Jsou už komodity dostatečně levné?

Ing. Václav Pech, Ph.D.

Právě skončený týden nebyl pro komodity nijak příznivým. Páteční čísla z US trhu práce v mnohém předčila očekávání a trh usoudil, že to se zvyšováním sazeb a posilováním dolaru může být žhavější, než se doposud čekalo.

ARGICULTURE -3,41 % ENERGY -2,45 %
Wheat -5,95 % Crude +0,45 %
Corn -1,84 % Brent -4,45 %
Soybeans -4,53 % Nat. Gas +4,08 %
LIVESTOCK +1,68 % RBOB -4,87 %
Cattle +0,95 % Heating Oil -5,53 %
Lean hogs +2,13 %  
PRECIOUS METALS -4,06 % INDUSTRIAL METALS -1,49 %
Gold -4,00 % COPPER -2,63 %
Silver -4,54 % ALUMINIUM -1,93 %
Platinum -2,23 % NICKEL +1,94 %
SOFTIES -2,16 % ZINC -2,25 %
Cotton -3,02 %
Cocoa -2,35 %
Coffee -0,43 %
Sugar -2,40 %

Tabulka ukazuje vývoj na komoditních trzích v minulém týdnu poměrně přesvědčivě a jasně. Většina mých absolventů se často ptá: „Když už tady máme takové poklesy a většina komodit setrvává v sestupném trendu, není už čas zainvestovat a spekulovat na jejich růst?“ Předně: Nepleťme si pojmy s dojmy. Investovat a spekulovat jsou věci zcela odlišné! Komodity se pro většinu lidí k investicím nehodí. A dost! Jsou z mého pohledu ryze nástrojem spekulantů. „Dobrá měním otázku, nejsou už tedy komodity dostatečně levné, abychom mohli spekulovat na změnu trendu?“

To je už příhodná otázka. Jenže jak to poměřovat? Akciové indexy mají své poměrové hodnotové ukazatele. Ty mohou být ryzímu investoru nápomocné. Pro spekulanta toho ale také moc neřeší. Máme se tedy při hledání hodnoty odevzdat do rukou technických indikátorů?

Už jsem psal, že neobchoduji ryze techniku, ani ryze fundament. Obchoduji příležitosti, které trh nabízí. Mým nástrojem je soubor dat a jim uzpůsobených indikátorů. O jednom z nich jsem psal minulý týden. A teprve, když mezi nimi panuje shoda, vyrážím na trh. Jedním z indikátorů, který používám je také hodnotový ukazatel. Jeho graf mě dává informaci, jestli je daný trh z krátko až střednědobého pohledu levný, nebo drahý. Hodí se jak pro komodity, tak pro akciové indexy a třeba také jednotlivé akcie.

sugar

V horní části grafu jsou vyneseny ceny cukru přibližně o tři roky zpětně. Cukr se nachází v dlouhodobém sestupném trendu. Není to žádnou manipulací ze strany mocných, kterou komoditní nadšenci rádi vysvětlují pokles „své“ oblíbené komodity. Cukru je prostě na světě velký nadbytek. Už jsem o tom v jednom z komentářů psal. Ve spodní části je zobrazen hodnotový indikátor, který používám. V okamžiku, kdy se dostane nad hranici 75 %, považuji komoditu za příliš drahou. Naopak, hodnoty pod pětadvacítkou jsou znamením toho, že cukr je aktuálně dostatečně levný. Tyto situace jsou také na grafu vyznačeny. Zeleně podhodnocení cukru a tedy jeho možný nákup (pokud všechno ostatní sedí!!!) a červeně situace opačné. Se sílícím a dlouho trvajícím trendem je možné nebrat hranice 75 a 25 jako neměnné, ale to záleží na individualitě tradera. Přinejmenším je dobré si pamatovat, že proti této hodnotové indikaci lze jít jen v silně odůvodněných případech.

MSCI

Stejná situace, jen jiná komodita. Tentokrát je na grafu vývoj celosvětového akciového indexu MSCI World a pod ním opět indikátor jeho hodnoty. Barevné vyznačení je stejné.  Pravděpodobnost toho, že se hodnotově nespleteme je i zde poměrně vysoká. Nic není perfektní. Některé signály nadhodnocení akcií k poklesu nevedly, jiné a byla jich většina, ano. Někomu může vadit, že za tři roky považoval indikátor akcie za podhodnocené jen jen dvakrát. Ano, to je pravda. Ale říkal jsem, že při dlouhém a silném trendu není nutné brát hranice jako dogma.

Jaká je tedy současná situace z pohledu hodnotového indikátoru? Nejprve komodity:

 ARGICULTURE FAIRLY VALUED ENERGY FAIRLY VALUED
Wheat FAIRLY VALUED Crude FAIRLY VALUED
Corn FAIRLY VALUED Brent FAIRLY VALUED
Soybeans FAIRLY VALUED Nat. Gas SLIGHTLY UNDERVALUED
LIVESTOCK FAIRLY VALUED RBOB SLIGHTLY OVERVALUED
Cattle FAIRLY VALUED Heating Oil FAIRLY VALUED
Lean hogs SLIGHTLY UNDERVALUED  
PRECIOUS METALS FAIRLY VALUED INDUSTRIAL METALS FAIRLY VALUED
Gold FAIRLY VALUED COPPER FAIRLY VALUED
Silver FAIRLY VALUED ALUMINIUM FAIRLY VALUED
Platinum FAIRLY VALUED NICKEL FAIRLY VALUED
SOFTIES UNDERVALUED ZINC FAIRLY VALUED
Cotton SLIGHTLY OVERVALUED
Cocoa SLIGHTLY OVERVALUED
Coffee UNDERVALUED
Sugar UNDERVALUED

A krátký pohled také na akciové indexy, včetně toho domácího 🙂

WORLD OVERVALUED
EUROPE FAIRLY VALUED
NORTH AMERICA SLIGHTLY OVERVALUED
LATIN AMERICA FAIRLY VALUED
EMERGING MARKETS SLIGHTLY OVERVALUED
EMERGING ASIA OVERVALUED
EMREGING EUROPE FAIRLY VALUED
FAR EAST OVERVALUED
AFRICA SLIGHTLY OVERVALUED
CZECH REPUBLIC FAIRLY VALUED

Pro příští týden platí opatrnost. Volatilní mohou být hlavně vybrané zemědělské plodiny, které v úterý čeká report WASDE. Zajímavé příležitosti by se mohly objevit na bavlně, kakau, japonském jenu a případně také na sójových bobech. Nicméně prozatím jen příležitosti, nikoli obchody.

[reklama]

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.