KOMODITNÍ SPREADY: Levný cukr – je to příležitost?

     Zdravím přátelé. Dnes se podíváme na „zoubek“ jedné z nejlevnějších komodit. Jedná se o CUKR. Cena se pohybuje na hranici 10 centů. Je to psychologická hranice a zároveň nejnižší cena za posledních 10 let. Nejnižší cena za posledních 20 let je 4,35 v roce v dubnu 1999. Netuším jaká je nyní produkční, tedy nákladová cena na výrobu cukru, ale předpokládám, že bude výše než v roce 1999. Tedy logická úvaha by naznačovala, že cenové dno by nemělo být níže než na ceně 5-6 centů. Cena bodu je 1120 USD. Při obchodování futures kontraktů je tedy dno vzdálené cca 4.480 – 5.600 USD na kontrakt. Myslím tím teoretické dno z hlediska produkčních cen. Pokud bych chtěl obchodovat pozičně dlouhodobý obchod, počítám si riziko na jeden future kontrakt, abych mohl stavět rozumný money management a strategii, kterou unese můj účet.

Graf ceny cukru SB – 20 let

zdroj:barcharts.com

     Cukr je tedy relativně levný. Dlouhodobý obchod by na futures byl možný. Podíváme se tedy na další indicie a vhodnost situace na  stavbu komoditních spreadů. Nejdříve se tedy podíváme, co na to Commercials a Large Traders.

Graf SB pozice Commercials

zdroj:spreadcharts.com

     Zpracovatelé považují aktuální cen již na atraktivní. Čisté pozice jsou blízko maxim. To vidíme v pravé části grafu, kdy červené pole je vysoko a nad -100.000 kontrakty. Je zájem nakupovat. A nyní se podíváme jaký prostor pro podporu trendu mají velcí spekulanti.

Graf SB pozice Large Traders

zdroj:spreadcharts.com

     Opět pravá strana grafu, ale tentokráte zelené pole. Prodeje do trendu velkých spekulantů se také blíží k maximům, ale ještě nějaké „střelivo“ zřejmě mají. Pokud tedy nákupy zpracovatelů nebudou tak silné, aby zabránily poklesům, může sestup ceny ještě pokračovat. Nicméně začínají se objevovat známky zpomalení a to i s ohledem na SR úroveň, na které se nyní cena nachází. Také se však objevují na některých spreadech známky možného zvratu.

Technická analýza spreadu SBH19-SBK19

zdroj:spreadcharts.com

     Jedná se o logicky o bull spread. Očekáváme zvrat trendu na levné komoditě, proto růstový spread. Riziko u bull spreadů je nižší než u bear spreadů a to je nyní naše výhoda. Na rozdíl od samotné ceny komodity nám spread ukazuje určité znaky své síly. Pattern 123 na růst. Náznak proražení sestupné TL a vyšší střednědobé dno.

    Nyní se tedy ještě podíváme na to, zda je spread cenově výhodný a tedy s prostorem pro rozumný výdělek.

Graf – histogram contanga SBH19-SBK19

zdroj:spreadcharts.com

     Tak prostor pro zisk bychom měli. Nicméně pokles ještě má také prostor. Podíváme se tedy ještě na Term Strukture křivky.

Graf Term Structure SB

zdroj:spreadcharts.com

     Modrá křivka ukazuje aktuální stav. Zelená 15 let průměr a červená 5 let průměr. Proti oběma historickým průměrům je aktuální struktura trhu opačně skloněná. Cukru je tedy nyní dostatek. My ovšem víme, že je levný a to bude povzbuzovat nákup a omezovat budoucí produkci. Tím se nabídka a poptávka časem dostane do rovnováhy.

    Závěrem lze tedy říci, že dlouhodobý obchod lze zvažovat už nyní. Klasický spreadový obchod vyžaduje signál a možná vyčkání COT otočení. V každém případě je cukr levný a vyplatí se sledovat další vývoj.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů