KOMODITY: Valím to přes opce!

V posledních letech jsem doplnil obchodování komodit o nové strategie, které znají absolventi mého kurzu Pokročilých technik obchodování komodit. J

Jde často o vypsání CALL opcí proti drženým futures. Nebo jde o vypsání put opcí v případě, že čekám pokles fututes kontraktu a chci / mohu být i přiřazen. Vtip je v tom, že aniž by cena futures dosáhla mého bodu pro nákup, dostávám peníze.

Příklad 1: Sójové boby

Tento příklad znáte, jde o situaci z konce října 2018. Tehdy zásoby bobů ve Spojených státech se již před vyhlášením WASDE pohybovaly na historicky vysokých hodnotách a to následně potvrdily tyto údaje:

Z grafu bylo evidentní, že zásoby sóji v USA byly poblíž historických maxim. Jejich odhad ze září (měsíc předem) hovořil o amerických zásobách ve výši 530 miliónů bušlů. Tento odhad byl v říjnu posunut o dalších dvacet pět miliónů bušlů nahoru na hodnotu 555 milionů. To byla pro sójový komplex výrazně negativní novinka, která pomohla ceně této komodity k výraznému poklesu.

Příklad 2: Kukuřice

Opačného vývoje jsme byli ve stejné době svědky na kukuřici. Přestože i zde byly zásoby vysoké, oproti předchozímu roku přece jenom mírně poklesly.

Nově ohlášené číslo nás tehdy pozitivně překvapilo.  Americké zásoby podle mínění ministerstva poklesly z 2,352 miliard bušlů na 2,127 miliard bušlů a směrem dolů byly redukovány i odhady celosvětových zásob této plodiny. Kukuřice měla za sebou, na rozdíl od sóji, zajímavý fundament a měla šanci být v budoucnu silnější.

Opce: Jak toho využít?

Co v takové chvíli dělám?

Mohu pochopitelně otevřít komoditní spready v jehož rámci nakoupím kukuřici a prodám sójové body. Jen musím myslet na to, že kukuřičný kontrakt je oproti sójovým bobům poloviční a je tedy potřeba otevírat dvě kukuřice proti jedné sóje. Touto cestou jsem ale jít nechtěl. Chtěl jsem se vyhnout zbytečné volatilitě a tak jsem zvolil obchod pomocí opcí.

U bobů je díky známým fundamentům pravděpodobné, že jejich cena mohla klesnout, zatímco silný fundament za kukuřicí byl spíše předpokladem pro růst. Proto jsem se rozhodl pořídit si do portfolia dlouhodobý opční spread. Koupil jsem PUT opci na listopadové sójové boby se strike cenou 980 a zároveň jsem vypsal (prodal) dvě prosincové PUT opce na kukuřici se strike 380. Za takový obchod jsem dostal minimální kredit.

Prakticky se cena nákupu a dvou výpisů nelišily. Jak jsem uvažoval dál?

Podívají-li se ceny bobů dolů a cena kukuřice výrazně neklesne, pak koupená PUT opce na bobech získá na své hodnotě a vypsané opce na kukuřici budou naopak klesat. A to by mně mělo přinést poměrně zajímavý profit.

Opce nejsou pro opice

Co jsou to vlastně ty „opce“? Jde o bezvadný nástroj, který byste jako komoditní obchodníci měli ovládnout – získáte tím možnost vstoupit do obchodů levněji, než klasickým futures kontraktem. Použitím opcí hrajeme na cenu, kam se komodita často ani nedostane.

Opcemi vytěžíte z komodit víc, než dokážou běžní obchodníci. Přeprodané nebo překoupené trhy budete s opcemi milovat – neskromně napovím, že v opčních obchodech za celý rok nemám jedinou ztrátu.

Dobrá zpráva: Můj kolega, opční obchodník Martin Kopáček, vám od 27.5. bude opět zdarma ukazovat principy, na kterých opce fungují. Uvidíte vše od základů. S Martinem jsme mimochodem spojili síly při obchodování právě prostřednictvím komoditních opcí 🙂

Přiučte se, vymáčkněte pro sebe maximum a hlavně: sledujte mail !

Vašek

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Adam napsal:

  Dobrý den,

  píšete, že „kukuřičný kontrakt je oproti sójovým bobům poloviční a je tedy potřeba otevírat dvě kukuřice proti jedné sóje“

  Myslel jsem, že objem (5000 bušlů), bod, tick je u těchto komodit stejný… Můžete to prosím nějak objasnit? Děkuji. Adam

  • Václav Pech napsal:

   Zdravím Adame, díky za komentář. Objemově jsou oba kontrakty stejné, tedy 5.000bušlů, rozdílné jsou ale ceny. Zatímco bušl kukuřice stojí 3,75$ tak bušl bobů přijde na 8,38$- Kdybych tedy koupil jeden kontrakt kukuřice (velikost 18.750$) proti jednomu kontraktu bobů (velikost 41.900$) byla by pozice značně nevyvážená. Proto ty dva kontrakty kuku proti jednomu kontraktu bobků.

   Vašek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.