KOMODITY: Kolik to sype a jestli to stačí

Kolik to sype? A není to málo? Hodně častá otázka, kterou dostávám týdně tak dvakrát. Odpověď je: „No tak akorát. No, a není to málo.“ Nevím proč většina těch, kteří jsou v byznysu noví a příliš netuší, která bije (nováčkům se omlouvám, ale je to tak. My jsme ovšem před skoro dvaceti lety nebyli jiní…) předpokládají, že normální je vydělávat stovky procent ročně. Asi četli hodně forexových pohádek a slyšeli dost traderské latiny.

Neříkám, že zhodnotit účet o stovku procent a více, je úplně nemožné. Asi není. Nicméně k tomu člověk potřebuje postupovat vysoké riziko, které ne každému sedí a mít navíc i trochu štěstí. Podívejte se schválně na výsledky špičkových správců peněz v hegdových a jiných fondech. Dvacet procent, možná třicet, když se hodně daří. Podívejte se třeba sem. Proč byste vy, de facto na začátku své dráhy měli očekávat víc? Nebo alespoň stejně. Řekněte mi jediný rozumný důvod. Stovky procent nečekejte. Když někdo tvrdí, že dělá pravidelně trojmístné zhodnocení, věřte mi, že by neseděl dneska u toho piva, kde vám to povídá, ale seděl by někde u Goldmanů, nebo Morganů a byl by královsky zaplacen.

Já cílím každý rok na dvacet procent. Někdy se mi to povede, někdy ne. Průměr za ty roky takový ovšem mám. A předejdu otázce: měl jsem i ztrátové roky. Aktuálně mám už prakticky splněno.

+19,18 % je číslo na konci července. Uvidíme, co přinese další půlrok. A ano je to dost. Stačí mně to na život, který mám rád. Letních pět měsíců na Šumavě, na podzim si o cca měsíc prodloužit léto, přes zimu nějaké domácí lázně a lednové narozeniny tradičně v New Yorku. Víc vydělávat nemusím. Vyšší procenta mě ani moc nezajímají a nehoním se za nimi.

Když se objeví obchod a nenajdu dost argumentů proč ho nevzít, pak se pustím do džungle na lov. Přesně to se stalo dnes. Stovky kolegů odebírající Komoditní a spreadové edukativní tipy již nějakou dobu ví, že mám mimo jiné políčeno na kávu. Její ceny v poslední době docela silně vzrostly a trh se začal plnit růstovým optimismem. Ten ovšem nesdílím. Proč?

Inu pěstitelé a zpracovatelé této komodity na trhu prodávají, co jim síly a vysoké zásoby stačí (horní křivka pod cenovým grafem). Ta prostřední zase vypráví o tom, že po silné akumulaci se kávy v uplynulém týdnu začali zbavovat i manažéři komoditních fondů. A pochopitelně, jak ukazuje poslední křivka, káva je prostě drahá. Dost důvodů k tomu, aby člověk zbystřil a začal být kontrariánem. Zatím se to vyplácí. Otevřený zisk je na úrovni 700$ za kontrakt, a i technicky vše vypadá dobře. Tak se necháme překvapit…

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.