Tak je tu zase krásný pátek a snad též následný víkend. „Hola hola kolo volá!!!“. Jako každé jaro. Ale letost to bude bolet, nemám zdaleka tolik najeto, jako minulý rok. No nic. Vrhneme se na vepříky (HE).
Nejdříve se podíváme na cenu vepřového z dlouhodobého pohledu, pak také na kratší roční historii. Také si povíme, co je příčinou prudších pohybů – a jak se je chystám využít. Zde máme graf cen za 20 let:
Na grafu je zřejmé, že ceny vepřového masa jsou neposedné. Je to u nich celkem normální stav. Každou chvíli přijde nějaká pohroma, nejčastěji prasečí mor. Takové obavy jsou na trhu právě nyní. To je živná půda pro Large Traders. Okamžitě využívají příležitosti a zvyšují cenu i volatilitu. Může to být šance i pro nás.
Na pravé straně zde jasně vidíme prudký růst komodity a následnou korekci nebo možná již konec „poplachu“. To samozřejmě nevíme. Nicméně při pohledu na Term Structure zjišťuji, že pro rok 2019 jsou kontrakty ve spreadu, který mne zajímá, na opravdu „šikmé“ ploše oproti kontraktačním měsícům dalšího roku. Normálně se tento spread kupuje spíše počátkem léta, ale když trh nabízí příležitost, já si naložím již nyní. Vyhlédnutý BEAR spread HEM20-HEJ20 jsem zakoupil již minulý měsíc za 5,125. Ostatně odběratelé KSET dostali tuto informaci on-line.
Zde vidíte graf struktury trhu. Vlevo jsem zeleně podtrhl letošní spread HEM19-HEJ19. Všimněte si té strmosti struktury trhu i přes předešlý růst komodity, který ji logicky snižoval. Na pravé straně je můj nový bear spread HEM20-HEJ20. Je to opravdu vzdálený spread, kde bude mít contango dost času se projevit. I kdyby cena po korekci dále rostla, předpokládám, že to nebude již tak razatní pohyb. Že by byla cena vepřového celkově vysoká ani tak nevadí, pokud se tím vytvoří tržní rovnováha nabídky a poptávky.
Nyní se podíváme na kontinuální cenu:
Zde vidíme pořádnou dávku historie. Je to 30 let a vždy se jedná o poslední rok životnosti spreadu. Tyto ceny jsou spojené do kontinuálního grafu. Letošní a minulý rok dosahoval spread opravdu vysokých cen. HEM19-HEJ19 je nyní na ceně 12,725 po silném růstu komodity. Nicméně letos se dostal i na cenu přes 20 bodů.
Nákupní cena HEM20-HEJ20 za 5,125 je tedy opravdu velmi slušná. Minimální ceny jsme u konce životnosti spreadu viděli okolo -5 bodů v roce 2014, což byl největší extrém za 30 let. V roce 2005 nás potkala v prosinci okolo 0 bodů druhá nejnižší historická cena. Čistě statisticky je tedy spread ohrožen z 6,6%. Ale to je jen matematika. Cílím na PT 10 až 15 bodů, dle situace.
Dle sezonality vidíme, že spread opravdu má lepší období až někdy počátkem června. Tam většina obchodníků hledá vstup. Já se ale snažím využívat tyto extrémní situace. Přináší to větší riziko, ale i možnost dobrého zisku. Nabídka a poptávka se časem vyrovnává na patřičných cenách, je to samoregulace, která funguje v obchodě po staletí. Zejména u dlouhodobějších trejdů poměrně spolehlivě.
Hodně levná komodita vybízí k nákupu, ale nikoli k pěstování. Drahá naopak omezuje poptávku a zvyšuje aktivitu na straně nabídky. U masa se část poptávky přesouvá na jiné druhy ze stejné kategorie – zde třeba na hovězí. Spready neřeší absolutní cenu komodity, ale rovnováhu na trhu. Tak je třeba o těchto obchodech přemýšlet. Návraty k rovnováze je naše živobytí a naše práce je jejich hledání v trzích.
Zde je tedy cena zakoupeného bear spreadu a naznačený vstup (z 28.3.). Ten jsem předplatitelům KSET anoncoval 27.3.2019. Upozornil jsem na rizikovost obchodu. Spread se ještě ten den dal zakoupit i za cenu pod 5, snad až okolo 4,7. To sice není z dlouhodobého pohledu důležité, ale je možné, že to mohlo být dno. To ukáže čas a toho zde máme ještě dostatek.
Ahoj Roman, ať se daří
Kompletní postupy a návody krok za krokem si ukážeme v neděli na tomto vysílání.