KOMODITNÍ SPREADY: Histogram contanga

Potřebuji histogram contanga pro obchodování komoditních spreadů? Popravdě řečeno nutně jej nepotřebuji. Budeme ho sice mít, ale dnes se podíváme, jak jej případně z obchodů mohu vynechat.

Struktura trhu

spreadcharts.com

Zde vidíme křivku, která se nazývá struktura trhu – Term Structures. Není to nic jiného než aktuální stav nebo také tvar contanga. Zde se díváme na contango nebo také strukturu trhu sojových bobů. Dle tvaru contanga vidíme silnější poptávku po komoditě, neboť vzdálenější kontrakty jsou ve většině případů levnější než ty blíže k expiraci. Jedná se o takzvané negativní contango. Někdy se také nazývá backwordation. Raději však používám název negativní contango, neboť je to výstižné.

Contango a jeho dlouhodobé průměry

spreadcharts.com

Nyní jsem do struktury trhu přidal další dvě křivky. Jsou to dlouhodobější průměry contanga. Zelená křivka znázorňuje 15 let a červená 5 let. Z těchto rozdílů lze vyčíst několik informací. Nebudu se zabývat těmi méně podstatnými pro obchodováno komoditních spreadů. Zůstaneme jen u toho podstatného, co je pro nahrazení histogramu směrodatné.

To nejdůležitější je SKLON současné struktury trhu a jeho případné odchylky od dlouhodobých sklonů struktury trhu, tedy tvaru contanga na jednotlivých částech těchto křivek. Tyto extrémní odklony contanga od jeho dlouhodobých průměrů hledáme i na histogramu. Tam je akorát vidíme jinak zobrazené.

Histogram contanga

seasonalgo.com

Zde vidíme klasický histogram contanga. Tenká svislá čára značí aktuální stav pro dané kombinace kontraktačních měsíců, tedy daných komoditních spreadů. Zvolil jsem kombinace ( zleva ) F5-F4, F6-F5 a největší extrém F7-F6. První kombinace vlevo není v takovém extrému, což je vidět výše na struktuře trhu. Zde není contango zdaleka tak odkloněné. Zejména u fialového a bledě modrého histogramu je vidět aktuální stav výrazně vlevo na sloupečcích histogramu. To vidíme i na obrázku nad histogramy na sklonu ( odklonu od normálu ) na struktuře contanga – struktuře trhu. Histogram tedy jen jiným způsobem ukazuje to samé co struktura trhu, tedy struktura contanga.

Pro doplnění obrázku můžeme použít i kontinuální graf contanga – ceny spreadu F7-F6 za posledních 5 let ( níže )

Kontinuální graf

seasonalgo.com

Na kontinuálním grafu vidíte v pravé části také extrémní cenu, tedy stav contanga. To samé ukazuje struktura contanga na zmíněných kontraktech a vidíme to i na histogramu. Co tedy podstatného umíme vyčíst na histogaramu, řekne nám i struktura trhu – struktura contanga.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.