KOMODITNÍ SPREADY: KAKAO – CUKR

Zdravím, často se mne někteří ptáte na mezikomoditní spready. Je to těžší disciplína a vyžaduje větší účet. Pracujeme s větším stop lossem. Spread, který není moc známý, je kakao s cukrem. Podívejme se na něj blíže.

Prostý poměr jejich hodnot CC/SB

zdroj:spreadcharts.com

Tento průběh cenového poměru mezi kakaem a cukrem naznačuje poměrně nerozhodný stav. Neutrální pozice. Nicméně si všimněte, že poměr za posledních pět let vykazuje i poměrně slušné trendy.

Cenový graf kakaa CCN19

zdroj:barchart.com

Poslední rok je trend na kontraktu smíšený, ale v poslední době vykazuje spíše růst a to podporuje i indikátor MFI, který od začátku měsíce roste.

Cenový graf cukru SBN19

zdroj:barchart.com

U cukru je situace jiná. Trend je sestupný, i když v říjnu došlo k poměrně silné růstové korekci. Škoda, že poměr komodit není více vyhrocený v neprospěch kakaa. Pak by rozhodnutí, zda spread koupit, bylo jasnější. Ukážeme si nyní sezonalitu a následně technickou analýzu spreadu CCN19-SBN19.

Sezonalita CCN19-SBN19

zdroj:seasonalgo.com

Sezonalita je poměrně příznivá. Zejména do počátku května se historický vývoj zdá myšlence nákupu spreadu nakloněn. Z pohledu technické analýzy signál v souladu s trendem vídíme níže.

Technická analýza CCN19-SBN19

zdroj:seasonalgo.com

Černá křivka spreadu se po průrazech trendových přímek posouvá o slušné hodnoty vzhůru. Pokud budu spekulovat pouze na dosažení předešlého maxima a SL nastavím k předešlému minimu swingu, dostanu nyní slušný poměr 2:1 RRR. Škoda, že nemohu svoji kontrukci podpořit COT reportem. Chování velkých hráčů je u konstruce a obchodování mezikomoditních spreadů významnou položkou pro zhodnocení pravděpodobného úspěchu obchodu. Nu uvidíme jak se rozhodnu.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů