KOMODITNÍ SPREADY: Jsou již kávové spready zralé?

Uf. To je jízda přátelé. Volatilita nadále vysoká. Káva silná, jak to vypadá se spready? Pokusíme se do toho trochu nahlédnout.

Co říká struktura trhu ?

Term Structure – spreadcharts.com

Ze struktury trhu je zřejmé, že prostor pro bear spready zde máme. Modrá křivka současného stavu trhu je odkloněná od červené i zelené křivky. To jsou průměry 5 let, respektive 15 let. Návrat k těmto stavům znamená růst contanga a to je živá voda pro ceny bear spreadů. Něco podobného jsme v KSETu viděli na kakau, kde ale byla situace vyhrocenější.

Histogram contanga u kávy

histogram – spreadcharts.com

Histogram je grafické zobrazení četností stavu contanga. Respektive četnost jednotlivých stavů contanga pro různé kombinace spreadů. Svislé tenké čáry značí, kde se nyní z hlediska velikosti contanga nacházíme. Plochy sloupců ukazují četnost výskytů jednotlivých velikostí contanga. Vpravo je plocha pro růst contanga a to je tedy možný výdělek pro bear spready. Plocha vlevo je šance pro bull spready. Sami nyní dokážete posoudit statistickou výhodu.

COT index velkých spekulantů

COT index – Large Traders

Zelené pole ukazuje pozice velkých spekulantů. Situace naznačuje, že pozice je celkem neutrální. Nevidíme zde žádný extrém v pravé části grafu, ale i tak jsme viděli na předchozích grafech „napnutou“ strukturu trhu.

Sezonalita KCZ20-KCU20

sezonalita – seasonalgo.com

Na základě struktury trhu a histogramu jsem vybral jeden bear spread, který má potenciál zisku. Barevné křivky ( červený a modrá ) jsou historické paterny průměrného vývoje. Káva je jak vidíte trhem silnějšího contanga, které ovšem někdy zlobí. To vidíte na černě křivce, která znázorňuje letošní průběh ceny spreadu. Do poloviny grafu vidíme poměrně klidný průběh a najednou prudký propad ceny. Pro ty, kteří již byli v obchodě nepříjemnost. Kdo je zatím mimo trh, je to myslím příležitost. Ovšem s vyšším rizikem.

Spread naznačuje, že se nálada na kávě může změnit. Technicky se může jednat o kýžený obrat v ceně spreadu a oslabení poptávky po komoditě na těchto cenách. Respektive trh zde možná nachází rovnováhu. To by vrátilo strukturu trhu k normálu a profit na bear spredu by byl velmi pravděpodobný.

Budoucnost ukáže, ale na místě je opatrnost.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Tagy: alokace komoditní spready

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.