Minulý týden jsem psal, jak je důležité se neustále vzdělávat a rozšiřovat portfolio toho, co o burze člověk ví. Může pak mít dostatečné portfolio strategií, které mohou přinášet dostatečný ochranný polštář v dobách, kdy se vaší hlavní strategii nedaří, nebo jednoduše negeneruje žádné rozumné obchody.
Přesně to se mně poslední dobou stává. Páteční COT report nepřinesl nic zajímavého. Ne, že by jeho údaje nebyly u několika komodit zajímavě vyhrocené. O vyhrocení není nouze. Jen to nejsou ta vyhrocení, která by mě přiměla pustit mé peníze na trh. Jsou tam mouchy. A zrovna teď je nehodlám tolerovat.
Přesto ale moje portfolio nezahálí. Akciovým portfoliím se vede dobře a moje spreadová strategie na vepřovém přinesla požadovaný profit.
To, že COT report zahálí a negeneruje nic zajímavého není nijak kritické. Na trhu jsou i jiné příležitosti, které se dají zobchodovat různě. Tentokrát jsem si pro obchody vybral opce. Opční obchodování je mimořádně zajímavým odvětvím tradingu a svoji strategii obchodování komoditních opcí, kterou jsem se naučil před dvěma roky a od té doby ji úspěšně používám, pokud se naskytne příležitost, jsem vložil do Martinova kompletního kurzu opčního obchodování, který se pro zájemce otevírá jedenkrát ročně. Jaká je její podstata? Podívejme se na cenový graf prosincové bavlny.
Ten již více než rok poměrně silně roste a přidal na své hodnotě patnáct procent. Prudký růst ceny komodity má za důsledek nafukování hodnoty CALL opcí. Obchodník tak za jejich vypsání může inkasovat zajímavé premium několika stovek dolarů a to i v případě, že je vypsaná opce umístěna skutečně daleko od trhu.
Je skutečně bavlny takový nedostatek, jak ukazuje cenový graf? Překvapivě není.
Pohled na stav zásob bavlny ve Spojených státech říká, že jsou aktuálně největší od roku 2008. A to je už docela dlouhá doba. A jsou nejvyšší tak, že hodně. I poměr zásob k odhadované spotřebě je letos hodně vysoko. Říká zjednodušeně to, že pokud by letos nebyla žádná sklizeň, pak by aktuální zásoby stačily vyplnit 35 procent poptávky.
Z celosvětového pohledu je pak tento poměr vyšší než sedmdesát procent. To, že by se celosvětově žádná bavlna neurodila zřejmě nemůže být řeč. Ne, to, že je bavlny dostatek ještě neznamená, že bych chtěl obchodovat a spekulovat na pokles cen. Kouzlo opcí je v tom, že nemusíte nutně uhodnout směr, kam se cena bavlny pohne. To, o co se pokouším, je pouze určit, kam se cena s velkou pravděpodobností nedostane. Z uvedeného jsem udělal závěr, že ceny bavlny nemají důvod dál strmě růst.
Pohled na tradiční sezónní graf říká, že březen a duben jsou měsíce, kdy růst cen bavlny zpravidla vrcholí. Důvod proč tomu tak je zde nechci rozebírat. Bylo by to na další samostatný článek. Ve zbytku roku mají ceny bavlny naopak tendenci klesat.
Dám-li si dohromady fundament (zásoby bavlny v USA jsou na nejvyšších hodnotách za posledních deset let) a blížíme se ke klasickému sezónnímu vrcholu, pak nebude od věci vypsat od trhu dostatečně vzdálenou CALL opci a zinkasovat za ni zajímavé premium.
Moje volba padla na prosincovou CALL opci se strike cenou 0,9, na níž jsem získal od jejího kupce 700 dolarů. Říkám tedy, že za podmínek, které jsem v článku popsal, nestoupne cena o více jak dalších šestnáct procent. Jestli se můj předpoklad vyplní a mně zůstane několik stovek dolarů v kapse, to ukáže budoucnost. Ze své dosavadní praxe ovšem vím, že podobné obchody mají velké procento úspěšnosti a přinášejí vypisovateli opcí navíc i poměrně klidný obchod s minimem nervů.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
_____________________________
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem: