KOMODITNÍ SPREADY: Kakaová (kom)pozice

     Kakao nebo čokoláda na uklidněnou

     Zdravím přátelé. Na trzích je docela frmol, zejména na idexech se to „vaří“. Po dlouhém období strmého růstu přichází dlouho očekávaná korekce, která však na psychiku mnoha obchodníků má neblahý vliv. My na komoditách to máme trochu jinak, u nás se ty růsty a poklesy střídají docela normálně pořád, tudíž z toho „nervy“ většinou nemáme. Tedy neměli bychom mít. Ale aktiva jsou provázaná, tedy chtě nechtě akciový pokles promlouvá i do komodit a ostatních aktiv. Pokles indexů zejména vyvolává také pokles ropy, růst zlata a dluhopisů. My se však dnes podíváme na uklidňující komoditu – kakao. A dnes to nebudou spready, ale spíše komoditní opce. Jeden můj poziční obchod, který jsem začal tvořit v srpnu.

Jak to viděli velcí spekulanti

zdroj:spreadcharts.com

     Svislá červená čára ukazuje okamžik, kdy jsem posuzoval budování pozičního obchodu. Zelené pole čistých pozic velkých spekulantů je již v negativní teritoriu a cena kakaa je relativně nízká. Zásoby kakaa mírně vyšší než v roce 2018, kdy bylo dosaženo nejnižších cen za pět let. Uvažoval jsem tak, že pokud cena bude dále klesat, výpisy mých PUT opcí nechám přiřadit. Nejvyšší strike na 2200.  To je na LOW v minulém roce bylo risk 4.000 USD na přiřazení kontrat mínus obdržené prémium. Volatilita mi umožnila výpisy na několika stricích. CCZ18 PUT 2200, 2100 a 2000. CCH19 PUT 2150 a 2000, jedenkrát výpis CCH19 CALL 2650.  Celkem nasbíráno 4.172 USD.

Pozice 24.8.2018

     Dole vidíte dva spready. Občas jsem nějaký přihodil a drobný zisk vybral. V srpnu cena vyskočila až na 2.348, ale pak za stálé volatility klesala a začala tvořit cenový kanál mezi 2.100 a 2.200. Otevřený zisk +744 USD.

Pozice 13.9.2018

     Zde je již dokoupena i CCH19 CALL 2150 a pozice již vykazuje slušný otevřený zisk. I přes téměř stejnou cenu futures kontraktů udělal rozpad časové hodnoty opcí slušný profit +1.299 USD.

Pozice 15.10.2018

zdroj:TWS

     Poměrně slušný pokles ceny kakaa na CCZ18 jsme už „v penězích“. Pokles o cca 140 bodů. Změna ceny je částečně kompenzována časovým rozpadem opčních prémií. Otevřený zisk ale splasknul na pouhých +67 USD.

Pozice 25.10.2018

zdroj:TWS

     Tak a tady je výsledná pozice po včerejším závěru trhu. Cena je 2.210, což je vlastně na mém nejvyším PUT strike. Otevřený profit je +1.345 USD. 13.9. jsme byli o 100 bodů cenově výše a stejně máme větší zisk. Tento obchod nám přináší profit při růstu a stagnaci ceny. Dlouhodobě věřím v růst ceny. Poklesy nechám přiřadit, pokud budou. Kakao je levnější trh a účet na to je dostatečný. Ale krásně by mi stačil cenový pohyb mezi 2.200 až 2.000. Tady by se nechalo „těžit“.

Více si povíme na společném webináři s Vaškem Pechem již tuto neděli. Registrovat včas se můžete zde.

Ahoj Roman, ať se daří!

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.