Mám prázdniny. Už celý týden a možná si je ještě o týden prodloužím. Mám dojem, že hrnout se teď do obchodů nedává moc smysl. Uplynulý týden byl ve znamení amerických prezidentských voleb, jejichž výsledek byl pro trhy zcela nečekaný a budou si na něj muset nějakou dobu zvykat. A já chci dát jim a zároveň i sobě nějaký čas na uklidnění. Proč?
Protože si podle mého názoru samy neví rady, snaží se s nečekanou novinkou nějak vyrovnat a nechovají se racionálně. A pokud sám trh nemá jasno a žije v každodenně protichůdných emocích, jak se mohu racionálně chovat já? Opčním obchodníkům celá věc nemusí moc vadit. Nejistota a volatilita nafoukne ceny opcí a oni za své výpisy inkasují vyšší prémia než obvykle. Za vyšší riziko jsou kompenzování. Komoditní obchodník takovou možnost nemá. Naopak, vysoká a zcela neřiditelná volatilita může zasáhnout váš jindy bezpečně ukrytý stop-loss, aby se následně vydala směrem, který jste předvídali. Já jsem velice konzervativní obchodník a jsem rád když vím, s jakým rizikem se to vlastně potýkám a mohu ho nějak „manažovat“. Taková situace tu teď není.
Pojďme se podívat na to, co se v minulých dvou týdnech dělo na hlavních investičních aktivech: akciích, dluhopisech a zlatu.
AKCIE
Akciový trh od 24. října souvisle klesal. A poměrně silně. Důvodem pro tento pokles byl prudký růst preferencí Donalda Trumpa. A „Trump je tedy někdo, kdo nám možná bude chtít zavádět nové pořádky a takové vykuky tady tedy nechceme,“ říkal svorně cenový graf. Poté, dva obchodní dny před volbami, FBI oznámila, že nebude stíhat Hillary Clinton za její emailovou story. Preference pro demokratickou kandidátku vyletěly opět jasně nahoru a s nimi se vydaly vzhůru i indexy. „Hillary je zpět ve hře, Hillary nás zachrání!“ znělo parketu Wall Streetu. Poté přišel den voleb, z nichž vyšel vítězně „Donald strašlivý“. Brzy ráno ztrácel DOW kolem 700 bodů a SP se podíval skoro o 100 bodů níže. Pak ale přednesl vítěz voleb svůj projev, ve kterém všem poděkoval, a trh opět změnil názor: „VIVAT TRUMP!!!“ zní z grafu. Obchodování končí nakonec v zisku a hrozivý ranní propad je zažehnán. Najít zde logiku je těžké. Z padouchů se tím, že se dostanou k moci stávají dobrodinci a na bývalé dobrodince už nikdo ani nevzpomene.
BONDY
Dluhopisy ukazují stejnou bezradnost. Nejprve paniku a úprk z rizika do dluhopisového bezpečí. Pak mírný pokles poté, co se Hillary Clinton dostala opět jasně do čela. A následná radost z toho, že prohrála. Ani tady nemám z reakcí pocit, že by se dluhopisový trh choval srozumitelně.
ZLATO
A opět stejný příběh. Úprk do bezpečného žlutého kovu, kdy se zdá, že by mohl vyhrát nevypočitatelný republikán. Poté úleva z toho, že Hillary opět nabyla zpět ztracené jasné vedení. Ohromný spike nahoru, ve chvíli, kdy bylo jasné, že vítězem je Donald Trump a naprostá změna názoru poté, co se oficiálně oznámí, že Trump je novým prezidentem USA. „Vždyť je to celkem milý kluk,“ říkají ceny zlaty dva dni po volbách.
Logiku, aby jeden pohledal. Kde mám záruku, že si někdo zítra neuvědomí: „Hele, jak nad tím tak přemýšlím… Nevyhrál on to ten, kterého jsme nechtěli?“ a nepošle trh zase prudce dolů? A opět celkem bez nějaké příčiny.
Když se tak stane, budu se královsky bavit, ale nebudu zároveň také riskovat víc, než je nutné s rámci mého stálého portfolia a některých otevřených opčních obchodů s omezeným rizikem ztráty. Pokud držíte akcie a bondy v dlouhodobějším portfoliu, můžete taková šílená období vysedět. Máte-li nakoupený komoditní futures, pak se strategie „buy and hope“ nedoporučuje.
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.
Pěkná analýza, ale co teď bude s TESLOU a Elonem Muskem!!! Chudáci investoři!!!