KOMODITNÍ SPREADY: Kakaové spready, je ještě prostor?

Zdravím přátelé, naše kakaové bear spready jsou již v zisku. Jak to tedy nyní vidím do budoucna.

Držím tři různé bear spready

Nyní mám ve svém portfoliu tři bear spready s různou volatilitourizikem. CCK21-CCK20, CCZ20-CCU20 a CCK21-CCH21. Jsou seřazeny podle rizika. Od nejrizikovějšího po spread celkem pohodový, tedy klidný s nízkou volatilitou.

Co předcházelo

Počátek tohoto obchodu je hluboko v roce 2019, kdy jsem vypisoval PUT opce a kasíroval prémia na nízkých cenách komodity. Následně se cena zvedla na vyšší úrovně a výpisy na vyšších cenách jsem začal zajišťovat bear spready. Po dalším růstu již PUT výpisy byly z hlediska rizika nevhodné a struktura trhu se vyhrotila v důsledku silnější poptávky po kakau. Zároveň se začalo proslýchat, že nová úroda bude ale poměrně dobrá. To mělo za následek extrémní nastavení Term Structure do silného negativního contanga – backwordation.

Reakce na změnu

Jak se tedy k situaci postavit. Je nutné dodržovat money management ( MM ), tedy u malých účtů to zasahuje Stop Lossy. Pokud u větších účtů pracujete konzervativně a používáte malé alokace, lze si dovolit poziční obchod s dlouhodobějším řízením, tedy bez přerušení. Struktura trhu se časem opět normalizuje na určitých cenách. U vyšší poptávky na vyšších. V případě slabé poptávky na nižších. Je tedy třeba čas a logickou úvahu.

CCK21-CCK20

seasonalgo.com

Zde je tedy velmi agresivní pozice, spread je hodně široký a proto hodně volatilní. Další riziko je, že se skládá ze dvou různých sklizní. Vzhledem k tomu, že ta nová má být zřejmě lepší, nepředpokládám, že by byla šance na otočení do contanga nebo přiblížení k NULE. Proto nastavuji Profit Target na rozumnou hodnotu -180 bodů. Průměrný nákup mám -226 a jedněch +460 USD jsem si již vybral. Tedy cílím na +2.300 USD. Případně bych roloval spredy, pokud by nedošlo k prodeji a spraed ještě opět klesal.

CCZ20-CCU20

seazonalgo.com

Druhý spread. Ten je rizikovější tím, že je složen z nové sklizně – CCH20 a CCU20, což je ještě spíše stará sklizeň nebo již namixovaná nová se starou. Hlavně je jeho výhodou poměrně dlouhá doba do expirace, tedy čas na stabilizaci Term Structure k směrem k normálu. Těchto spreadů mám nyní v držení nejvíce – 7 ks. Profit Target nastavuji tedy na NULA bodů, což při průměru -95 je 950 x 7 = +6.650 USD. Je však možné, že nebudu tak hamounit a budu prodávat postupně a uzavírat menší zisky. Uvidím.

CCK21-CCH21

seasonalgo.com

Tak to je přátelé nejhezčí graf 🙂 Je to ta malá tečka vlevo dole. Spread má rok času, aby se mohl projet v dobrém světle a nadělit dolary. Aby byla vidět sezonalita a ceny jeho „bráška“, který nyní končí, přidám ještě graf jeho předchůdce.

CCK20_CCH20

seasonalgo.com

Tedy tady vidíte průběh ceny bear spreadu na kakau za celé minulé období. cena se pohybovala v rozmezí -10 až +23 bodů. Osobně mám nastaveno předběžně +15 bodů, ale upřímně řečeno, stačilo by i +5, neboť můj nákup se v průměru za -33. To by při ctyřech spreadech znamenalo hezkých 1.520 USD. Ještě chci upozornit na jednu podstatnou věc. Všimněte si velmi zvýšené volatility před expirací první nohy spreadu. Tedy pokud chcete nebo někdy v budoucnu budete chtít spread rolovat, nedělejte to na posledních chvíli. Předejdete možným nepříjemným překvapením.

Je tam ještě prostor?

spreadcharts.com

Sklon Term Structure je jasný. Prostor pro bear spready, lépe řečeno pro jejich zisky tady zřetelně vidíme. Je úplně jedno, jestli se zvedne zadní část struktury trhu nebo klesne ta přední.

Pokud by se vyplnily ceny mých Profit Targetů, mohu se tedy těšit na cca 10.000 USD. Pravdu mám však vždy burza, tak uvidíme.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Tagy: contangodivergencekomoditní spreadyRoman Horkýstruktura trhu Tagy: bear spreadybull spreaddivergencekomoditní spreadyprofit target Tagy: contangokomoditní spreadypravděpodobnostrizikoRoman Horkýterm structure

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.