu. Kladu si otázku, zda je to jen korekce, nebo už obrat trendu. Nechce se mi vystupovat, protože potencionální zisk je velký. V historii už tu ale byly případy, že se spread vůbec na severní stranu nerozjel.
  Zajímal by mě Tvůj názor.
  Hezký den přeje
  Martin Richter

  • Roman Horký napsal:

   Ahoj Martine, omlouvám se za opožděnou reakci. Osobně jsem spread také držel, ale na SL jsem jej raději zavřel. Cena zrnin se může stále šplhat výše a s ohledem na nafouknutou likviditu nelze vývoj k novým maximům vyloučit. Bear spread pak může logicky potkávat nová minima. Ahoj Roman

 2. Martin Richter napsal:

  Dobrý den Romane, posílal jsem komentář ohledně spreadu v kukuřici. Teď nevím, zda jsem ho omylem nenapsal pod článek o zemním plynu. Pokud ano, prosím o přesunutí komentáře pod tento článek.
  Děkuji
  Martin Richter

  • Roman Horký napsal:

   Ahoj Martine, omlouvám se za opožděnou reakci. Osobně jsem spread také držel, ale na SL jsem jej raději zavřel. Cena zrnin se může stále šplhat výše a s ohledem na nafouknutou likviditu nelze vývoj k novým maximům vyloučit. Bear spread pak může logicky potkávat nová minima. Ahoj Roman

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.