KOMODITY: Co je to být profi

Člověče, ty se máš. Hele, co kdybych sebral peníze, které mám, dal výpověď a začal se živit jenom tradingem? To slýchám v posledních deseti letech poměrně často.  A prakticky vždycky se to snažím svému protějšku rozmluvit. A to i v případě, kdy ten člověk už na burze několik let obchoduje a má za sebou celkem dobré výsledky. Proč? Být profesionálem v tomto oboru s sebou přináší otázky, které normální trader nemusí příliš řešit a může je někdy dokonce přejít jen mávnutím ruky. Pro „profíka“ mohou být ovšem zcela kardinálním problémem.

Předně, je něco jiného se obchodováním bavit, přivydělávat si tak větší, nebo menší peníze a být na výsledcích svého obchodování závislý. A nedej Bože, aby na něm byli závislí i členové vaší rodiny. To jsou jiné vesmíry! V jednom z nich obchodovat můžete a v tom druhém prostě musíte. A to i v situaci, kdy nevidíte prakticky žádnou rozumnou příležitost. Dám hned příklad. Podívejte se ne mě. Mým hlavním byznysem jsou komodity a naprostým základem pro většinu mých obchodů je COT report. Problém je, že ten už nebyl několik týdnů vyhlášen v důsledku rozpočtového problému ve Spojených státech. A je otázkou, kdo z nesvářených stran povolí dřív a kdy to dřív vlastně bude a já se dočkám nových údajů z COTu. A to ještě ani nedomýšlím, jak moc budou případná skokově doplněná data okamžitě použitelná. „Amatérovi“ je to celkem buřt. Obchodovat nutně nepotřebuje a může se klidně i několik měsíců věnovat něčemu jinému a dění na trhu sledovat jen po očku, pár minut denně. Pro profesionála s podobným založením byznysu, jaké mám já, je to vážný problém. On obchodovat musí, ale k tomu, aby tak činil nemá hlavní zdroj informací. Když nebude obchodovat, nevydělá peníze a když to bude trvat delší dobu, pak jeho profesionální dráha může brzy skončit.

Podobně můj kamarád, mimořádně zkušený a kvalitní trader s preferencí obchodování opcí. Několik let ho doslova živily short vega strategie na indexech. Prodával volatilitu a jako nástroj měl páková ETF obchodované pod tickery UVXY a SVXY. Všichni si pamatujeme paniku z února loňského roku, v níž index volatility VIX vystřelil z hodnoty pod deseti až na padesátku, a to během jednoho týdne.

U SVXY to chvilku vypadalo, že to tento instrument vůbec nepřežije. Nejde o to, že by to můj kamarád nepřežil. Jak jsem psal, je zkušeným profesionálem a zvládá zásady risk managementu na jedničku. Problém teprve následoval. Regulační orgány po přezkoumání toho, co se na SVXY a UVXY přihodilo rozhodly o snížení páky na těchto instrumentech. Nižší páka = nižší premia za výpis. Tečka. Dlouhodobě vypracovaný systém, který obchodoval a který ho doslova živil byl najednou nefunkční. A on si kladl otázky typu: „Mohl (měl) jsem to předvídat? Dalo se odhadnout, že se to někdy stane?“ Víte, jak budete takovou situaci řešit? Co uděláte, když z nějakého důvodu nepůjde obchodovat to, co vám léta nosilo peníze?

Další úhel pohledu. Ztráty. Zisky a ztráty k tomuto byznysu neodmyslitelně patří. Amatér si při zachování základních pravidel money managementu ze sérií ztrát nemusí dělat příliš hlavu. Ztrátový měsíc s ním nezacvičí. A ztrátový rok je spíš užitečným námětem k přemýšlení.  Může s obchodováním na nějakou dobu přestat a začít, až se mu zase „opraví hlava“. Koneckonců peníze z jeho dalších aktivit stále proudí, a tak se v principu zase tolik nestalo. Tento luxus profesionál nemá. Přestat obchodovat po sérii ztrát a čekat na opravení hlavy jednoduše nelze. A ztrátový rok je většinou, přinejmenším v začátcích profesionální kariéry, velký problém. Jiný problém je pak zvládání zisků, ale tom snad někdy jindy. Opravdu máte hlavu na to na to, abyste po sérii deseti ztrát vzali další obchod a neměli s tím sebemenší problém? A co když se naopak bude neobyčejně dařit? Zachováte klid a rozvahu, nebo se z toho „zblázníte“ požene vás chamtivost a budete hledat obchody i tam, kde nejsou? Jak budete zvládat, když za první profesionální rok vyděláte dva tisíce dolarů? Pro amatéra prima přivýdělek. Co na to profesionál?

Co to vlastně je být profesionálním obchodníkem? Znamená to vydělat na burze dostatek k tomu, abyste spokojeně žili, a ještě vám také zbylo na případné horší časy, které mohou přijít. Kolik to může být? Když vezmu průměrnou mzdu kolem 25.000 korun a vynásobím dvanácti, dostávám se k číslu 300.000 korun. Ono to bude citelně víc. Kdykoli něco vyděláte zaklepe vám na dveře státní ruka a odebere si z toho tolik, kolik jí patří. Řekněme 400.000 korun by tak i poté mohlo jako výdělek stačit. Abyste je vydělali, potřebujete odpovídající velikost kapitálu, který pošlete pracovat. Je evidentní, že tady si nevystačíte s málem. Pohádky o PRAVIDELNÉM KAŽDOROČNÍM stoprocentním zhodnocení kapitálu jsou skutečně jen pohádkami. Při rozumném ročním výsledku mezi 10-20 procenty si každý dovede spočítat, kolik kapitálu potřebuje pro začátek dráhy profesionálního obchodníka. Tolik k dotazům typu: „Mám sto tisíc korun a chci dát v práci výpověď a živit se jenom tradingem.“ Opravdu máte teď, v tuto chvíli, na to stát se profesionálem a žít tak, jak si myslíte, že profesionál žít má?

Být neprofesionálním obchodníkem opravdu není zločin. Člověku to dává hodně volnosti v rozhodování, dostatek času ke studiu a shromažďování prostředků na ten vysněný profesionální účet a život s ním spojený. Není kam pospíchat. Přestup k profesionálům je až ten poslední krok kariéry. Nelze ho udělat hned poté, co jsem se naučil bruslit a v krajském přeboru jsem se stal nejlepším střelcem. Všechno chce svůj čas, přinejmenším pokud to má dobře dopadnout.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.