O čtyřech procentech…

Dnes bych se chtěl podívat na možná nejpočetnější skupinu burzovních obchodníku. Říkám jim poučení začátečníci. Přišli do světa tradingu, naučili se základy, objevili několik málo jednoduchých obchodních systémů založených téměř výlučně na technické analýze a zjistili, že vše není tak růžové, jak si na svém nedávném začátku mysleli. Ztratili již v trhu nějaké peníze (někdo menší, někdo větší) a přemýšlí co dál. Z této skupiny je ohromný odpad. Mám dojem, že se s ním procentuálně nedají porovnat ani likvidace studentů prvních ročníků na prestižních univerzitách. Jen zde není nikdo, kdo by vyhazoval. Lidé odcházejí sami. Proč? Protože to nešlo lehce. A trochu to i bolelo.

V této kategorii, začínalo nás v Plzni před dvanácti (!?) lety bylo několik desítek. Možná i ke stovce jsme se přiblížili. Alespoň soudě podle našich pravidelných setkání. Z fáze poučeného začátečníka jsme se dále prokopali tři, možná čtyři. Pokud vím, tak nikdo kromě mě, Martina Kopáčka a Honzy Rohrbachera už dnes neobchoduje. Ale mohu se mýlit řádově v jednotkách kusů. Přežili tedy asi čtyři procenta. Pozitivní zprávou je, že po překročení této čtyřprocentní hranice, se již příliš nevyhazuje. Tak, jak jsme se ve třech rekrutovali dále, tak jsme na trhu i po deseti letech zůstali. Nebyla to ale v žádném případě léta plná pozitiv a životních jistot. Jenom jsme věděli, že tohle je to, čemu chceme věnovat svůj čas a také to, že to má smysl. Ale pořád jsme dělali chyby. Jaké?

Teď budu mluvit za sebe, možná to bylo u kluků trošku jinak. Alespoň mým největším problémem bylo, že když jsem narazil na něco, co mně dávalo smysl, tak jsem to začal zuřivě studovat (až doposud všechno dobře) a pak jsem to chtěl hned všechno převést do praxe. A to pokud možno úplně všechno. Představte si, že vás Pepé Guardiola naučí všechno, co ví o fotbale a jeho herních systémech. A vy pak přijedete do nejbližší vesnice a rozhodnete se, že na místním 1.FC ukážete co jste zač. Hned na prvním tréninku na ty nebohé kluky vybalíte absolutně všechno, co víte. Nebude to fungovat. Stejně tak jako na trhu. Dostanete se do stadia, kterému říkám „houpačka“. Spousty obchodů, spousty emocí, protikladné výsledky. Chvíli euforie, chvíli jste down…

Začněte postupně. Od nejjednoduššího. Najít to, co se z vědomostí Pepého dá v takové situaci použít. Stejné jsem to měl já s tradingem. Jen nějaký čas trvalo si to uvědomit. Je potřeba začít jednoduše. Obchodovat jen ty nejvíc „simple“ situace. Takové, kde je nejméně neznámých a máte na své straně dostatek výhod. A budete se divit, jak vás tohle najednou vystřelí nahoru! Bude méně obchodů, méně stresu a zřejmě také více peněz. Až tohle zvládnete, hledejte složitější věci a opatrně je začněte obchodovat. Když to zvládnete, vytvářejte si portfolio strategií, založených třeba i na jiných aktivech. Já kdysi začínal jako fundamentální akcionář (to se mi teď hodí), později jsem začal naplno obchodovat komodity. Dnes jsem k nim přidal jednoduché opční strategie, a jak se vrátím ze Šumavy, bude už říjen, podívám se na Elenin spreadový kurz. Mám o něm jen ty nejlepší reference. A třeba někdy příští rok zkusím nějakou jednoduchou situaci zobchodovat i spreadem. Až to zvládnu a zažiju, tak asi zavolám Zdeňkovi Zaňkovi… :).

Proč to celé píši: Dostávám v období po skončení „complete“ kurzu spousty dotazů a hlavně zpráv typu: „Já jsem v sóje, seš tam taky? Nebo: „Měl jsem minulý týden otevřené tohle a teď jsem zase short na něčem jiném. A já si pak říkám, co jsem zase neviděl, nebo na co jsem zapomněl, protože sám jsem nic otevřeného už skoro dva měsíce neměl… Tito lidé, zpravidla už překročili hranici poučených začátečníků, nebo jsou obchodníky s většími zkušenostmi z jiných oblastí tradingu. Snaží se hodně obchodovat, uplatnit všechno, co se dozvěděli, ale ještě to nestačili zažít. Obchodují často i v situacích, kdy může být výsledek obchodu spíše dílem náhody, než analýzy COT reportu. Často (ne vždy!!!) se pak dostávají do stadia „houpačka“ které jsem popsal o pár odstavců výše.

V tradingu na určité úrovni skutečně platí, že méně, je více. Pamatuji na tradera, který obchodoval jen akcie jediné společnosti a obchodoval je cca 2x do roka. Výsledky jeho obchodů mu stačily na spokojený život uprostřed přírody.

Když už jsme u té jednoduchosti. Jedna taková situace se vyvrbila v průběhu léta na sójovém oleji. Jedná se o jednu z nejjednodušších situací, kterou jsem ve svém kurzu popsal. A je také zdaleka nejúspěšnější!!!

Soybean oil

Z grafu cen sójového oleje a připojeného znázornění COT reportu lehce vyčteme, že Commercials, tedy subjekty přímo spjaté s touto komoditou (pěstitelé a zpracovatelé), jsou již nějakou dobu jejími extrémními kupci. Stejně tak tomu bylo v říjnu loňského roku a předtím také dvakrát na jaře 2015. V takové situaci se ceny komodit VŽDY otočily směrem vzhůru a nějakou dobu rostly. Stejně tak opačně. Pokud byly Commercials extrémními prodejci, cena se poroučela dolů. V takovém případě zpozorním. Důležitým úkolem nyní je se neunáhlit a vyčkat situace vstupu do obchodu. To jsme se v kurzu naučili a mám opravdu radost, že si jeho absolventi, kteří situaci stejně tak jako já zobchodovali, přišli na zajímavou čtyřmístnou dolarovou odměnu. A teď si zase počkám, až se nějaká taková jednoduchá příležitost objeví. Lenost je v komoditním tradingu zásadní věc. Nehoňte obchodní příležitosti. Není to potřeba. Zůstaňte sedět. Ty opravdu dobré si vás najdou samy!

komodity basic

Vstupte do komoditního kurzu!

 

————————————————–

 

komodity manual

 

Komoditní manuál zdarma

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Martin Kopáček napsal:

    Vašku ještě mně napadá, že ze staré party zůstal Šedá Hlava a Myšák, tedy pokud jde o ty, kteří jezdili na plzeňské akce 🙂 A kdesi jsem narazil i na Taťánu, ta taky obchoduje. Ale ty procenta plus/mínus sedí, to máš pravdu 🙂

  2. Václav Pech napsal:

    Martine, díky za připomenutí. Šedá hlava a Myšák to byla už pak spíš ta druhá (z drtivé většiny opční) generace, která mě malinko míjela. Ale to, že je Taťána pořád v byznysu, z toho mám radost! 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.