Krypto: Plánovat pětiletku je u těžby kravina

Dnes bych se pokusil odpovědět na jeden z nejčastějších dotazů, který mi píšete. Zajímá vás, jak vybrat správně stroje pro těžbu kryptoměn. Jakkoliv je tato otázka jednoduchá, odpověď se skládá z několika důležitých bodů:

  1. Kolik mám rozpočet na pořízení stroje
  2. Jaké plánuji zhodnocení v čase
  3. Co budu těžit
  4. Kde budu těžit

Kolik na to máš?

Rozpočet je naprosto klíčová otázka. Nebudeme se teď bavit o tom, že bychom chtěli těžit na domácím PC, chceme těžit na výpočetně daleko výkonnějším stroji.

Na trhu najdete stroje, které stojí pár set dolarů, pár tisíc, a dokonce najdeme i nový stroj za téměř 20 000 dolarů. Můžeme těžit na 1 drahém stroji, nebo na několika méně výkonných. Pro správné rozhodnutí je potřeba pochopit životní cyklus těžícího HW.

Životní cyklus těžebního zařízení

Nový stroj před uvedením na trh má odhadované parametry výkonu, odhadovanou spotřebu. V tuto chvíli bývá stroj jako nový a nevyzkoušený nabízený za relativně rozumnou cenu, ale je potřeba ho objednat s předstihem, na HW který vypadá až příliš dobře totiž lidé stojí fronty podobně jako na banány za socialismu.

Po uvedení HW na trh lze již skutečný výkon a spotřebu proudu přesně změřit a lze přesně určit, kolik v aktuální situaci trhu – cena za těženou měnu, náročnost těžby bloku – budeme inkasovat. Pokud se u nadějného HW potvrdí deklarované hodnoty, může díky dlouhé době na zpracování nových objednávek cena na trhu už dostupných vyrobených strojů jít ještě nahoru.

Máme zde teda nové nebo téměř nové HW za velkou cenu. Každý extrémně výkonný stroj zahýbe s trhem, zpravidla sníží výnos z méně efektivních strojů a tím pádem je i zlevní.

Kritickým momentem v životnosti stroje pak je chvíle, kdy se přestane vyplácet s ním těžit, to je konec životního cyklu stroje. Tím se dostáváme k tématu jak plánovat zhodnocení našeho HW v čase.

Mašina na 2 roky

Osobně doporučuji 2 roky jako cílový interval pro zhodnocení investice do těžebního HW. Typický příklad – kupuji Antminer za 2200 dolarů, při aktuální ceně za BTC mi vydělá třeba 6000 dolarů za rok po odečtení nákladů na proud.

Budu počítat, že se bude průběžně efektivita těžby snižovat, a rozpočtu si pak zisk z HW do horizontu 2 let, poté budu konzervativně předpokládat, že už to nebude vydělávat moc dobře.

Pětiletky opravdu v případě těžebního HW nefungují.

Obtížnost těžby a trh měny

Další důležitý faktor je co budeme těžit, každá měna má vlastní obtížnost a trh, a tím pádem nám vstupuje do hry i to, že každá měna se vyplácí jinak těžit, a toto se v čase mění. Navíc je logické, že stojí-li např. bitcoin 3 500 dolarů za kus a stojí-li 10 000 dolarů za kus, tak je ziskovost jeho těžby na tomto přímo úměrně závislá.

Zde vidíme graf vývoje ceny BTC za poslední dva roky. Sami odhadnete, kde se vyplatí BTC nakupovat a kde se vyplatí těžit:

dvouletý vývoj ceny bitcoinu. zdroj: finance.yahoo.com

Musíme proto počítat s realistickou hodnoty těžené měny a nedělat si business plán podle teoretického maxima. Jak vidíme, BTC udělal pěkné dno u 3 500 dolarů (opakovaně) a maxima střednědobě u 12 000 dolarů. S tím se dá výborně vydělávat.

Poslední faktor ve hře o ziskovou těžbu je otázka nákladů a vstupů, tedy kolik mě bude stát elekřina. Tu je potřeba započítat do vstupů.

Zisková těžba bitcoinů

Dnes se nemusíme bavit o tom, zda jde těžit ziskově, trh předvedl opakovaný růst a trojnásobek ceny bitcoinu nás posunul do stavu, kdy je těžba nyní opět extrémně zisková.

My ale nesmíme vidět situaci přehnaně růžově a je potřeba se podívat na teoretické pohyby v ceně a jak by to naši návratnost investice změnilo. Pokud dojdeme i při konzervativním plánu k tomu, že náš nově pořizovaný HW bude mít ROI (návratnost investice) 1 rok, výborně.

O konkrétních příkladech těžby se budeme bavit ve vysílání tuto neděli. Tato tématika opravdu zabere několik hodin, my se pokusíme během cca hodinky projít to nejdůležitější.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.