Slabší dolar komoditám pomohl

Minulý týden bylo na komoditním trhu poměrně živo. Jedním z důvodů je očekávaný výstup z jednání FEDu, který zřejmě nijak mimořádně nepřekvapil. Janet Yellen dostála své pověsti hodné babičky, za kterou by se nemusela stydět ani Božena Němcová. Centrální bankéři pod jejím vedením sice vypustili zmínku o trpělivosti a tím naznačili, že zvyšování úrokových sazeb se v USA blíží, nicméně prudce snížili svoji predikci výše sazeb v jednotlivých obdobích. Sečteno a podtrženo: „Ano, sazby zřejmě v červnu zvýšíme, ale nebojte se milé děti, nebude to o mnoho. A ani do budoucna nepočítáme s tím, že bychom je zvyšovali nějak dramaticky.“

Trhy výstup z jednání uklidnil. FED se obává silného dolaru a nebude tedy rozhodně tlačit na pilu. Výsledkem byl pokles dolaru a růst všeho ostatního včetně komodit. Rekordmanem týdne byla káva. V uplynulých pěti dnech zvýšila svoji hodnotu o více jak deset procent. To nebylo pro naši komunitu a absolventy mých kurzů žádným velkým překvapením. Již nějakou dobu jsme diskutovali skutečnost, že je káva opravdu levná.

Vývoj hodnotového ukazatele pro kávu

Vývoj hodnotového ukazatele pro kávu

To, že je něco levného pochopitelně neznamená, že by to nemohlo být ještě levnější. Když se ale přidají i další kousky mozaiky, je pravděpodobnost takového pohybu poměrně velká. Býčí Commitment of Traders a třeba další indikátor ukazující, že káva již dosáhla úrovně, kde by mohly komoditním fondům docházet peníze.

Indikátor otočení trendu

Indikátor otočení trendu

Pravděpodobnost toho, že se něco stane, je skutečně veliká. Můj obchod to z různých důvodů nebyl, ale ti odvážnější, se mohou těšit ze šesticiferného zhodnocení na každém kontraktu během jednoho týdne. No nekupte to kafe… 🙂

Čeho si všímat v dalším týdnu? Před dvěma týdny byl také zveřejněn pravidelný WASDE report. Hlavní fundamentální událost pro trh se zrninami vydala překvapivě dobrá čísla pro kukuřici. Předpokládané zásoby ve Spojených státech poměrně silně poklesly především díky silným exportům.

Vývoj ceny kukuřice v roce 2015

Vývoj ceny kukuřice v roce 2015

Cena kukuřice stagnuje od poloviny ledna v poměrně úzkém pásmu a nabízí se tak otázka, jestli po býčím reportu nemáme očekávat její pohyb směrem vzhůru. Selský rozum říká, že po výstupu jednání z FEDu by mohl být dolar přinejmenším na nějakou dobu pod tlakem a pro růst ceny komodity je pozitivní také WASDE report zaregistrovavší nižší, než očekávané zásoby kukuřice. Fundamentálně tedy zajímavá kombinace. Navíc i údaje z Commitment of Traders ukazují, na možný růstový obrat. Problémem pro takový obchod může ovšem být sestupný trend, v němž se komodita nachází. S absolventy a ostatními kolegy tradery, jsme situaci na kukuřici po zveřejnění reportu zevrubně probírali a vesměs se shodli na tom, že sestupnému trendu zde možná zvoní umíráček. Přesto ale nemusí být každému po chuti jít proti takto rozběhnutému trendu.

Jak často říkám, trading je velice individuální záležitost a každý musí obchodovat tak, aby byl se svými kroky v souznění. Ať tak, nebo tak, definitivní signál pro jakýkoli vstup do obchodu prozatím trh nevydal. Mohlo by jím být právě proražení dvouměsíčního obchodního pásma.

[reklama]

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.