KOMODITNÍ SPREADY:

Burzovní obchody jsou komplexní „sport“

Zdravím opět po týdnu. Dnes bych se chtěl věnovat širšímu pohledu na burzovní obchodování, proč vlastně a jak vnikala „tříválcovka“. Kdo ji nezná, tak se jedná o spojení opcí, komoditních spreadů a futures kontraktů do obchodního systému. Je variabilní, žádný plně automatický systém pro algoritmy. To nechám jiným koumákům, kteří si myslí, že za ně vše vyřeší a ke štěstí přivede zázračný algoritmus nebo jejich portfolio.

Bear spready – základ komoditních spreadů

Každý, tedy alespoń většina spreadových obchodníků ví, že jsou základem spreadového obchodování. Vydělávají i při stagnaci cen komodit a to má na starosti contango. Náklady na skladování a pojištění komodit. Svědčí jim však především, když cena dané komodity klesá.

Z logiky věci to znamená, že musí být komodita spíše drahá, aby byl ideální stav ji bear spredem zobchodovat. Co ale dělat, když je relativně levná?Můžeme obchodovat bull spready, ale vystavujeme se riziku contanga, které musí oslabovat, abychom vydělali. Zasvěcení vědí, že pravděpodobnost úspěchu u bull spreadů je nižší než u bear spreadů. To vyplývá z podstaty contanga.

Vznik „tříválcovky“ – alternativa bull spreadů

Myšlenka byla tedy, pokud nemám drahé komodity na bear spready, musím mít na obchodování levných komodit něco jiného. Levná komodita a silné kontango je pozvánka na poziční obchodování „tříválcovky„.

Drahá komodita a negativní contango ( bacwordation ) je pozvánka pro bear spredy. U prezentace tříválcovky jsme si ukazovali ještě netrální pásmo. Zde je možné obchodovat oboje s ohledem na aktuální situaci a COT report. O ten jsme ale nyní ochuzeni, z důvodu omezeného financování státních zaměstnanců v USA.

Příklad pásem na kávě

Modré vodorovné čáry naznačují levnou a drahou komoditu. Tedy pásma vhodná pro aplikaci různých způsobů obchodů.

Samozřejmě u bear spredů ještě kontrolujeme celkové nastavení trhu, sílu contanga a nastavení COT reportu, případně sezonalitu.

Ale myšlenka je jednoduchá, pravděpodobnost úspěchu vyplývá z aktuální ceny, nabídka a poptávky.

Má to jedno ALE, musíte mít na to účet

Ano. Nic není tak jednoduché. Vše má svoje ALE. Poziční obchody vyžadují dostatečný kapitál, tedy i tříválcovka. To je zase výhoda bull spreadů, jsou finančně nenáročné.

Pravděpodobnost je však nižší. Je to jako v životě, téměř vždy máte na začátku možnost volby. Ale pokud se rozhodnete na začátku špatně, můžete se dostat do slepé uličky. Na to vždy pamatujte.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.