KOMODITNÍ SPREADY: BENZÍN LONG?

Zdravím kolegové a kolegyně. Přeji pěkné Velikonoce a hlavně hodně zdraví. Jaro je v normálních dobách dobou, kdy se začíná cestovat a roste poptávka po benzínu, jeho cena tedy logicky roste. Jak to vypadá letos?

Cena a sezonalita RBM20

seasonalgo.com

Všiml jsem si na v naší FB skupině, že mnozí berou sezonalitu, jako hlavní nástroj svého obchodování. Po cca 10 letech kdy obchoduji komoditní spready jsem zjistil, že jsou období, kdy funguje perfektně, ale pak přijdou časy, kdy Vás tento přístup může přijít velmi draho. Zejména po úspěšných obdobích. Filtrujte tedy sezonalitu ještě jinými obchodními nástroji. Ale to jsem odbočil. Co tedy vidíme na grafu?

Cena benzínu si zde se sezonalitou velkou „hlavu“ nedělá a žije si vlastním životem. Černá křivka ceny benzínového kontraktu až do konce roku 2019 nevykazuje vyšší volatilitu a jde celkem do strany – čopuje. Od začátku roku začíná klesat. Modrá a červená křivka sezonality, jak vidíte, se vyvíjí zcela jinak. A to se dělo jíž před naší celosvětovou atrakcí s COVID19. Nicméně tento virus pokles ceny logicky vyvolal. nyní se podíváme na BULL spread.

Bull spread RBM20-RBN20

seasonalgo.com

Zde tedy vidíme BULL spread na benzín červen-červenec. Když porovnáme tyto dva grafy, tak zjistíme že z hlediska sezonality dochází k růstu ceny benzínu dříve, než je tomu u ceny tohoto bull spreadu. Korelace sezonality ani u samotného future kontraktu RBM20 ani u spreadu však není moc dobrá, tedy může být vliv sezonality omezený. ale jsme na extrému ceny benzínu. Ceny jsou stlačeny obavou o růst ekonomiky a cenovou válkou na ropě mezi Ruskem a Saudskou Arábií.

COT index benzín

tradingwiev.com

Na grafu vidíme nahoře cenu RB – benzínu. V pravé části je aktuální situace. Zde vidíme prudký pokles ceny a následnou cenovou stabilizaci. Pod cenou je COT index. Modrá křivka naznačuje nákupní zájem Commercials, to mi naznačuje, že tentokrát by to společně se sezonalitou mohlo fungovat. Ještě níže pod grafem Commercials je černá křivka hodnotového indikátoru. Ten měří, zda je komodity drahá nebo levná. Jeho stav se nachází v nízké poloze, tedy indikuje levnou cenu komodity. Poslední indikátor je cenový oscilátor %R14, který z překoupenosti jeví snahu o růst, což zapadá do celkového obrázku na LONG.

Sentiment na trhu

pozitivní očekávání

Trhy očekávají, že probíhající jednání minimálně zastaví pokles na trhu s ropou a jejích derivátech. Tedy i na topném oleji a benzínu. To může vytvořit jakési pevnější dno pro obchody na energiích obecně.

Můj obchod – výpis PUT opce RBM20

výpis z TWS

Ve středu před otevřením hlavních obchodních hodin jsem tedy otevřel svůj obchod. Po zvážení všech okolností, jsem tedy neotevřel bull spread. Na ten je zřejmě ještě čas. Ani jsem nekoupil future, protože situace je ještě dost nejistá z hlediska možné dohody OPEC+. Ale řekl jsem si, že pokles vzhledem k nastavení trhů a jeho očekávání by již neměl pokračovat. Zvolil jsem tedy strategii, kdy vydělám i při stagnaci komodity. Tedy výpis PUT opce RBM20 strike 0,6. Výpis jsem realizoval, když cena benzínu oscilovala okolo ceny 0,71. Měl jsem tedy rezervu v poklesu ceny a obdržel jsem prémium 0,0693 x 42.000 = 2.911 USD. BE mám tedy na ceně 0,53 a to je poměrně daleko od trhu. Jak to vypadá nyní je vidět níže.

Obchod stav k 9.4.

TWS

Protože cena benzínu rostla a THETA ( časový rozpad ) , otevřený profit za středu a čtvrtek je zatím 808 USD. Nevýhoda opčních obchodů na RB je široký BID ASK spread. Na to opravdu pozor.

Jinak hezké Velikonoce a mějte se fajn.

Ahoj Roman, ať se daří

Vydávám Komoditní a Spreadové edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Tagy: alokacekomoditní spready Tagy: bull spreadcontangohistogramkomoditní spreadyKSEToscilátorRoman Horký

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.