KOMODITY: Půjde platina down?

Každý týden se, společně s mým kolegou Romanem Horkým, dělíme s početnou skupinou obchodníků o naše náhledy na komoditní trhy a případné obchodní příležitosti, které nám přináší.  Jedna z takových příležitostí se možná rýsuje na platině a podrobně jsem ji rozváděl v neděli, právě v rámci našich Komoditních a spreadových edukativních tipů.

Pojďme se podívat na komoditu, kterou neobchoduji tak často, nicméně s ní mám v posledních letech docela dobré výsledky.

Co nám poví graf a indikátory?

Ceny platiny se nacházejí v dlouhodobějším sestupném trendu, byť je možné, že se tento pohyb vyčerpal, protože cena na týdenním vytvořila vyšší low a aktuálně tvoří také vyšší high. Přesto mám ale dojem, že bychom se na platině mohli dočkat korekce dosavadního růstu.

Těžaři a zpracovatelé komodity jsou totiž na současných cenách silnými prodejci. To ukazuje první křivka pod cenovým grafem. Je lehké se přesvědčit, že kdykoli taková situace nastala a křivka ukázala, že tato skupina obchodníků na trhu extrémně prodává, ceny následně poklesly.  Proč by tomu tak nemohlo být i teď?

Druhá křivka ukazuje vývoj čistých pozic skupiny large traders. Ty se zastavily na úrovni přecházejícího vrcholu a z křivky je patrné, že tato skupina v minulých týdnech už nákupní aktivitou na platině nikterak nehýří.

Ano, raději bych viděl, aby se to celé odehrávalo o několik pater výše na úrovni předchozích maximálních limitů, ale okay. I ten limit předešlý může postačovat. Řekněme, že takto se jedná o příležitost pro agresivněji laděné obchodníky.

Platina je drahá

Další obrázek už staví vše výše zmíněné do jasnějšího světla. Platina začíná být skutečně drahá. Zatím to není úplně na sto procent, v ideálním světě bych chtěl, aby byly v extrému alespoň dvě čáry hodnotového indikátoru a ne jen ta jedna (i když je to zrovna ta hlavní), ale další dvě jsou už proklatě blízko. A stačí se podívat do minulosti, co se stalo v podobných situacích. Trh potvrdil, že se hodnotový indikátor nemýlil.

Poslední obrázek ukazuje tradiční sezónní vývoj červencového kontraktu platiny na několika časových horizontech. I tady je jasné, že se blížíme do období, které pro ceny platiny nebývá příznivé, a ceny v něm zpravidla začínají klesat.

Celkové nastavení trhu je tedy poměrně nadějné a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby nadšení na platině polevilo a my se dočkali korekce současného růstu. Od pondělního dopoledne, kdy jsem svoje video zveřejnil, již cena tohoto drahého kovy klesla a bude zajímavé, jestli se dočkáme i příležitosti ke vstupu do obchodu.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.