Informací o tom, jak obchodovat na burze je všude dostatek. Otázkou je vždy jejich kvalita. Dnes si na web napíše každý to, co chce a někdy jsou to s odpuštěním pěkné blbosti. A to nejen ohledně tradingu. Podělím se s vámi dnes o svůj pohled na to, co potřebuje komoditní obchodník k tomu, aby měl šanci na úspěch. Co tedy na trzích hledat? Čemu věnovat pozornost?
Tohle je něco, o čem jsem ve svých prvních letech na komoditním trhu neměl ani ponětí. K tomu, abych uvažoval o nějakém obchodu s komoditními futures kontrakty musí být trh nějak nastavený. Musí nastat situace, v níž je pravděpodobné, že můj zamýšlený obchod bude úspěšný. Set up může být pro každého obchodníka jiný. Pro mě je základní podmínkou vyhrocení údajů COT reportu. Hledám situace, v nichž jsou subjekty přímo spojené s trhem (producenti a zpracovatelé komodity) ve svých pozicích extrémně vyhroceni. Z nějakého důvodu mimořádně silně nakupují, nebo prodávají.
Před měsícem jsem zde psal o tom, že si myslím, že je růstový trend japonského jenu zřejmě u konce a nedivil bych se přinejmenším jeho korekci směrem dolů.
Horní křivka pod cenovým grafem právě takové vyhrocení ukazuje. Commercials (to je skupina obchodníků, o níž byla řeč), se v průběhu rostoucího trendu stali extrémně silnými prodejci. Je první část mého set-upu. Další tři spodní křivky představují hodnotové ukazatele, které souhlasně vysílají zprávu o tom, že „Japonec“ je už opravdu drahý. Můj set up je prakticky kompletní. Zde je velká pravděpodobnost toho, že dojde k poklesu, který bych chtěl zobchodovat. Teď má smysl se zvednout z pláže a začít se tím „Japoncem“ zabývat hlouběji.
2. FUNDAMENT
Když člověk najde v trhu set up, který hledá a chystá se otevřít obchod, pak je dobré se podívat na trh blíže z pohledu fundamentů. Chystám se spekulovat na pokles hodnoty jenu. Není v nejbližším týdnu nějaký dramatický fundament, který by mohl do mého obchodu vstoupit? V tomto případě to bude zejména zasedání Bank of Japan, nebo vystoupení guvernéra Kurody. Tyto údaje není díky internetu těžké najít.
Článek vyšel kolem 20. března a přehled „jeních“ fundamentů říká, že pan Kuroda bude řečnit až 11. dubna. To je dostatek času k tomu, abych případný obchod provedl. Je ale dobré si do kalendáře datum poznamenat a dát si den předem upomínku. Kdybych v té době v obchodu ještě byl, je dobré o takovém nebezpečí vědět. Mám set-up, v cestě by mně neměl stát žádný velký fundament.
3. SEZÓNNOST
Pohled na to, v jakém jsme zrovna období, nikomu neuškodí. Sezónní grafy nám ukazují, jak se jednotlivé komodity v konkrétních obdobích roku zpravidla chovají. Nemusí to být letos stejné, jako v posledních letech. Je ovšem velká pravděpodobnost, že bude. Za sezónními grafy je příběh. A to příběh s logikou. Ceny kukuřice bývají nízko s příchodem podzimu. Je po sklizních v hlavních oblastech, sýpky jsou plné, zásoby nejvyšší a tak je cena nízko. Naopak jaro a léto jsou často období, kdy ceny kukuřice a dalších zrnin rostou. Zásoby se tenčí. Rostliny jsou v zemi a hlavním hráčem se stává počasí. A často velice nepředvídatelným hráčem. Je velice těžké obchodovat v tomto období proti sezónním tendencím a spekulovat na pokles. Někde nezaprší nebo zaprší moc, je tam horko, nebo moc chladno a ceny v obavách o úrodu vystřelí nahoru. A to tak že dramaticky rychle.
Japonský jen nemá tak jasnou a vyhrocenou sezónnost, ale i tak je dobré se podívat, jestli nejsme zrovna v nějakém vyhroceném období, kdy jen často velice silně roste.
Vidíme, že od začátku roku do jara ceny jenu vesměs klesají. Léto je pak naopak velice silným obdobím, kde možná není úplně radno se stavět „Japonci“ do cesty. Jsem v březnu, a nic nám tedy k otevření spekulace na pokles jenu nebrání.
4. TECHNICKÁ ANALÝZA
Posledním krokem je krok, kterým nováčci zpravidla začínají, protože jinou výzbroj na boj s trhem nemají. Přichází hledání vstupu do obchodu. Osobně používám ještě předtím jednu „směsku“ indikátorů, které mohou napovědět, zda aktuální trend již končí a je pravděpodobné jeho přinejmenším „nepokračování“.
Když se mě někdo ptá na to, jak do obchodu vstupovat, často odpovídám, že to je celkem úplně jedno. Vstupuj tak, jak jsi zvyklý, nebo zvyklá. Jestli doteď používáš prolomení trendových čar a funguje ti to, tak to používej dál. Jestli máš nějakou jinou metodu, jak techniku použít ke vstupu, tak to dělej dál. Tady není důvod použít přesně to, co používá někdo jiný. Stejně tak je to s výstupy a řízením obchodu pomocí posouváním stoplossů.
Dodržení tohoto postupu mně dalo hodně. A to doslova a do písmene. Dostal jsem řád, který jsem dál používal a na který jsem si zvyknul. A po nějaké době ze mě udělal ziskového obchodníka. Dodržení postupu neznamená, že člověk nebude mít ztrátové obchody. Tak to nefunguje. Ztráty k byznysu patří stejně tak, jako zisky. Nejde je zcela eliminovat. A jak to dopadlo s tím jenem?
Tohle je příběh s dobrým koncem. Na grafu je vyznačeno datum publikování článku a následný vývoj ceny japonského jenu. Aktuální profit z tohoto obchodu by se měl podle vstupu pohybovat mezi dvěma a třemi tisíci dolarů.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
_____________________________
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!