Komodity: Tak sbíráme peníze

„No jo, ty ale obchoduješ na velkém účtu, to já na začátku mít nebudu“. Ok, já ten velký účet taky nedostal „darem z nebes“. Sbírejte malé peníze, nebuďte líní se sehnout pro pár tisíc korun – a časem se vám účet pěkně zakulatí 🙂

Mistři výmluv a hrouda zlata

Nepřijde vám, že jsme někdy přeborníci v hledání důvodů toho, proč něco nejde? Velká část z nás, i kdyby jí neznámý strýček z Jižní Afriky odkázal důl plný zlata, bude hledat důvody, proč si to zlato nemůže přivézt domů.

 • Afrika je přece daleko
 • není tam bezpečno, určitě by nás pak někdo okradl
 • cesta něco stojí
 • a třeba je to podvod…
 • A navíc, prodat to zlato taky není samo sebou. Kdyby to strejda alespoň odkázal někomu z rodiny, mohli bychom se o to soudit a vyrazit nějaké odstupné, ale takhle? To není tak jednoduché, jak to vypadá…

A přitom stačí přijet, sebrat zlato a odjet!

Sbírejte stovky, sbírejte tisíce

Už nějakou dobu poskytuji zájemcům o burzovní obchodování moje zkušenosti a know-how, jehož základ jsem získal od elitního obchodníka Larryho Williamse.

Za několik let jsem se díky němu vyšvihl z úrovně běžného „kontokorentního“ smrtelníka a stal se, milionářem. Jo, zní to hrozně nadutě … ale je to jediný přesný popis.

Vím, co je potřeba k tomu, aby člověk mohl tento přerod absolvovat. Znám různá zákoutí a nástrahy, které člověk cestou potká. A vím také, že největšími překážkami jsme si na té cestě my sami.

 • Když se něco nedaří, hledáme výmluvy.
 • Příčiny toho, co se děje, jsou vždycky zcela mimo nás.

Poznáváte se?

To je jen pro bohatý !

Jednou z nejčastějších výmluv, proč to nejde je: „Je to jenom pro velké účty, pro ty, kdo nemají kapitál, je to víceméně ztráta času.“ Nic není vzdálenější pravdě než takové tvrzení. Důvody jsou dva.

První důvod je prostý. Ani já jsem poté, co jsem získal Larryho know-how, nezačal okamžitě obchodovat a bohatnout. Obchodoval jsem na papíře a vydělával peníze na to, abych mohl ty futures obchodovat. Ne, že to nejde, jde to. Vím to z vlastní zkušenosti.

Nikdo po vás nechce, abyste začali hned. Jestli nemám kapitál, o kterém si myslím, že bude potřeba, není to problém. Nejprve se budu učit, pak vše zkoušet nanečisto, získám hodně zkušeností a zatím si na účet podle mých představ našetřím. Najít si dnes nějaký přivýdělek není problém.

Ani druhý důvod, proč není velikost účtu nijak mimořádně limitující není také těžké najít, pokud člověk aktivně používá hlavu:

„Okay, na ty futures to zatím nebude. A musím s tím, co jsem se naučil opravdu obchodovat jenom ty futures kontrakty? Nešlo by se stejným know-how obchodovat i něco jiného?“

Pochopitelně že to jde!

 • Co třeba zaměnit komoditní futures kontrakty za akcie? Vše, co je k tomu třeba jsem se přece naučil. I u akcií umím zjistit, co s největší pravděpodobností dělají commercials.
 • Hodnotový indikátor pracuje stejně, pojmy jako rozbíhavost a sbíhavost také použiji a vstupy a výstupy, které radím na komoditách jsou platné i zde. A rázem mohu pracovat s obchody, v nichž riskuji jen několik desítek dolarů.

Tak se dělají peníze v praxi

O čem, že to mluvím? Commercials u jednotlivých akciích? A na denní bázi? Před sebou máme denní graf obchodování s akciemi Fifth Thrid Bancorp (FITB).

Horní křivka pod cenovým grafem je indikátor, který má i u komodit prakticky stejný průběh, jako má COT Index a je tedy schopná modelovat chování commercials. Z jejího průběhu je vidět, že dostane-li se její hodnota do horního extrému, jsou commercials tak silnými kupci, že dokáží zastavit pokles ceny a naopak.

Spodní indikátor pak ukazuje, zda je akcie FITB drahá, nebo levná. Postavení na konci grafu říká, že commercials jsou u těchto akcií silnými kupci a spodní čára potvrzuje, že je akcie levná.

Máme před sebou stejný set-up, jaký hledám na komoditním trhu a můžeme hledat vstup do pozice.

