KOMODITNÍ SPREADY: Jak je na tom kakao ?

    Zdravím. Dnes se podíváme blíže na kakao. Jsem tam v jedné riskantnější pozici ve spreadu a mám vypsané PUT opce a jednu CALL opci. Podíváme se tedy blíže, co je možné očekávat na tomto trhu.

GRAF ceny CCU18

zdroj:barchart.com

     Zde vidíme roční graf ceny kakaových bobů. Jedná se o nejlikvidnější kontrakt, tedy září 2018 ( CCU18 ).  Od prosince 2017, kdy cena dosáhla svého minima lehce nad 1800, dochází k silnému růstu do počátku května 2018 k cenám okolo 2900. Následuje opět silný pokles na aktuální ceny okolo 2360. Cena zde jeví známky konsolidace. další pohyb je otázkou. pokusíme se tedy podívat na další fakta.

Graf struktury trhu CC

zdroj:spreadcharts.com

     Na prvních třech měsících je zřejmé, že poptávka je nyní slabá. Modrá křivka je strmá a vidíme velké contango. Proti historii ( zelená čára ), kde můžeme pozorovat plochou strukturu. Pokud tedy předpokládáme další oslabování poptávky, je naším obchodem bear spread. Pokud bychom předpokládali, že slabost trhu nebude nadále stoupat bude docházet ke stabilizaci nabídka a poptávky, je volbou bull spread. Velikou váhu zde ale má hledisko času. Potřebujeme tedy hlídat signály pro naše rozhodnutí.

Tabulka aktuálních cen kakaa 7.6.2018

zdroj:barchart.com

     Zde vidíme, že se trh zatím chová předpisově. Pokles cen kakaa doprovází zvyšování contanga. Trh je zatím slabý. Proč tedy již začínám vypisovat PUT opce na prosinec a březen? Opce kupuji z pohledu dlouhodobějšího a při poklesu bývají PUT prémie lepší, než při stabilizaci nebo růstu. Riziko na PUT straně je u komodit také nižší. Kakao s velikou pravděpodobností nebude stát 1.000 ani 1.500. Vzhledem k minulým létům je ho méně, tedy přepokládám cenu v intervalu 2.000 až 2.200. Je to prosím můj předpoklad a  jedná se o pravděpodobnost, tedy je třeba s tím případně takto pracovat.

Graf NET pozic Large Traders

zdroj:spreadcharts.com

    Z tohoto pohledu je prostor pro pokles ceny kakaa ještě poměrně značný. Nicméně při pozorném pohledu na pozice LT ( zelené pole pod cenovým grafem ), vidíme zajímavou věc. Od ledna 2014 se pozice velkých spekulantů stále snižují, ale cena se pohybuje pouze do strany do poloviny roku 2016. Tudíž z tohoto pohledu se nemusí jednat o výrazné negativum.

Graf COT index a hodnota

zdroj:tradingview.com

    COT index ukazuje silné prodeje Commercials, nicméně se již začínají dostávat z extrému ( červená křivka ) pod cenovým grafem. Hodnotový indikátor  ( černá křivka )  se již blíží indikaci levné komodity.  Z tohoto pohledu, ale i z ostatních, tedy vyplývá, že signály na střednědobý obchod jsou zatím smíšené. Spíše se klonící k poklesu. Z obchodního hlediska si jako spreadový obchodník tedy budu hlídat situaci na nákup BULL spreadů.

Ahoj Roman, ať se daří

P.S. Nakonec kakao zavřelo divergencí !!! Pokles, ale oslabení contanga !!!

zdroj:barchart.com

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů