KOMODITY: Pomeranče za 30.000 korun

Znáte film Záměna? Eddieho Murphyho hrajícího drobného zlodějíčka z ulice v něm škodolibí staříci vyměnili za protřelého a špičkového komoditního makléře Jamese Winthorpa třetího. Naučili ho řemeslu a Eddie se stal skutečně dobrým komoditním obchodníkem. Na konci filmu však spojil své síly s Winthorpem a staříkům jejich žert pěkně osladili. Prodali tolik kontraktů pomerančového koncentrátu, kolik to jen bylo možné a následně díky prudkému poklesu cen pomerančů, díky velké úrodě na Floridě, vydělali na jejich úkor opravdový balík.

Jako Eddie Murphy

Kdykoli obchoduji pomerančový koncentrát, nemohu si na tento film nevzpomenout. Zejména když spekuluji na jeho pokles tak, jak jsem to nedávno udělal.  Jdu v Eddieho stopách:

Skupina, jejíž obchodování bedlivě sleduji, na trhu extrémně silně prodávala. V této skupině jsou spojeni pěstitelé a zpracovatelé pomerančového koncentrátu, tedy přesně ti obchodníci, kteří mají z podstaty svého byznysu o trhu mimořádně dobrý přehled. Spodní křivka pod cenovým grafem pak napovídala, že pomeranče jsou na burze opravdu drahé a nebylo by tedy od věci, zahrát si na Eddieho a Winthorpa a zkusit vydělat nějaké peníze na poklesu cen.

Prst na spoušti, jedeme!

Moje odhodlání prodat několik kontraktů pomerančů prohlubovala také moje předpověď dalšího vývoje trhu, která říkala, že ve druhé polovině července může trh s pomeranči dosáhnout svého vrcholu a srpen může být pro pomerančové investory docela nepříznivý. Pro náš plán samozřejmě ideální 🙂

A co lépe… Pohled na graf ceny komodity prozrazoval, že se burzovní ceny silně utrhly od reálné poptávky na fyzickém trhu. To ukazuje další obrázek, který je více než vypovídající. Zatímco ceny stagnovaly poblíže maxim, reálná poptávka se poroučela do pekel.

Jdeme pro 30.000 korun

Když si to vše srovnáme: Insideři prodávají obouruč. Ceny by měly mít v srpnu tendenci poměrně silně klesat. Pokles zájmu o pomeranč, který je už patrný na fyzickém trhu, burzovní ceny arogantně přehlížejí a žijí si svůj vlastní příběh mimo realitu. Tady už si na Eddieho nejde nezahrát. Obchod byl docela divoký, házel mě ze strany na stranu, ale realita v něm nakonec převládla a nadělila hezký profit. Zisk 1377$ znamená v dnešním kurzu 30.000 korun do naší kapsy. 

 

Možná jsem mohl v obchodě ještě nějakou dobu vydržet. Přinejmenším druhý obrázek napovídá, že dna se na tomto trhu pravděpodobně dočkáme až na počátku září… Na možná se v této hře nehraje. Měl jsem stanovený bod, kde vyberu profit a to jsem udělal.  Teď se možná chystám na pomerančový trh opět, jen tam chci vejít z druhé strany…

 

Pěstitelé a zpracovatelé jsou naopak silní kupci, jen ten hodnotový indikátor prozatím říká, že cena koncentrátu je tak nějak férová. Nakonec dno má být až v září, tak si ještě asi můžeme počkat a věnovat se tomu, co z léta zbývá.

Počkej si a vydělej

Jak ukázal obchod s pomerančovým koncentrátem, vše je o promyšleném postupu a o trpělivosti. Promýšlel jsem tento obchod celkem asi 3 hodiny – od prvního sledování extrému, přes zadání vstupu až po výběr zisku. 

Výsledkem je zisk 30.000 korun za celkem 3 hodiny práce. Postupy, které používám, jsou jednoduché. Věřím, že se brzo vedle Eddieho a Winthorpa postavíme společně.

 

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.