Dluhopisy: Bondy nesmrdí

O aktuálních možnostech v komoditním vesmíru jsem hovořil v pondělí ve víceméně tradičním videu. Dnes odpovím na otázku, nakolik je moje metoda analýzy trhů univerzální. Věci, které učím nepoužívám jenom k analýze komoditních trhů a obchodování futures kontraktů. Jsou pravidelnou součástí například i mé práce s mojí dlouhodobou alokací prostředků do dlouhodobého a aktivně spravovaného portfolia složeného z konkrétních akcií, sektorových ETF, drahých kovů a dluhopisů.

O jeho filosofii a složení jsem zde psal někdy v létě. Od té doby již pochopitelně proběhly nějaké změny a jedna z nich je poměrně čerstvého data. Navýšil jsem pozici US dluhopisů, které nezažívají od konce léta vůbec dobré období. Nejprve je poslaly dolů dohady o brzkém zvyšování sazeb a když to vypadalo, že už bondy našly dobrý support na hraně svého růstového kanálu a zároveň 400-day MA, tak přišel Donald a bondy se staly odpornou páchnoucí věcí, které se všichni zbavovali. Jaká je situace teď?

Nejprve se podívejme na trh jako celek. Tedy pohledem technické analýzy provedeným z hodně velké výšky.

ZB technika long weekly

Z desetiletého vývoje cen US dluhopisů jsou patrné tři věci. Z mého pohledu hlavní trendová čára započatá v roce 2007, byla několikrát otestovaná a je stále platná. Naopak došlo k prolomení silné a strmé čáry, která vedla růst cen dluhopisů v posledních dvou letech. Na cenovém grafu je také vyznačena silná hranice opory, na níž se cena bondů právě propadla.

Při aktivní správě portfolia je užitečně udělat si podobný pohled shora a namalovat si svoji „mapu trhu“ a vyznačit místa, která mohou být pro nákup, nebo prodej zajímavá.

Máme nějakou představu, co se děje na povrchu, tak se pojďme podívat pod něj. Ke slovu přichází COT report, nebo indikátor, který jsme v kurzu nazvali „jednička“ a jehož schopnost jakoby kopírovat COT i ve světě jednotlivých akcií nebo ETF, je poměrně solidní.

ZB COT

Pro dluhopisy používám hodně odlišnou periodu než pro běžné komodity. Má to svoje důvody, ale rozebírat je zde, by bylo dlouhé a bych rád, kdybyste tento článek dočetli až do konce. Právě údaje posledního COTu ukazují, že Commercials se stali na trhu s US bondy extrémními kupci. To je zajímavá informace. Tato skupina opravdových insiderů vykupuje nechtěné bondy z trhu extrémně silně. Pohled do minulosti říká, že v takových situací měli Commercials většinou výborný odhad a jejich extrémní nákupní aktivita znamenala pro výprodej dluhopisů, snad s vyjímkou roku 2013, velice často konečnou. Naše skládanka nám tedy prozatím říká: „Jsme stále v růstovém trendu. Propadli jsme se na v minulosti mimořádně silnou úroveň supportu. Hlad skutečných „insiders“ po dluhopisech je nejvyšší za celý rok! To zní slibně. Otázkou zůstává, jestli je současný výprodej už u konce. Na to pochopitelně nelze se 100 % pravděpodobností odpovědět. Podívejme se tedy alespoň po nějaké rozumné úrovni pravděpodobnosti.

ZB EoT

Třetí graf ukazuje opět desetiletý vývoj cen dluhopisů a ve spodní části pak pomůcku, kterou používám na určení konce trendů. Zajímají mě dvě vodorovnými čarami vyznačené hodnoty. Pokud jich indikátor dosáhne, je trend pravděpodobně vyčerpán. Zdůrazňuji slovo pravděpodobně. Jak dobře to celé funguje ukazují svislé čáry. Jen ve třech případech byl signál daný první úrovní hodně předčasný. Čtrnáctkrát se naopak nemýlil. Taková pravděpodobnost mě stačí. V reálu ji často kombinuji ještě s dalším faktorem. Ale už jsme i tak dost „dlouzí“.

Navíc se jedná o dlouhodobější pozici, takže další posun dolů zase až tolik nevadí. Mohu ho vysedět. Žádný problém. Tento pohled mě doplňuje předchozí informace. „Prudký pokles cen bondů s velkou pravděpodobností končí.“ Následně zjišťuji, že i „jednička“ ukazuje „jasnej BÁJ“ a to už je konečné info, proč jsem navýšil svoji pozici v dluhopisech.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Kuba napsal:

  Vašku budete bondy obchodovat klasicky přes futures nebo opce?

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Kubo, vypsal jsem PUT 120 na TLT s exspirací příští týden. Když nedají, vypíšu znova… 🙂

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *