Mr. Market je zvláštní týpek. Miluje emoce svých příznivců, vozí se po jejich strachu a přiživuje jejich nadšení. To vše proto, aby se před jejich očima vlnil a nabízel jim ceny často reálné, někdy ale taky silně a oboustranně přestřelené. Nabízí příběhy, v nichž je i pro zkušeného obchodníka někdy obtížné se vyznat a oddělit realitu od jeho fikcí. Možná to je ten důvod proč se na trzích chovat obezřetně a na příběhy, které jsou nám médii předkládány reagovat je omezeně a s chladnou hlavou.
Jedním z takových příběhů je ten o možném navýšení dovozních cel na americké obilí do Číny. No katastrofa to bude. Kukuřice, sóji a pšenice je přece už tak v Americe spousta a co teprve až Čína navýší ty cla… To bude mazec. Obilí bude v USA ještě víc a to znamená, že ceny poletí raketově dolů. No armageddon to bude!!! Prodej kdo můžeš!!! A ceny skutečně přímo letěly dolů a Mr. Market jen sledoval to šílenství, které se rozpoutalo. No letěly. Jak čeho…
Graf ukazuje, že sója a kukuřice byly výprodejem skutečně silně zasaženy a na svých cenách ztratily skutečně hodně. Nicméně pšenice setrvala v panice jen čtyři týdny a pak to těm chytřejším obchodníkům došlo. Amerika přece není dominantním vývozcem pšenice a její exporty do Číny nejsou nijak dramaticky velké! Zatímco podíl USA na exportech sójových bobů (37,2%) a kukuřice (32,2%), pak u pšenice je situace daleko diverzifikovanější, když objem americké objem pšenice má na trhu jen sedmnácti procentní podíl. A o velikosti exportu pšenice do Číny vypovídá následující tabulka.
Nyní je asi jasné, proč jsem příběhu Mr. Marketa o katastrofě na trhu se zrninami a olejninami příliš nevěřil a vypsal jsem několik PUT opcí na pšenici se strike cenou 440. Pro méně znalé obchodníky. V době, kdy se ceny pšenice s prosincovým dodáním pohybovaly kolem pěti dolarů za bušl, jsem protistraně obchodu nabídnul privilegium mně kdykoli do vypršení kontraktu prodat pět kontraktů pšenice za cenu 4,40 za bušl. Za to jsem obdržel od protistrany odměnu přibližně ve výši 2.500 dolarů. Hezká odměna za to, že od někoho koupím pšenici za cenu o 15% nižší, než vládne na trhu. Mám velice rád obchodování komoditních opce spojené s fundamenty! V posledních letech má na mých příjmech z burzy stále větší podíl.
Maximální zisk z obchodu mohl činit oněch 2.500 USD, které mně moje protistrana zaplatila. Má ale smysl držet takovou pozici až do jejího konce? Už slyším Dana Sheridana, u kterého jsem se v opcích mnoha věcem přiučil. „Dane, budeš tu pozici držet až do její exspirace?“ Odpověď je jasná: „Noooo, nooo!!“ Tohle zkušený obchodník dělá jen málokdy. Za zbývající tři a půl měsíce se může stát leccos. Mr. Market může trhu nabídnout další ze svých příběhů, které dopředu nedokážeme odhadnout, a u toho já už být nemusím. Mám pro takové případy určeno a s Danem zkonzultováno, kdy vybírat zisk a před pozici někomu jinému.
Nyní již můj závazek nakoupit od obchodníka na druhé straně pět kontraktů pšenice má někdo jiný. Ten, kdo ho odkoupil ode mě a za přibližně 2.000 USD, které jsem mu za to předal. Mně pak zůstala jako odměna za necelé dva týdny v pozici pětistovka v amerických. A jsem rád, že ne jenom mně, ale že si na své přišli také další, kteří sledují moje Komoditní edukativní tipy, v nichž jsem svůj obchod dopředu avizoval.
Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?
Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.
Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem: