KOMODITY: Trader nebo investor?

Když se člověk dostane na burzu, má na výběr. Buď bude investorem, nebo traderem.  Každá s těchto profesí má svoje plusy a mínusy a je určena pro jiný typ lidí.

 Investor má na zřeteli především dlouhodobý horizont. Zpravidla rok a déle. Jeho práce nevyžaduje tolik akce a je soustředěná především na analýzu fundamentů, které trh předkládá. A to jak fundamentů pro trh samotný, tak také fundamentů toho, co si do svého portfolia hodlá pořídit.

Tradera příliš dlouhodobé věci nevzrušují. Snaží se profitovat z kratších trendů a jejich změny a hledá set-up, který by mohl takovou změnu naznačit. Velké fundamenty ho pak zajímají spíše do té míry, jestli nebudou stát jeho obchodu v cestě.

Co se týká komodit, jsem hlavně trader. Většina mých obchodů hledá trendy a možné korekce v nich. K tomu používám set-up v němž hraje hlavní roli COT report a trochu technické analýzy. Když narazím na dlouhý trend a podaří se měn v něm udržet, jsem rád. Není to ale můj prvotní cíl. Fundamentů si u obchodů s futures kontrakty všímám jen potud, jestli se neblíží nějaké velké vyhlášení, které dokáže trh rozkolísat tak, že by mohl být v rámci tohoto šumu zasažen můj stop-loss.

Jsem ovšem také investor. Nikoli však na komoditním trhu. Komoditní futures kontrakty jsou z mého pohledu díky pákovému efektu stvořeny pro trading. Investorem jsem na akciovém trhu, jehož dlouhodobé horizonty mně plně vyhovují. Zajímám se o obecné ekonomické fundamenty a do portfolia zařazuji akcie společností, které předem docela zevrubně analyzuji. Mám svoji metodiku jak to dělat a ta je, jak ukazuje tabulka v porovnání s hlavními indexy prozatím poměrně úspěšná.

Každý způsob existence na burzovním parketu si vyžaduje svoje. Všechno má svoje specifika, plusy i mínusy. A být dobrým akciovým investorem je zcela jistě užitečné!!! 

Proč tu o tom tak rozsáhle povídám? Dostávám poslední dobou hodně dotazů na všechno možné. Jedním z nich byl také mail ohledně mých obchodů, které jsem prezentoval ve svých článcích na finakademii.  Zněl asi tak: „Podíval jsem se zpětně na ty tvoje obchody a přijde mi, že ten zisk na hovězím byl spíš s odřenýma ušima a i analýza drahých kovů byla zcela chybná. Downtrend na hovězím ještě zdaleka nedospěl na svůj konec a na dlouhé pozice je ještě času dost.“

Z pohledu investora, je to zcela oprávněné. Fundamenty na konec sestupného trendu prozatím spíše neukazují a z tohoto pohledu bylo to, co jsem napsal zcela jistě přinejmenším nepřesné. Poté co se trh pohnul mým směrem, já jsem sebral tisíc dolarů a pozici opustil, se ceny hovězího podívaly opět níže. A možná jejich pohybu na jih stále není konec. To netuším a ani mě to příliš nezajímá. Jsem trader a zajímají mně jiné věci. Když opět objevím set-up, který hledám, a technika mně napoví, že je trh zralý na korekci, pak do něj nastoupím a budu třeba zase long. Kdyby se tentokrát jednalo o definitivní změnu trendu a když se v té pozici udržím, budu rád. Když se bude jednat zase o podobnou korekci v sestupném trendu, pak vystoupím a uvidím, jaký to bude mít vliv na moji „peněženku“.   

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

 

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.