TradingView: Kozy, cenové grafy a HDP

Ahoj burzovním obchodníkům. Ale vlastně i všem ostatním, kdo někdy potřebují zobrazovat a zkoumat grafy cenových, ekonomických a statistických údajů.

Kam zmizely kozy?

Někdy v roce 2012 se objevila zajímavé webová aplikace TradingView – to jsem ji samozřejmě ještě neznal – a do dnešních dnů se z ní vyvinula velmi příjemná platforma pro výše zmíněné zobrazování údajů o všem možném. Na monitory nám přináší ceny akcií, komodit, HDP v USA i Kanadě.

Můžeme zde sledovat například růst kozí populace v Zimbabwe od roku 1962. Bohužel jen do konce 2007, pak byly asi všechny kozy sežrány. Nebo z důvodu ochrany jejich osobních údajů došlo k nějakým fatálním problémům při pravidelném kozím sčítání, jež se doposud nepodařilo vyřešit. Ticker LV_GOT_ZWE.

Data pro analýzy

Mimo burzovní a forexová data (některá jsou zpožděná, ale můžete si za live připlatit) je velká síla v automatickém napojení TV na megavelikou databázi Quandl, z níž lze čerpat kde co.

Já TV používám už nějakou dobu, protože jak velmi jednoduše přináší kvanta potřebných dat pro moje tradingové analýzy, tak mi přijde velmi intuitivní a snadné samotné ovládání .

Klikal jsem klikal, až se zjistilo, že mnoho začínajících (ale i pokročilých) obchodníků se nestydí na mne obrátit s dotazem na to či ono. Když těch dotazů bylo více, připravil jsem jakousi kuchařku, jak TradingView.com nastartovat a např. do grafu vložit vlastní indikátory. Ve fóru Finakademie jsou tyto rady již nějakou dobu k dispozici. Ne každý se tam ale dostane.

Podívej se na video

Z mnoha stran se však stále ozývá volání nových uživatelů a studentů kurzů po podrobnějším úvodu do práce s TV. Překonal jsem svou vrozenou lenost a níže přikládám videa, ve kterých ukazuji první kroky v systému. Snažil jsem se vžít do role někoho, kdo ještě s TV nepracoval. Pokročilejší uživatelé zde pravděpodobně nenajdou nic nového. Nezabývám se v nich využitím „sociálně-síťového“ rozměru TV, prostě jde jen o práci s grafem. Nikdy jsem instruktážní videa nepřipravoval, tak prosím o shovívavost s jejich provedením.

Nemám ambice své poznatky prodávat. Jsem obchodník a zmíněné zkušenosti jsou spíš vedlejším produktem mého studia trhů. Pokud byste však měli chuť s aplikací TradingView pracovat dlouhodobě a nestačila vám základní (omezená) verze zdarma, přes tento odkaz si můžete objednat nějakou vyšší verzi s rozšířenou funkčností. Kliknutím mi můžete dát najevo, že shledáváte mé informace užitečnými. A také třeba příště připravím nějakou stránku s dalšími informacemi k tématu, odpověďmi na nejčastější dotazy apod.

PS: Další video příště 🙂

Komentáře
 1. Profilový obrázek Ivan Chmelař napsal:

  Super! Teším sa na ďalšie video! Zvlášť na časť o nastavení „pracoviska“ s jednotlivými indikátormi. A úplne najviac s nastavením a výberom nástrojov pre spready a futures 🙂 Platformu TV používam viac ako rok ale nemám čas sa v nej povŕtať do hĺbky a v poslednej dobe som nemal čas ani na fórum, a tak to stále nemám celkom odladené. Preto veľká vďaka za tento počin.

 2. Profilový obrázek Standa V. napsal:

  Ahoj Petře, děkuji za článek a všechny indikátory, které jsi dal na fóru k dispozici. Nevím, zda se to už někde na fóru probíralo… Posledních pár měsíců se nezobrazuje pomerančový koncentrát, alespoň ne pod tickerem OJ. Ne, že bych ho tak často potřeboval, přece jen můžu pro něj a COT do SpreadCharts. Jestli ale náhodou není tam, kde jsou ty kozy… Další zvláštností, na kterou jsem narazil je, že se u cukru SB neobjevují údaje z aktuálního dne. A poslední zvláštností mi přišlo, že se VIX na SpreadCharts zobrazuje jinak než na TV. Možná je to jiným napojováním průběžných kontraktů a možná tím, jak se dívám. Nevěděl bys o tom něco? V každém případě děkuji za spoustu užitečné práce a její sdílení. Hezký den, Standa

 3. Profilový obrázek Standa V. napsal:

  Ahoj Petře, díky za čas a práci, které jsi přípravě skriptů pro TV věnoval a dal k dispozici na fóru.
  Všiml jsem si, že se teď orange juice OJ v TV zobrazuje jako JO. Alespoň doufám, že je to ten samý podklad. U cukru SB zase nevidím poslední průběžná data, ale pouze předchozí trading day.
  VIX (CBOE) ukazuje malinko jiná data než VX (CBOE) na SpreadCharts. Nevím ale, zda se dívám na ten samý instrument.
  Věděl bys na to odpovědět? Nevím, zda se to na fóru už řešilo, příliš se tam nedostanu. Přeji hezký den, Standa

 4. Profilový obrázek jana napsal:

  Ahoj Petře, skvělé video, díky, těším se na další! TV jsem přestala používat, rozhodily se mi indikátory a přešla mě chuť. Dnes znovu vidím, že je to škoda, že platforma asi stojí za trochu námahy 🙂

 5. Profilový obrázek Ladislav Linhart napsal:

  Ahoj Petře také dekuji za video

 6. Profilový obrázek Petr Eff. napsal:

  Ahoj všem a díky za pochvaly 🙂
  Videa jsem točil už před nějakou dobou, tak dnes asi nebude všechno 100% dle reálného stavu. Ale šlo mi hlavně o logiku práce.
  Tickery na ICE se poněkud poměnily, zmiňoval jsem se o tom zde http://bezvagrafy.cz/novinky/zmeny-v-datech-ice-a-budouci-upravy-api-quandl/
  Data cukru a všeho ostatního na této burze jsou v live verzi drahá. Veškeré zdarma dostupné hodnoty jsou pouze EOD.
  VIX je index a VX jsou futures na volatilitu. Takže hodnoty jsou podobné, ale ne stejné. Podobně jako SPX – ES….

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.