KOMODITY: Protože TRUMP!

Ceny komodit se zbláznily. Donald Trump řádil více jak rok a půl na akciovém trhu a nadělal obchodníkům mnoho vrásek na čele. Své by o tom mohl vyprávět „Švéd“, který nad raketovým růstem amerických indexů jen nechápavě kroutil hlavou. Na akciovém trhu přestaly platit jakékoli fundamenty, protože TRUMP!

 Podobné je to teď v komoditách. Dovozní cla uvalená administrativou amerického prezidenta na dovozy do Spojených států zejména ze strany Číny ženou, v obavě z odvetných opatření namířených proti americkému komoditnímu vývozu, ceny komodit prudce dolů. A to zcela nezávisle na tvrdých fundamentech.

Pravidelný WASDE report byl pro ceny sójových bobů a kukuřice příznivý. Citelná redukce aktuální zásob a konstatování vyšších, než očekávaných exportů z USA by za normálních podmínek znamenala další rychlý růst cen. Realita je ale opačná. Jsme svědky prudkého poklesu, který se může zastavit až v pekle. Proč? Protože TRUMP!

Zvýšení cel na dovoz zrnin do Číny, jako protiopatření proti americkým clům svět děsí. Všechno je černé a vše má jen jeden scénář. Pominu to, že se jedná o politický problém a politikové, ať si o nich myslíme co chceme, se nakonec zpravidla domluví.  Rozesmáté tváře politiků držících se za ruce, oznamující davu: „We have deal!“ jsem viděl už mnohokrát. Spíš mě překvapují reální čísla.

Spojené státy jsou s náskokem největším exportérem bobů a kukuřice. Velikost exportů pšenice a kukuřice do Číny je ale zcela jiný příběh.

Pohled na tabulku říká, že co se týká sójových bobů, je Čína skutečně extrémně velkým trhem pro vývoz amerických bobů. Dopad zvýšení dovozních cel na americký export by byl pravděpodobně hodně vysoký. A to i z důvodu silného navýšení již tak dost vysokých zásob.

Na kukuřici je ale situace jiná a pro ceny kukuřice příznivější. Stejná tabulka pro exporty ze Spojených států do lidové Číny vypráví jinou pohádku.

Podíl amerického exportu do Číny je oproti sójovým bobům skutečně malý a navýšení dovozních cel situaci na kukuřici sice zhorší, ale dopady by měly být mnohem mírnější. A to i v situaci, kdy se zásoby této komodity ve Spojených státech tenčí a jakýkoli výkyv počasí může být pro stav zásob velice citelný.

Z mého pohledu se nyní nabízejí strategie zaměřené na pohyb kukuřice proti cenám sójových bobů. Jeden takový obchod jsem v minulém týdnu uzavřel. O jeho otevření jsem prakticky v on-line reportáži psal z výletu do Rio de Janeira zde. Výsledek obchodu mě potěšil, i když kdybych to podržel ještě o pár dní déle… Vydělaná tisícovka je dobrou odměnou a jsem rád, že se se mnou v této neklidné jízdě mohli svézt i mnozí z vás.

Je ovšem možné, se emoce přenesené na komoditní trh nezklidní a fundamenty budou pouze cárem papíru, určeným pro bandu intelektuálů. Proč? No protože TRUMP!

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.