KOMODITNÍ SPREADY: Kakao

Zdravím opět při pátku. Vašek ve středu psal o softs komoditách. Já je jistě neopustím a kakao je jedna z komodit, která mne hodně zajímá. Pojďme se na něj tedy podívat.

Dlouhodobý graf kakaa – 20 let

barchart.com

Graf ceny komodity naznačuje z dlouhodobého hlediska cenu celkem neutrální. To znamená, že se pohybujeme na dlouhodobě rozumné ceně. To logicky znamená, že další vývoj se může ubírat všemi směry. Minimum značené vodorovnou červenou čarou je na úrovní 690 bodů a to je z dnešního pohledu cena těžko myslitelná. Cena stará 19 let už z hlediska inflace by byla unikátem. Tedy velice nízká pravděpodobnost.

Nad touto čarou je čára modrá na úrovni 1.305 bodů. Opět dávná historie, ale cena již reálně dosažitelná, ale jen při větším kolapsu poptávky.

Následuje pásmo dvou oranžových čar, kde předpokládám cenu kakaa pro nejbližší období několika měsíců.

Poslední zelená vodorovná hladina cena je již cena opravdu vysoká, kam se může cena kakaa dostat krátkodobě při problémech s dodávkami – stávky, požáry, povodně, plísně na komoditě.

Graf ceny současné – 1 rok

barchart.com

Zde jsem naznačil, dle mého názoru, důležitou technickou úroveň a pár kolegů se na FB o tomto stavu také bavilo. Tato cena v okolí 2.437 bodů je SR úroveň, která v první polovině roku cenu odrážela dolů a nyní se stala podporou. Dnešní prudký pohyb ( čtvrtek ) zatím zdá se odrazila. Nicméně ostatní indikace hovoří spíše pro její proražení směrem dolů. Na to se podíváme na dalších grafech. Ale jsou to jen predikce, na to vždy pamatujte. Na burze jistoty nahledejte.

COT index a hodnotový indikátor

tradinview.com

Úplně nahoře na grafu vidíme cenu kakaa, křivka pod cenou je COT index, který ve své dolní poloze značí prodeje Commercials a ještě dole je hodnotový indikátor, který říká, že komodita je drahá. Tedy dvakrát pro short.

COT v podobě rozbíhavosti

spreadcharts.com

Dole je cena kakaa a nahoře COT a obě hlavní skupiny – Zeleně Large Traders a červeně Commercials. Pokud je zelené pole v horním extrému, spodní červené v dolním extrému a tedy jsou od sebe zároveň hodně vzdálená, jedná se o silné nastavení pro SHORT. Tedy potvrzení grafu nad z Tradinview.

Term Structure – struktura trhu

spreadcharts.com

Zde vidíme strukturu trhu současnou, znázorněnou modrou křivkou. Průměry 5 a 15 let červeně respektive modře. Na spreadech obchoduji nikoliv současnou situaci, ale návraty k normálu, tedy jakému si mediánu. Nejde primárně o cenu, ale vyrovnání nabídky a poptávky. Ta se může vyrovnávat na různých cenách a to je třeba si uvědomovat. Návrat je bear spread. Otázka je čas.

Divergence

spreadcharts.com

Divergence předznamenala pokles ceny kakaa, pak stabilizaci poptávky. Posledních několik dní je vidět oživení poptávky, ale dnešek, který na grafu ještě není, bude až zítra, potvrzuje silný propad ceny i poptávky.

Sezonalita bear spread CCH21-CCH20

seasonalgo.com

Tento široký bear spread držím. Mám 3 kusy a jak vidíte, má se kam rovnat. Od dubna do června se držel okolo 50 bodů. Minimum u -200 bodů a dnes růst o cca 35 bodů nahoru. To značí silné rovnání Term Structure, významné snížení negativního kontanga.

Závěrem je tedy možno říci, že bear spready by měly mít před sebou dobré období. Ale pozor, jedná se o pravděpodobnost, nikoli jistotu. To se může dít i při relativně malém propadu nebo stagnaci samotné ceny kakaa.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.