You can´t catch them all!!!

Když někomu řeknu, že obchoduji komoditní futures kontrakty a jsem zároveň velice konzervativní obchodník, je dotyčný zpravidla překvapen. V očích veřejnosti jsou futures a deriváty vůbec považovány za nejrizikovější instrument a nejen média, ale také svět podílových fondů své posluchače dokáže zahrnout spoustou příběhů, v nichž obchodníci přišli o celé jmění. Je to opravdu tak riskantní obor, nebo se jedná o počínání které, pokud se provádí s rozumem, může být spekulantovi velice prospěšné?

Nedávno jsem na srazu spolužáků musel vysvětlovat, co vlastně dělám a jaké to nese výsledky. Pak jsem dostal otázku: „A myslíš, že bych to mohla zkusit i já?“ No proč ne, řekl jsem a vysvětlil, že do trhu vstupuji jen v případě, že skutečné síly, které mají potenciál s ním pohnout, jsou buď extrémními kupci, nebo naopak komoditu mimořádně silně prodávají. S těmi chci být v souladu. A ukázal jsem několik grafů se zobrazením COT reportu, který právě takovou informaci dává. „Jéé, to je dobré,“ byla odpověď.  „A co kdybych měla 15.000 dolarů?“ To není problém, šlo by to i s nižším. Jen si člověk musí k obchodování vybrat vhodné komodity. Ty, které nemají příliš velké kontrakty a případně komodity, které nejsou příliš živé.  „A mohla bych obchodovat třeba jen jednu komoditu?“

Pojďme se na to podívat. Vhodnou komoditou pro takový účet je třeba sójový olej. Malý kontrakt, který je pro takový účet výborným příkladem.

bean oil

Vidíme vývoj trhu v posledních třech letech, přičemž spodní část grafu ukazuje to, co právě dělají ony zmíněné „super síly“. Pokud je křivka nahoře, tak nakupují, pokud je ve spodních extrémech, jsou silnými prodejci. Jiné situace mě nezajímají.

bean oil_1

První obchod přišel hned na začátku grafu. „Superpowers“ byli extrémními prodejci sójového oleje. To je přesně to, kdy je potřeba zpozornět a hledat konkrétní vstupy. Pro tento obchod mohly posloužit prolomení trendových čar, které jsou na grafu vyznačeny. Zisk 25.000CZK na každý zobchodovaný kontrakt je příjemnou odměnou.

bean oil_2

O několik týdnů později přišel další signál k otevření krátké pozice (spekulace na pokles). Zajímavé je, že jsme takový signál obdrželi v trhu, který se příliš nehýbal. Vstup na prolomení supportu a výstup na zpětném prolomení trendové čáry. Odměna? Opět podobná.

bean oil_3

Další situace vhodná k zamyšlení přišla, když se námi sledovaná skupina obchodníků stala pro změnu extrémními kupci. Následoval silný růst cen sójového oleje, ale jak je napsáno v obrázku. To nebyl můj obchod. Zde popisuji jen základní nejjednodušší pattern a ten naplněn nebyl. Tady bych nepřipsal zajímavý zisk, ale jinde mě tento přístup zase ochání od ztráty. Jak jsem říkal, jsem konzervativní obchodník.

bean oil_4

Stejně tak bych nevstoupil do dalšího obchodu, který je zde označený. Opět jsem přišel o zisk, který by z obchodu plynul. No, co. Opravdu je nemůžeme chytit všechny. Další short na základě toho, co super síly provádějí , ale mým kritériím sedí a jak je vidět z čísel v grafu, byl to dobrý obchod.

bean oil_5

Situace uprostřed grafu je zabiják. Trh jde do stany, vidíme velké množství „vousatých“ svíček bez jakéhokoliv těla… Takovému trhu se je lépe vyhnout a věnovat se užitečnějším věcem. Naštěstí ho umíme, díky „udělátkům“ prezentovaným v kurzu z velké části odfiltrovat nejen vizuálně, jak jsem to udělal nyní. Na takových obdobích ztrácí většina nezkušených obchodníků. Skutečně nemusíte obchodovat všechny signály, které dostanete!

bean oil_6

Další obchod na krátkou stranu (supersíly jsou extrémními prodejci!) nenašel svůj konkrétní vstup. Tedy NO TRADE!

bean oil_7

O několik týdnů později jsme se ale vstupu dočkali. A hezkého Prolomení trendové čáry znamenalo hezký pohyb a nám přibylo podle počtu zobchodovaných kontraktů minimálně dalších 44.000 korun.

bean oil_8

Situace označená oválem, pro mě opět není žádnou příležitostí, do které bych se musel cpát. Jak jsme si řekli s absolventy kurzu, zobchodovat se to dá, ale je to složitější. A komplikace nepotřebujeme. Druhý obchod na grafu příliš štěstí nepřinesl. Zisk prakticky žádný. Ale okay.

bean oil_9

Ano i ztráty k mému tradingu patří. A jedné takové jsme právě svědky. Commercials jako extrémní prodejci, prolomení trendové čáry, vše je správné. Jen obchod končí mírnou ztrátou. Trading není činnost, kde jsou správná rozhodnutí vždy odměněna. Často se mě lidé po ztrátovém obchodě ptají: „Co jsem udělal špatně?“  Ve velkém počtu případů nic. Vše bylo správně. Jenže konečnou pravdu má Mr. Market. To o co se snažím, je být s ním vždy v souladu. Nic víc a nic méně.

bean oil_10

Poslední ze řady obchodů na oleji je nedávného data. Ti, které se snažím následovat, se stali opravdu silnými kupci komodity a po prolomení trendové čáry nebyl důvod se k obchodu nepřidat. Z obchodu jsme „vyhozeni“ na posouvaném stoploss příkazu za přibližně 39.000 korun na kontrakt.

Celkový součet za tři roky s jediným kontraktem? Něco přes 162.000 vydělaných korun je odměna za smysluplné obchodování jediné komodity v posledních třech letech. Není v tom žádné kouzlo a nic nepochopitelného. Ano, mám k filtrování obchodů ještě další nástroje. Nejsou složité. Ukazovat je tady veřejně by ale nebylo fér vůči těm mnoha stům obchodníků, kteří si komoditní kurz již objednali. Základ ovšem takto jednoduchý skutečně. A Katka ze srazu se právě stala komoditní obchodnicí. Držím palce a budu sledovat!!!  🙂

 

 

komodity basic

Vstupte do komoditního kurzu!

 

————————————————–

 

komodity manual

 

Komoditní manuál zdarma

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *