KOMODITNÍ SPREADY: Bude otočka na kávě?

Zdravím zase při pátku. Káva si to po dlouhém poklesu od 19.října 2018, s drobným oddychem v lednu a malou částí února, pořád hrnula dolů. Nebyl to žádný drtivý pád, ale kontinuální sestup. Jak to vypadá nyní.

Graf ceny kávy 1 rok

zdroj:TWS

Výše vidíte v cenovém grafu dlouho klesející trend line a krátkou rostoucí. Vytvářejí důležitý prostor pro akumulacia následný pohyb. Bull spread předvídá růst. Ukážeme si to.

Bullish divergence – sílící poptávka

zdroj:seasonalgo.com

Ti zkušenější obchodníci spreadů a komodit vědí co to znamená. Růst bull spreadů, tedy snižování kontanga je znakem sílící poptávky. Kontango mezi jednotlivými měsíci se snižuje. Tvar truktury trhu se začíná měnit.

Struktura trhu – změna za měsíc

zdroj:spreadcharts.com

Na grafu jsou dvě struktury. Tvar té šedivé, je situace před měsícem a modrá je ta aktuální. Zřetelně vidíte, že cenové rozdíly mezi měsíci se zmenšují. Levá část se již překrývá a směrem do budoucne se rozevírá. Kontango slábne, tedy poptávka po komoditě zesiluje.

Commercials

zdroj:spreadcharts.com

Na pravé části grafu, nám dole červené pole ukazuje, že několik týdnů jsou pozice Commercials NET LONG. Čisté pozice komerčních subjektů, tedy zejména zpracovatelů jsou plusové. Je to významná informace. Kávu považují za levnou. To je potvrzení zvýšeného zájmu, který indikoval bull spread a potvrzovala struktura trhu. Zbývá nalomit psychiku Large Traders. Stačí jen části, aby likvidací svých pozic zasáhli stop lossy ostatních short obchodníků. To pak může spustit lavinu nákupních pokynů. Tak to prostě na trzích chodí.

Osobně držím poměrně významnou pozici na kávě. Ale začal jsem opatrněji. Vím, že poziční obchod může trvat poměrně dlouho a vyžaduje potřebný kapitál. Je třeba postupovat tak, aby nedošlo „střelivo“. Raději konzervativně. Trh ukazuje větší sílu, než před měsícem. Může to být zlom, ale postupujte s rozvahou. Nikdy nic nepovažujte v tradingu za jisté.

Ahoj Roman

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.