Krypto: Bitcoin – dominance svědčí lišákům

Fakta: v roce 2019 se cena za 1 BTC posunula z 4 000 dolarů na téměř 14 000. Začátek roku, kdy byl Bitcoin dole, byl zároveň dobou, kdy proti němu sbíraly body všechny různé altcoiny.

Čím víc letí Bitcoin nahoru, tím víc mu kromě držáků trhu začnou věřit i menší spekulanti, a tím se navyšuje jeho tržní podíl. Je ale dominance Bitcoinu opravdu tak velká? A znamená to, že správný spekulant lišák bude obchodovat jenom Bitcoiny?

Horská dráha: Ceny a objem

Pokud se podíváme na cenový graf třeba Etherea, tak v únoru bylo kolem 100 dolarů za kus, v červnu přes 300, ale nyní opět parkuje někde u 200 dolarů.

Šílené pohyby, šílená volatilita, a taky šílené příležitosti vydělávat, pokud správně použijete technickou analýzu. Zajímavé ale je, že ve zmíněných měsících byly denní objemy obchodů podle CoinTelegraphu na Ethereu v únoru na špičce 30 milionů dolarů, v červnu 535 milionů dolarů a nyní kolem 60 milionů

Když to srovnáme s Bitcoinem, ten měl v únoru, červnu a nyní hodnoty 3400, 12 000 a 10 500 dolarů, zatímco ve zmíněné měsíce byly denní objemy obchodů na špičce 100 milionů, 2 600 milionů a nyní kolem 600 milionů.

Lesk a kouzlo „malých“ altcoinů

Ukazuje nám to, že i slabší coiny než Bitcoin dokáží generovat opravdu obrovské pohyby nahoru a dolu a spolu s tím i velké vstupy spekulantů. 500 milionů dolarů už opravdu není málo – když si vezmete, že mezi 300 a 12 000 dolary za coin je opravdu obrovský rozdíl.

Ukazuje nám to jasně, že trh se nebojí vydělávat na všem a paradoxně menší a levnější coiny dokáží v obchodech být i zajímavější než Bitcoin.

Lišák sleduje …

Na jednu stranu je nyní v absolutních číslech Bitcoin opravdu naprostá jednička – platí se za něho opravdu řádově nejvíc. Na druhou stranu, pokud jste lišáci, tak při spekulaci se pořád budete spíše dívat na volatilitu a ne jen na absolutní ceny.

Podívejme se na to, jak vypadal například poslední měsíc podle Coinbase:

zdroj: Coinbase.com

Vidíme, že tržní kapitalizace Bitcoinu je drtivá, ale vůbec to neznamená, že bychom museli obchodovat jenom tady. Všimněte si třeba pohybů na Chainlinku. Podíváme se na to samé v posledním týdnu:

zdroj: Coinbase.com

Vidíme, že zde nám deset procent za týden dělá Ethereum Classic. Co nás při výběru pro „lišácké“ spekulace tedy zajímá?

  1. kapitalizace a velikost měny
  2. volatilita
  3. aktuální vývoj
  4. likvidita

Malé čudly nebrat

Když si to postupně projdeme – nechceme obchodovat příliš malé čudly, u kterých by byl problém v bodu 1 a 4. Ideální je pro nás tedy sledovat „zavedené“ značky. Pak nás samozřejmě zajímá kombinace bodů 2 a 3, tedy ne nutně to, zda měna letí nahoru, ale zda se pohybuje dostatečně hodně nahoru a dolu a zda se nám denní objemy obchodů tomu přizpůsobí.

Díky vhodné technické analýze můžeme i během dlouhodobého pádu měny na tomto vydělávat, zatímco pokud se nám coin plácá na stejné úrovni několik měsíců, těžko to pro nás bude zajímavá situace.

Časový rámec: Krátké je lepší

Poslední proměnnou pro naše spekulace je pak timeframe obchodů. Obchody můžete dělat short term, mid term a long term. Short term, tedy rychlé krátké obchody, na ty nám bohatě stačí denní pohyby o pár procent nahoru a dolů.

Mid term obchody, tady už musíme opravdu sledovat dlouhodobější trend a plánovat si třeba několika týdenní čekání, než se vyplní náš business plán.

Long term obchody jsou nejhorší. Musíte mít opravdu skvělý vhled do trhu a umět odhadnout vývoj na několik měsíců dopředu. Právě u long term obchodů začíná na síle nejvíce sbírat coin, který dokáže udržet trend, tak jako jsme to letos viděli několik měsíců u Bitcoinu.

Naopak pokud bychom vsadili na Ethereum, tak propad po oslabení trhu byl daleko citelnější než u Bitcoinu. Proto logicky pro začátečníky doporučuji zkoušet si pomocí technické analýzy pracovat na short a mid term obchodech. Jednak vidíte výsledky rychle a druhak máte opravdu hodně příležitostí.

Čím více trhu budete rozumět, tím budete dělat kvalifikovanější odhady vývoje trhu pro long term obchody.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.