KOMODITY: Opce v praxi

V jednom ze svých posledních článků jsem rozjímal nad výběrem instrumentu k obchodování. Futures, futures spread, nebo opce? Existují nějaká správná pravidla, jak vybírat? Z mého pohledu nějaká exaktní pravidla shrnutá do „easy to follow“ postupu, jak to určit neexistují a řešení je vždycky velice individuální.

Hraje tu roli velikost obchodního účtu. Některé komodity není s menším účtem radno, v zájmu zachování účtu, obchodovat přes klasické futures. Měď, sójové boby, stříbro, ropa a její deriváty zcela jistě pro účty kolem 10.000 dolarů nejsou vhodné. Mám-li nějaký tržní názor a chci jej s takovým účtem zobchodovat, musím zvolit buď spread, nebo některou opční strategii, která limituje riziko tak, aby odpovídalo mému money a risk managementu.

Hraje tu roli osobnost obchodníka. Jestli lehce zvládám otevřenou ztrátu pět tisíc dolarů a mám na to účet, pak se nemá smysl zdržovat s konzervativními spready a opcemi. Naopak, když mě podvědomí nutí neustále otevírat aplikaci a sledovat každých půl hodiny to, jak si vede moje pozice a jakýkoli dvousetdolarový pohyb proti dávám jen s problémy, bude lepší se rizikovějším strategiím a instrumentům vyhnout. Přinejmenším do doby, než se z této traderské horečky vykurýruji. A to může trvat i několik let.

Poslední kategorií je také zkušenost a intuice, která přijde s léty praxe. A tohle už nikam zařadit nejde. Často mně vnitřní hlas napovídá: „Seš blázen? Přece do toho nepůjdeš futkou?“ Takové hlasy se snažím poslouchat. Už třeba proto, abych byl s tím, co do platformy zadám a co se následně otevře jako obchod, na jedné vlně. Přesně tato situace ne ve mně odehrála před několika týdny, když jsem zvažoval, jak budu řešit situaci na stříbře.

Stříbro se nacházelo v dlouhodobém downtrendu. Je ale ještě v downtrendu!? Průměr říká, že ano (stále docela jasně klesá). Na druhé straně ceny tvoří vyšší low. No, co já vím? Asi bych se spíš přikláněl k tomu, co mi říká průměr. Commercials jsou extrémními kupci, na mírně vyšších cenách než posledně. To dobré. Čisté pozice large traders narazily na své dolní historické limity a z posledního údaje je možné, že se jejich prodeje zastavily. Taky dobré. Hodnotový indikátor je těsně na hranici podhodnocení. Dobrá, asi nebudu škarohlíd. Jsme na hranici, to jde použít. Moje indikátory, které mohou naznačit změnu trendu na druhé straně dávají dalšímu kolesu ještě nějakou šanci. Prostor není nijak velký, ale pořád tady je.

Z hlediska set-upu je všechno v pořádku. Účet mám dost velký, s nesledováním burzy v průběhu obchodního dne nemám problém, nic nebrání tomu použít futures. Něco uvnitř se ale vzpírá. „Opravdu to chceš obchodovat přes futures?“ A to je vždycky varování, kterého si všímám. Proto padla moje volba na opce a kreditní PUT spread. Jasně definované riziko. Mám čas i k tomu, aby se trh pohyboval ještě nějakou dobu dolů, jak naznačovaly některé indikátory. A hlava je s tím smířená. Že vydělám, tedy když budu mít pravdu méně, než kdybych použil futures? Okay, s tím jsem svolný. Přidám trochu kontraktů a hotovo.

Pravdu jsem měl a realizovaný zisk mě celkem potěšil. A to i když jsem z obchodu vystupoval dříve a nenechal kontrakty vypršet. Nebyl k tomu důvod. Jen málokdy nechávám vypsané opce v portfoliu až do jejich exspirace. Profity se berou, dokud jsou na stole, a to tím spíše, bavíme-li se o proti trendovém obchodu.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.