KOMODITY: Varovná světla

Někdy je dobré vědět, kdy se má člověk držet stranou. A to z dobrých důvodů. Byznys, ve kterém se pohybuji je z velké části o zkušenostech. Můžete mít kvalitní know-how, které vám ale nebude moc platné, pokud nevíte, kdy a jak ho použít. Optimální zdroj zkušeností na počátku cesty je pro nováčka kvalitní lektor, který umí své znalosti předat a vysvětlit. A lektorů s alespoň desetiletou praktickou zkušeností na domácím trhu mnoho není.

Jak víte, obchoduji komodity a mým hlavním nástrojem je čtení a analýza COT reportu. Je to velice silná zbraň, která dokáže proniknout do toho, co se na parketu děje a získanou informaci pak uplatnit.  Ale i takto silný základ má svoje „ale“ a zkušenost mně dokáže poradit, kdy danou situaci zobchodovat a kdy se raději držet stranou. Dnes vám ukážu několik takových situací.

Kdy se s futures obchody držet stranou

 

  1. Na trhu chybí sebemenší trend

Na trhu s plynem panuje naprostá okurková sezóna. O počátku letošního roku se jeho ceny pohybují jakoby v dlouhém zimním spánku, v nízkých rangích do strany. Zcela podobné období měla tato komodita ve druhé polovině loňského roku. COT index ukazoval prakticky bez přestávky nákup, ale trh jako by o tom nevěděl. V takových situacích se snažím držet stranou a dobrodružství spojené s nákupem, nebo prodejem futures kontraktů nechám odvážnějším.

Jak z toho ven, jestli chci ten plyn nutně zobchodovat? Neexistují jenom futures kontrakty. Pohyb trhu do strany mohu zobchodovat například pomocí netrendových opčních strategií. Mohu vypsat strangle, mohu inkasovat opční premium za iron condora… Možností je opravdu dost.

 

2)  Silná sezónnost

Prakticky na všech hlavních zrninách a olejninách ukazuje COT report, že commercials jsou extrémně silnými prodejci, a tudíž nám COT Index radí, že bychom měli také hledat vstupy pro spekulaci na pokles cen. Jako příklad jsem vybral sójové boby. Přesto všech o tom, že bych otevřel short prakticky neuvažuji. Proč? Nacházíme se extrémně choulostivém období. Tradiční sezónní vývoj říká, že ceny bobů od dubna do počátku léta zpravidla silně roste. A je k tomu dobrý důvod. Největšími světovými pěstiteli bobů jsou Brazílie a Spojené státy. Hned za nimi se pak pohybuje Argentina. Právě jsme v období, kdy se Jižní Amerika nachází před sklizní a v USA se bude sázet. Tedy: stavy zásob v sýpkách jsou poměrně nízké a nová úroda je v zemi a o její velikosti a kvalitě rozhoduje počasí. To je ovšem věc, kterou těžko odhadnete. Za ty roky, co jsem na burze jsem ještě asi nikdy nezažil normální klidné jaro. Buď prší málo, nebo prší moc. Buď je moc teplo, nebo zase moc zima. Na jakýkoli problém s počasím ceny bobů velice citlivě reagují, a to v drtivé většin případů směrem vzhůru. Za takové situace prostě nechci být short ať ukazuje COT co chce.

Jak z toho ven, když chci ty boby obchodovat? Řešení je podobné, jako u plynu. Silný růst a hysterie spojená s rozmary počasí, často podporovaná někdy až legračními mediálními spekulacemi mohou vyhnat cenu komodity mimořádně vysoko. A mnohdy až nesmyslně. To nafoukne ceny CALL opcí a když si člověk počká, může vypsat „callku“ hodně vzdálenou od už tak přemrštěných cen za solidní premium převyšující 600 dolarů. Jak to udělat ukazuji v Martinově kompletním opčním kurzu, který startuje už opravdu brzy.

 

3) Nějak tomu nerozumím

Celý komoditní trh se chová jaksi podivně. Chybí trendy, do toho řádí Donald na Twitteru a s každým „twítem“ skáče ta měď (a nejenom měď) jak pominutá… V takovém případě nemá smysl se do obchodování nutit. Tarify na dovozy komodit jsou pro komoditního obchodníka skutečně nepříjemná záležitost a trhy jsou na jakoukoli zmínku o jejich zavedení mimořádně citlivé. Co se dá dělat, počkám na to, až se věci zase uklidní. Obchodovat měď na trhu, kde je stop-loss pokyn 4000 dolarů na jeden kontrakt vážně nechci.

Jak z toho ven, když chci ty komodity obchodovat? Možné jsou krátkodobé strategie zaměřené na intradenní obchody. Mohu silných při propadech nakupovat komoditní ETF a při následném růstu je zase předat nějakému optimistovi. To samé mohu dělat s opcemi na komodity. Nebo mohu rezignovat a věnovat se dlouhodobějším strategiím. Například svému akciovému portfoliu. Krátkodobě mohou akcie dělat leccos, dlouhodobě mají tendenci růst. A pro nevyužít propady a neklid na akciovém trhu k obohacení svého portfolia? A že akcie nejsou tak zajímavé jako komodity? No, pokud máte dobré know-how a svým dlouhodobým portfoliím se věnujete, není to rozhodně špatné. Moje portfolia si vedou ve srovnání s indexem a podílovými fondy zaměřenými na „Ameriku“ opravdu dobře.

Jak vybírám akcie jsem pro změnu ukázal ve svém Complete kurzu já. Není to příliš složité, i když bez určitého bádání v účetních výkazech spojeného se sčítáním, odčítáním, násobením a dělením se to ovšem neobejde. Naštěstí máme Excel?. Výnosy ovšem za tu „námahu“ stojí…

 

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Miroslav Kaiser napsal:

    Moc díky, pane Václave,
    co poradíte nováčkum pro obchodování zlata? Kdy otevřít a kdy zavřít, jaké objemy obchodovat? Existuje na to nejaké pravidlo?
    Díky za odpověd. Miroslav

    • Václav Pech napsal:

      Dobrý den Mirku,

      záleží určitě na velikosti obchodního účtu. Pro menší účty jsou vhodná různá ETF. Tradiční a nejznámější je GDL, ale existují i jiná. Osobně mám v portfoliu třeba ETF s tickerem PHYS. K dispozici je také dobře likvidní mikro kontrakt zlata pod tickerem MGC. Velké zlato je pak pro opravdu velké účty cca kolem 50.000USD a výše.

      Kdy otevřít a kdy zavřít, je těžko říct :). Jako setup sleduji COT report a to, co dělají konkrétní skupiny obchodníků na trhu. Pokud jsou těžaři a zpracovatelé zlata extrémně vyhrocení na nějakou stranu, tak potom přijde hledání vstupů podle technické analýzy. Jsou období, kdy mohou být obchody úspěšnější. Na to je dobré sledovat tradiční sezónnost, která má za sebou vždy nějaký příběh (důvod proč to tak je).

      Mějte se hezky
      Vašek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.