Cena zlata se opět přiblížila k nákladům, jedná se o signál k nákupu? Relevantní otázka – složitá odpověď. Pojďme se nad tím společně zamyslet.
Cenový graf nám říká dvě zásadní informace. Cena zlata se od roku 2011 nachází v sestupném trendu. Každý další vrchol je nižší než ten předchozí. Zároveň se tento trend od roku 2013 již třikrát zastavil v pásmu mezi 1100-1200 dolary za unci. Na cenovém grafu se tak vytvořila silná hranice podpory, které hrála důležitou úlohu i v minulosti. Co stojí za touto hranicí? Poměrně jednoduchá odpověď. Mezi 1100-1200 USD se pohybují celkové náklady na vytěžení jedné unce zlata. Pokud by cena zlata dlouhodobě klesla pod tuto hodnotu, docházelo by k omezování těžby a tím pádem také k budoucímu omezení nabídky. A to je pro ceny zlata pozitivní.
Páteční report z amerického trhu práce ukázal na mnohem rychlejší tvorbu nových pracovních míst, než bylo očekáváno a to navzdory nepříznivému počasí, kterým by se případná horší statistika lehce zdůvodnila. Silné nonfarm payrolls a pokles míry nezaměstnanosti na 5,5 % dávají velkou naději, že FED zdraží dolar zvýšením úrokových sazeb dříve, než se čekalo a takové zvýšení nemusí být nutně jen kosmetickou záležitostí, jak se všeobecně očekává. Důsledek? Silné posílení USD a propad cen komodit včetně zlata. Odolá dva roky platný support takto nastartovanému pokračování sestupného trendu?
Mám dojem, že tentokrát odolat nemusí. Přinejmenším mně to přijde pravděpodobnější. Důvody?
V pátek vyhlášené údaje jsou čísla z úterka a neobsahují realitu vzniklou po pátečních makrodatech z US trhu práce a následujícím propadu ceny zlata. Nicméně z grafu je patrné, že prostor k dalšímu poklesu zde je. Zatímco k předešlé hodnoty čistých pozic large traders, při nichž docházelo k obratům na hranici supportu, se pohybovaly mezi 30-50.000 kontraktů. Páteční číslo udává, že spekulace na růst (počet nakoupených kontraktů) převyšuje počet spekulací na pokles (prodaných kontraktů) o 128.512. To je hodnota více než dvojnásobná. Tato skupina má tedy ještě dostatek střeliva k tomu, aby další pokles přiživila. Ani na straně zajišťovatelů tomu není jinak. Skupina traderů přímo spojených s byznysem, mající nejlepší insider informace (těžaři a zpracovatelé) své zásoby zatím stále poměrně silně zajišťuje. Zde se hodnoty čistých pozic při předchozích obratech na hranici supportu pohybovaly v záporných hodnotách mezi 30-50.000 kontraktů. Aktuálně ohlášení číslo je téměř trojnásobné (-137.099 kontraktů). Zajišťovací aktivity proti poklesu hodnoty zlata jsou uvnitř byznysu stále velice silné.
Jak je vidět z historie, má tento přístup poměrně vysokou úspěšnost a aktuálně říká: „Kdepak konec trendu. I po pátečním poklesu je zde stále velký prostor pro další pokles!“
I tento indikátor ukazuje, že k hodnotám, na kterých docházelo v minulosti na supportu k obratu trendu, je ještě nějaký kus cesty. Indikátor je opět postaven na denní bázi a je v něm tudíž pátek již započten. Ano, není to stoprocentní. V prosinci 2013 došlo k odrazu ceny zlata směrem vzhůru, i když indikátor považoval komoditu za férově ohodnocenou. V ostatních případech to ale sedí. Navíc: nic není perfektní. Nežijeme a neobchodujeme v ideálním světě… Pokud ale vezmeme v potaz synergii výše uvedeného, pak to není významná vada na kráse J.
Graf vývoje hodnoty zmíněného spredu ukazuje, že zájem o nejbližší dubnový kontrakt zlata od počátku roku 2015 oslabuje a to navzdory tomu, že cena samotného zlata poměrně silně rostla. To nebývá dobré znamení a nebylo ani v tomto případě. Páteční obchodování na tom nic nezměnilo.
Sečteno a podtrženo. Další pokles ceny zlata pod silnou úroveň podpory mezi 1150-1200 USD za unci považuji za pravděpodobnější scénář dalšího vývoje, než opětovný růst. Pokud se tak skutečně stane, pak se jako další hranice podpory, jeví hodnota 1.000USD za unci.
[reklama]