KOMODITY: O emocích a tak …

Emoce jsou v burzovním obchodování všudypřítomným jevem. A je jedno, co obchodujete. A jejich zvládání je pak předností, která se cení nade vše. Stačí si vzpomenout na paniku na akciových trzích v roce 2008, nebo možná pro ty mladší bude stačit pohled jen několik měsíců zpět. Letos únoru se na akciových trzích zdálo, že padají nebesa a tradiční předpovídači zkázy opět zaplnili první stránky investičních webových portálů.

Ani komoditnímu světu se těžké okamžiky plné emocí nevyhnou. Přesvědčilo nás o tom několik posledních týdnů a dnes se chci podělit o tři příběhy, které ukazují, jak jsme byli, a stále jsme, emocím vystaveni.

 Příběh první: kakao

Nedávno jsem dostal hned několik velice podobných mailů týkajících se kakaa. Autoři mailů byli vesměs všichni nezkušení obchodníci, kteří podlehli telefonickému svádění různých brokerských společností a vidině jednoduchého bezpracného výdělku v trhu s kakaem.

Ceny této komodity od počátku letošního roku prudce rostly a přidaly více jak padesát procent své hodnoty. Na takovém trhu je rychle vydělává a to je příležitost pro podobné společnosti využívat trendu doporučovat klientům další a další nákupy. Co vzbudilo takové emoce? Odhad nižší produkce kakaa. Kakaa bude méně, to znamená, že jeho ceny prudce porostou. To byla mantra, kterou se trh zaštiťoval, a chamtivost živila jeho další nezřízený růst. V humbuku kolem zanikla zásadní informace.  Odhady snížení produkce kakaa pro letošní rok hovořili pouze o tříprocentním poklesu! Padesátiprocentní růst kvůli třem procentům??? To asi bude přehnané.  Varoval také COT report, když se ze skupiny commercials stali extrémní prodejci a házely kakao na trh obouruč. Už to je varovné znamení, že sami producenti a zpracovatelé považují cenu kakaa na trhu za přemrštěnou. Ukončení trendu, nebo alespoň jeho zastavení, hlásala i technická analýza, kterou používám a je znázorněná na obrázku. Překoupený stochastic a ADX na šedesátce, to byla stopka pro všechny velké trendy na kakau. A bylo tomu tak i tentokrát. Proto jsme v rámci Komoditních edukativních tipů hovořili o bear spredu na kakau, kteří někteří z nás zobchodovali, tak také o výpisu call opcí, z nichž jsem sklízel úrodu dnes. Emoce přinášené na trh celým zástupem tržních roztleskávaček přinesly mnoha nezkušeným obchodníkům ztrátu. Jak se bránit proti takovému vývoji? Tady je to jednoduché. Používat stop-loss příkaz a jeho pomocí uzavírat zisky, které se v průběhu tržního nadšení nahromadily.

Příběh druhý: Bavlna

Tento příběh je pro mnohé z nás hodně aktuální. Ceny bavlny vystřelily v posledních dvou týdnech prudce vzhůru. Důvod? Špatná předpověď počasí. Horké a suché počasí v hlavních pěstitelských oblastech v USA a také zmírnění obav z toho, že by se americká bavlna mohla stát jednou z komodit, na kterou by mohla Čína uvalit dovozní cla.

Pohled na stav zásob této komodity v USA ovšem říká, že bavlny je ve Spojených státech skutečně dostatek. Aktuálně máme nejvyšší zásoby bavlny od roku 2008.

 

Přesto cena bavlny díky předpovědím počasí prudce roste a dnešní noční obchodování skončilo limitním pohybem, v němž cena bavlny vzrostla téměř o pět procent. To udělalo čáru přes rozpočet mým plánům na klidné přerolovaní mé vypsané prosincové call opce výše, o kterém jsem mluvil ve víkendovém vydání Komoditních edukativních tipů a vystavilo mě prozatímní ztrátě v hodnotě přibližně čtyř procent mého účtu. Výhodou opcí je to, že se obchodují dále i, když je trh se samotnou komoditou uzavřen tak, jak se tomu stalo včera. Řešení: Rozhodl jsem se pokračovat v plánu, který jsem v pravidelném komentáři v pondělí zmínil. Dokoupil jsem vypsanou opci a teď čekám, jestli nebudu moci využít emoce, které v noci mě „vyšplouchly“ ve svůj prospěch a rolovat vypsanou opci dokonce o několik striků výše za premium, které bud držet můj obchod nadále v zisku. V podobné situaci jsem byl loni na počátku léta na sójových bobech. Vypsaná opce se také dostala do peněz a obchod i tak skončil ziskem. Emoce opadly…

Jak se bránit proti podobným emocím? Tady obrana není zcela možná. Výbuch nákupního šílenství, kterého jsme byli v noci z pondělí na úterý svědky, je prakticky nepředvídatelný. Jedinou obranou je obchodní plán, čistá hlava a schopnost se s trhem případně nehádat a přijmout ztrátu, která k obchodování patří.

Příběh třetí: Cukr

Ceny cukru jsou pravým protikladem toho, co se v roce 2018 dělo na již zmíněném kakau. Hodnota komodity ztratila v průběhu čtyř měsíců ze své hodnoty třicet procent. Důvodem byly poměrně vysoké zásoby cukru a silná indická produkce.  Spekulace na pokles ceny komodity se stala již zcela veřejným „trejdem“ a o tom, že ceny cukru budou dále klesat, jsme se mohly dozvědět dokonce i domácích z televizních obrazovek.  

I tady byly karty jasně rozdány emocemi a všichni viděli férovou hodnotu cukru ležet ještě hodně hluboko. Nikde se neobjevovalo nic pozitivního, co by mohlo propad cukru zastavit. I když bylo co zmiňovat. Vysoká cena ropy zvedala poptávku po biopalivech, jejichž největším producentem je Brazílie. A právě v Brazílii není hlavním zdrojem pro jejich výrobu kukuřice, ale právě cukr. Drahá ropa bývá tedy často oporou právě pro ceny cukru.

Sázkou proti tržním emocím se mně a i dalším obchodníkům podařilo v rámci Komoditních edukativních tipů vydělat pár stovek dolarů na nakoupených call opcích. Pozice je nyní vyčištěna a čekám na případný opětovný pokles cen cukru k jejímu znovuotevření.

Obchodovat ve směru emocí nebývá zpravidla z dlouhodobějšího pohledu dobrý počin. A když, tak je dobré svoji pozici zajistit stop-loss pokynem a z emocemi přeplněného trhu včas odejít.  

 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

_____________________________

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

 

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

 

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Kuba napsal:

    Vašku mám dotaz: všiml jsem si, že používáte zdroj Hightower report pro ty stocks/usage ratio grafy, jedná se o placenou verzi nebo tyhle grafy poskytují zdarma? Díky

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.