Ani páteční COT report nepřinesl nic mimořádného. I když… Několikrát jsem psal o tom, že samotná křivka COT Indexu, ať je jakkoli užitečná, ještě nic neznamená. Ukáže nám, kdy jsou ti, kteří pracují uvnitř komoditního byznysu desítky a mnohdy i stovky let, výrazně bullish nebo bearish na tu „svoji“ komoditu. To je významná informace, jejíž vnímání může posunout váš komoditní trading na vyšší level. S její pomocí vidíme to, co velké části obchodníků zůstává skryto. Na druhé straně to ještě nemusí být plná informace.
Pokud bychom obchodovali jen podle křivky, kterou nám COT report nabízí, nebudeme možná tak spokojeni, jak bychom si mohli zprvu myslet. A to zejména v obdobích, kdy na trhu chybí trend. Toho jsme u mnohých komodit svědky právě nyní. V uplynulých dvou letech se ceny komodit poměrně silně propadaly. Na trhu se něco dělo, vlnil se a nabízel příležitosti. Rok 2016 je v mnohém jiný. Jasný směr trhu se zastavil. Někde se trh pohybuje do strany a někde se zdá, že již nesměle mění trend z poklesu na skromný růst.
To je přesně období, kdy bychom se měli mít na pozoru a naše účinné zbraně používat jen s velkou obezřetností. V nedávném článku jsem psal, že v nebezpečných situacích je výborným lékem jednoduchost. Zkusme tedy spojit to, co vidí všichni s tím, co vidíme pod povrchem trhu my.
Máme před sebou cenový graf kukuřice tak, jak ho vidí všichni. Aktuální cena se pohybuje u velmi dlouhodobého supportu. Ten hrál v posledním desetiletí na trhu s kukuřicí rozhodující úlohu. Na těchto úrovních se ceny vždy zastavily a obrátily svůj pohyb směrem nahoru. Na grafu je vyznačena ještě jedna taková úroveň, která má historicky podobný význam. Trhy sice paměť nemají, ale lidé za nimi skrytí ano. A ti vědí, že existuje dobrý důvod k tomu, aby podobné hranice brali vážně.
A nyní se pokusme spojit viditelné s tím neviditelným a přidat k tomu, co vidí všichni to, co je skryto. Tedy křivku COT Indexu, nebo indikátoru, který jej poměrně věrně kopíruje a o kterém jsem psal posledně. Řekněme si, že budeme chtít obchodovat signály COTu jen u těchto pro všechny viditelných úrovních.
Chtějme tedy využívat signály COT reportu právě tam, kde všichni vidí, že se trh může obrátit, tedy právě na zmíněném dlouhodobém supportu. A naopak, hledat vstupy do spekulací na pokles na úrovní naznačené dlouhodobé resistance.
Není to možná vždy stoprocentní, ale poměr vítězných obchodů proti těm ztrátovým je jasný. A to ještě ty ztrátové nemusí být vůbec ztrátové, protože z těchto signálů nemusí vůbec dojít k obchodu! Z posledního COT reportu mě zaujala právě kukuřice. Ceny atakují mnohaletý support a Commercials jsou extrémně bullish. To je dobrý důvod se o takový obchod zajímat dál. Zkontrolovat další námi používané jednoduché indikátory a případně hledat vstup do obchodu. Sám jsem zvědavý, co se stane a jaká čísla přinese zítřejší COT report.
Spojovat viditelné s neviditelným je podle mého tím nejjednodušším způsobem, jak obchodovat za pomoci COT reportu v takové situaci, která na mnohých komoditách aktuálně panuje. Je to jednoduché a velice účinné.
Končí můj tříměsíční pobyt na Šumavě. Na komoditním poli přinesl ziskový obchod na sójovém oleji a obchod „zadarmo“, v němž jsem se pokoušel bláhově shortovat cukr.
Dařilo se i dalším vesměs mechanickým a konzervativním strategiím, o kterých jsem na Finakademii psal. Celkové zhodnocení 1,5 procenta (bez zmíněných komoditních obchodů) za necelé dva měsíce je prima.
Odjíždět budu s těžkým srdcem, ale čekají další „výzvy“. V lednu se těším na studený New York s pobytem přímo na Wall Street a pak krásně teplé a usměvavé Thajsko 🙂 …
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.