Další vývoj na trhu moji teorii o možném růstu potvrdil a ceny se vydaly k mému profit targetu, na němž jsem z obchodu vystoupil a zinkasoval zisk 213 $, čili 5.080 Kč. Velikost rizika zde byla nesrovnatelně nižší než u komodit. Maximální ztráta byla na úrovni osmdesáti dolarů.

Na celé věci není nic tajemného, o všechno, co jsem použil jsem se podělil s kolegy v rámci mého kompletního komoditního kurzu. Na tohle není potřeba velké účty. Stop-lossy mohou být v řádu desítek dolarů. A výnosy?

Za týden obchodování opravdu malých objemů (7 dní, šest hodin a 29 minut) čistý zisk 296 $. Tedy přibližně 6.700 korun.

To je prakticky shodná částka s cenou našeho kurzu. Jednotlivé obchody jsou pak vidět na dalším obrázku:

Obchodovat s malým účtem podle toho, co učím, jde. Není v tom žádné kouzlo. Jen se musí chtít a makat!

Sbírejte stovky, sbírejte tisíce

Dělejte to, co má smysl a co funguje. Sbírejte stovky a tisíce – jak jsme si ukázali, není to nic těžkého.

Kdo je vytrvalý, uspěje. Jsem rád, že naše komunita komoditních obchodníků roste – a že mnozí z vás mají cenu kurzu už „doma“.

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Profilový obrázek vojta richtrmoc napsal:

  Dobrý den,

  takže jde analyzovat akcie přes spreadcharts?

  Díky, Vojtěch Richtrmoc

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Zdravím Vojto,

   přes Spreadcharts to nepůjde. Jsou určeny pro komodity a komoditní spready. Na Tradingview to ale půjde celkem bez problémů.

   Vašek

 2. Profilový obrázek Míla Volenec napsal:

  Dobrý den Václave,
  jaký screener používáte na nalezení akcií splnující požad. stav? Nebo manuál:)?. díky Míla

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Zdravím Mílo,

   asi nejdůležitější věc, kterou je potřeba vyscreenovat je likvidita. Z mého pohledu je tedy dobré se podívat na volume, které bude vyšší u velkých firem z indexu SP500. Zbytek je už asi dost individuální. U menších účtů může být omezení na maximální ceně akcie, řekněme od 10 do 30$ za kus. Průběžně je také dobré sledovat termíny earnings a případně dividend. Žádný větší screening jsem ale nedělal. Mám cca 40 likvidních akcií, které sleduji a pro mě je to už asi na hraně toho, co tomu chci časově obětovat. Ale i tady to máme každý jinak.

   Vašek

 3. Profilový obrázek Boženka Kocourková napsal:

  Milý Václave,
  chtěla jsem se zeptat: O jaký indikátor se konkrétně jedná a kde ho lze najít k nahrání do TradingView? Tvůj kurz už mám za sebou, ale nikde o něm nemohu najít zmínku (možná se špatně dívám). 🙂
  Děkuji moc za informaci.
  Boženka

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Ahoj Boženko, v kurzu je ten indikátor nazvaný „jednička“. Scripty pro všechny inikátory pro Tradingview by měly být na fóru ve vláknu Knihovna scriptů pro TW. Případně napiš Milanovi (PetrEff), rád Ti pomůže.

   Měj se super

   Vašek

 4. Profilový obrázek Petr Panacek napsal:

  Dobry den, Vašku,
  Mel bych dotaz, jestli se da na Tradestation otevrit demo ucet a jestli jsou indikatory, ktere jsou ve vasich screenshotech jiz v platforme standardne nebo jsou to rucne vytvorene indikatory? COT index a futtrend jsou v tradingview rucne vytvorene. Ale nevim jak v Tradestation? Dekuji za odpoved.
  Petr

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Zdravím Petře,

   samotné demo u TS asi otevřít nejde. Je potřeba otevřít reálný účet a k němu jsou pak k dispozici dema. Pro otevření reálného účtu stačí 2000$ a pak je možné používat demo účty a pokud se nepletu, jsou k tomu on-line data pro většinu komodit zdarma, bez nutnosti živě obchodovat.

   Co se týká indikátorů: TS obsahuje nějaké COT indikátory (má čisté pozice + jejich různé úpravy), pro Larryho indikátory (COT index, COTSI a mnoho dalšího) je potřeba koupit si v TS Larryho balíček za tuším 35$ měsíčně. Platba se pak strhává z účtu, možná to jde i z karty. Teda určitě to jde z karty, protože já to mám z karty, ale zase to nemám ze shopu na TS, ale přímo od „Starého pána“…

   Tak asi tak

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.