V prvním díle tohoto článku jsme se podívali na to, kdy martingale funguje. Nyní se podíváme kdy nefunguje a pár doporučení na závěr.
Kdy tento přístup nefunguje?
V reálu. Jakmile jej nasadíte, je to otázka času, kdy zkrachujete. Osobně jsem tyto strategii testoval jen na demu, protože nejsem takový blázen, abych to dával na reálný účet. Někdy strategie zvládla vydělat 5 tisíc procent než padla, jindy přišel propad ihned. Pravděpodobnost že přijde ihned je ale mnohem vyšší.
Zde jedna equity, která mluví za vše. Nejedná se ale o můj systém, martingale jsem testoval před mnoha a mnoha lety, jak jsem na začátku předeslal.
Další varianty martingale.
Martingale může být nejenom otevírání nové pozice s dvojnásobnou velikostí, ale i např. hedgování předchozí pozice nebo přikupování.
Hedgování stojí jednoduše na tom, že pokud je pozice např. pozice -20 pipů, otevřeme dvojnásobnou pozici na opačnou stranu, pokud je ta opět -20 pipů, otevřeme další dvojnásobnou hedgovací pozici atd.
Přikupovací mluví za vše. S každým pohybem např. 20 pipů proti vám přidáte dvojnásobnou pozici a doufáte v obrat. Toto je vůbec nejhorší verze. Když přijde fundament a trh se pohne o 300 pipů proti vám, tak končíte. Navždy.
Jak se postavit k martingale strategiím?
Pokud to myslíte s obchodováním vážně, pak se na martingale vůbec nezaměřujte. Nikam to nevede a vždy je jen otázkou času kdy zkrachujete.
Co doporučit na závěr?
Pokud jsou vám blízké automaty s dobrým ziskem, zaměřte se raději na genetické algoritmy, kde si můžete postavit špičkové portfolio s dobrým poměrem zisku a potenciální maximální ztráty. Pokud chcete do něčeho jít, jděte do toho naplno a nedělejte zkratky, což platí nejen v tradingu. A nebo jak říká můj oblíbený spisovatel Charles Bukowski – „Svět patří těm, co se neposerou!“
[reklama]