S dalším absolventem online kurzu Obchodujeme komodity jsem se sešla v Pardubicích. Akceptuji zachování soukromí, a proto prozradím na našeho absolventa pouze to, že je ženatý, ve věku 36-ti let a na diskuzním fóru ho znáte pod přezdívkou Carlos.
Usadili jsme se v pohodlných křesílkách, servírka donesla kávu.. Zapínám nahrávání:
Carlosi, když se řekne trading, co se vám vybaví?
Především příležitost. Trading je o příležitosti a o tom, jak se k tradingu člověk postaví. Trading se dá naučit. Stačí, abyste uměli spustit platformu a pochopili souvislosti vysvětlené v kurzu. Najít dnes nějaký indikátor, který funguje, není problém. Ale důležitá je psychologie. Jak si člověk nastaví money management a jak ho dodržuje. Je to o nastavení hlavy. Psychologie je alfa a omega. Ale ta příležitost je tu opravdu pro každého.
Prozraďte nám, jaké byly vaše začátky v tradingu?
Začínal jsem v roce 2007, intraday – emini, na Finančníkovi. Koupil jsem si kurz a rok jsem jen backtestoval. Pak jsem si otevřel malý účet se 3.000 dolarů. Ale nebyl jsem připravený. Účet jsem zrušil do půl roku. Tak jsem si dal pauzu a začal jsem studovat spready. Tenkrát mi sezonalita docela fungovala a tak jsem si otevřel účet s 10.000 dolarů. Za první rok jsem vydělal asi 150%. Ta eufórie ! Nebylo nic jednoduššího, než vydělávat peníze na komoditních spreadech. 🙂
Pak přišel druhý a třetí rok, kdy zisky byly už „jen“ desítky procent. Ale pak jsem chytil docela velkou ztrátu. Když nad tím tak přemýšlím, myslím, že to byl dosud můj nejvíce ztrátový obchod. Prostě jsem ztratil respekt z burzy. A tak jsem si řekl, že si dám na čas stopku. Vybral jsem účet a za peníze jsem si koupil byt.
Po nějaké době jsem viděl komoditní webinář s Vaškem Pechem. Jeho obchodování a použití COT mi dávalo smysl. Nemám problém si za kvalitní informace zaplatit. A tak jsem si koupil Vaškův kurz. Vlastně mám už od Finakademie čtyři kurzy. Investiční vzdělávání mě baví.
Jak byste ohodnotil Komoditní kurz Václava Pecha?
Nejvíce bych ocenil srozumitelnost výkladu kurzu. Sice osobně Václava neznám, ale z jeho projevu na mne dýchala veliká pohoda. Má velmi příjemný a klidný projev. Když kurz začal, poctivě jsem si každý den spustil nové video a těšil se na nové informace. Velké pozitivum je, že původní roční přístup do kurzů jste prodloužili a já se mohu k lekcím kurzu kdykoliv vracet. To mi přijde jako velmi cenná deviza. Také musím zmínit akciový kurz Jana Dvořáka. Pro mne velmi hodnotný kurz, protože dělám ve financích. Kurz byl hodně podrobný a moc rád se k němu vracím.
Daří se vám tedy aplikovat Vaškovy zkušenosti z kurzu do vlastního obchodování?
Ano, myslím, že se začíná dařit. Co používám je set-up, indikátor FutTred. Oceňuji také Vaškův týdenní videokomentář náhledu na komoditní trhy, co Vašek dává na Youtube. Díky tomu si dokáži představit příležitost a zvolím, zda budu obchodovat komoditní futures nebo spready.
Jaká byla vaše největší lekce nebo zkušenost v tradingu, se kterou byste se chtěl s námi podělit?
Hmm, ani nevím, co bych vypíchl. Největší lekce jsou pro mě vždy ztráty. Nedávno jsem se například při jedné větší ztrátě přistihl, že jsem lehce nevrlý na své okolí. Taková zkušenost dokáže snadno ovlivnit i váš soukromý život. Na tom chci zapracovat.. Rád bych se „vyhnul“ emocím, abych jak ve ztrátě, tak i v zisku byl v psychické pohodě a nepřenášel své emoce dál na okolí. Ale to už je master level.
Zmínil jste emoce a psychiku. Pro tradera je velmi důležitá nejen psychika, ale i podpora. Co říká na trading vaše rodina?
Rodina mne plně podporuje. Tím, že finance doma řídím já a nijak nestrádáme, manželka je i ráda. Oba v tradingu vidíme budoucnost. Zkoušel jsem jí trading i více přiblížit. Ale momentálně se plně věnuje našemu malému synovi, takže jí na trading nezbývá čas.
Otázka na tělo.. Co nyní obchodujete live?
Od všeho trochu. Spready jedu jen okrajově. Na futures udělám tak 4-5 obchodů ročně. Hodně čekám a hledám dobrý obchod. Loni byl nejlepší heating oil, kde jsem za necelý týden měl zisk skoro 5.000 dolarů na kontrakt. Ale jsou i ztrátové obchody, loni v létě na dovolené jsem dostal za odpoledne stoploss 1.500 dolarů na kontrakt na pomerančovém koncentrátu. Také zkouším asi půl roku opce na futures. Vidím zde velkou příležitost, i když výsledky zatím nejsou konzistentní a občas se spálím. A pak mám porfolio v akciích a na něj vypisuji opční strategii covered call.
Je trading váš hlavní zdroj příjmu nebo obchodujete při práci?
Vlastním již 15 let svoji firmu, to je můj hlavní zdroj příjmu. Jsem sám sobě šéfem a tak mám i čas na trading. Zároveň mám zajištěný příjem, který firma generuje. Nejsem v žádném finančním presu, což mi dává jistou psychickou výhodu.
Jaké jsou vaše cíle do budoucna? Co je pro vás správnou motivací obchodovat na burze?
Rád bych dosáhl šestimístného účtu. Pak je ale otázka, zda trading na full time. Rád jsem mezi lidmi a práce, kterou dělám, mě baví. A trading je spíše pro samotáře. A cíle do budoucna? Především konzistentní výdělky. Nemusí to být raketové zisky. Beru i ztráty, ty k tradingu pochopitelně patří. Ale rád bych dosáhl konzistentní růst equity křivky. Trading mě prostě baví a rád se v této oblasti stále vzdělávám.
Začátky v tradingu bývají těžké.. Co byste poradil začínajícím traderům?
Rozhodně neodkládat zbytečně dlouho reálné obchodování! I když budete 2 roky na demu, stejně první 2-3 obchody budou úplně jiné než je papertrading. Můžete začít klidně s jedním kontraktem. I za cenu, že ztratíte peníze, je tato lekce, podle mne, k nezaplacení. Další důležitá věc je kapitálová přiměřenost. Na některé obchody je účet 10.000 dolarů prostě málo. A s tím je třeba počítat. Navíc by mělo jít o kapitál, který vám nebude chybět v rozpočtu. Znám příběhy, kdy peníze na účet byly pracně našetřené, pak přišly první tři ztráty a psychika udělala své. Je potřeba jisté volnosti v rozhodování.
Carlosi, děkuji za velmi zajímavý rozhovor a přeji ať brzo dosáhnete cíle: šestimístného účtu!
PS: Tomáš se učil komoditní obchodování u Ing. Václava Pecha. Jak to vlastně funguje? Jak komoditní obchodník vybírá obchody? Jaké používá nástroje? Podívejte se na toto Vaškovo video a přihlašte se na bezplatný webinář.