SPREADY: Ropa. Co na to spready?

        Na různých fórech se nyní zčerstva probírá ropa. Kam půjde? Co udělá OPEC? Je už drahá? Bude trend pokračovat nebo se zlomí? Já jsem to říkal, ale nezobchodoval!

Diskutéři versus Obchodníci

   No přátelé, je to asi tak, že teorie je jedna věc a obchodní praxe také. Mohu okomentovat prakticky cokoli a budu mít třeba i pravdu, ale to neznamená, že to také umím využít v praxi. Mluvím nyní o té spoustě teorie, se kterou se setkáte na facebooku či jinde. „Já to předvídal!“ Když se zeptáte: „ A kolik jsi vydělal?“ , tak je ticho.

   Důležité je to, co „předvídáte“, také zhodnotit do reálných peněz … je to totiž podstatně těžší. Na akciovém trhu existuje mnoho známých pesimistů, kteří věští Armagedon již zase několik let. Až jednou ten pád akcií přijde, budou křičet: „Já to říkal!“. Že to říká již pět nebo šest let, to už zamlčí. Takový odborník je ale téměř každý!

Ropa v praxi

Nyní k naší ropě. Podívám se na ni opět z hlediska spreadového obchodníka. Tedy jaká je aktuální situace. Ropa trenduje a roste. OPEC omezil těžbu a zřejmě bude dále držet redukci těžby, s tím trh počítá. Další omezení je impulsem k silnějšímu růstu, ale to není pravděpodobné. Zrušení omezení také nepředpokládám. ( tento článek píši ve středu před zasedáním OPEC )

Ropa a SR úrovně

Zdroj :www.tradingview.com

       Graf ukazuje zhruba pět let cenového vývoje ropy. Naznačil jsem dvě nejbližší SR úrovně na 60-61,5 USD a dále na 78-80 USD. Dále jsou psychologické úrovně vždy po pěti USD. Tedy i 65, 70 a 75 USD.

   Trendové cykly většinou trvají cca 6 měsíců. COT index naznačuje, že velcí producenti prodávají na těchto cenách s radostí, cenový indikátor naznačuje, že ropa je již poměrně drahá. Obě tyto informace jsou pouze upozorněním na stav, který si říká o naši pozornost. „Může dojít k poklesu ceny“. Přidáme další informaci.

Spekulanti na limitu, producenti u extrému

       Tento graf už podává důležitější informaci k doplnění skládanky. Totiž to, že peníze velkých spekulantů narážejí na své limity a čisté prodeje zpracovatelů a producentů jsou nad extrémy posledních let. Proč tedy ti velcí tak prodávají, když ta ropa roste a „všichni“ tvrdí, že pojedeme dál? Aktuální čisté neboli NET pozice vidíte níže na grafu. Zelená pole značí plusové pozice velkých spekulantů – fondů. Záporné jsou čisté pozice zpracovatelů a těžařů, prodávají.

     

Čisté pozice na trhu s ropou WTI

Zdroj:www.spreadcharts.com

      Proč prodávají? Negativní contango totiž umožňuje prodat bližší kontrakt dráže a koupit si vzdálenější levněji. To ale strukturu trhu narovnává !!!

       Nyní si ukážeme asi ten nejdůležitější graf. Jedná se o strukturu trhu.  Někteří obchodníci si ale dle mého názoru tento graf vysvětlují trochu nepřesně. Opakuji, že se jedná o můj soukromý názor a jistě by se mnou někdo na toto téma polemizoval. Graf struktury trhu zobrazuje OKAMŽITÝ STAV NA TRHU. Nic více nic méně.

Struktura trhu – ropa WTI

Zdroj:www.spreadcharts.com

Medvědí spread v ropě

   Zde vidíte důvod, proč lze prodávat bližší kontrakty dráže a vzdálenější kupovat levněji. Budou to dělat zpracovatelé, pokud mají dostatečné zásoby pro výrobu, ale i těžaři, kteří dokáží zvýšit těžbu a dodat prodaný kontrakt dříve. A budu to s nimi dělat i JÁ. Je to totiž nákup BEAR SPREADU. Prodej třeba dubna a koupě června.

      Tento stav trhu je totiž nestandardní, standardem je contango. Tyto dočasné stavy vznikají na kratší období a jsou příležitostí pro dobrý obchod. Nabídka a poptávka se časem vyrovnajístruktura trhu se opět nastaví na contango. Je celkem logické, že na ropě to bývá rychlejší proces než třeba na zrninách.

   Zvýšit těžbu lze relativně rychle než na jaře osít a pak na podzim sklidit, když nyní zjistím, že je třeba pšenky málo. Tady není důležité jestli ropa bude stát 80 nebo 65 USD za barel. Důležité je vyrovnání nabídky a poptávky. Co na dobrý obchod potřebuji. Hlavně ČASrozumný spred ve vztahu k mému účtu.

Jsem ve střehu, až nastane vhodná chvíle.

Ahoj Roman

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.