KOMODITY: Čeká indexy korekce?

Finanční komodity mě příliš nezajímají. Moje obchody jsou většinou realizovány na takzvaných přírodních komoditách. Tedy na komoditách, které nám byly pro náš život darovány přírodou. Komodity, které jsme si ve své bláhovosti vymysleli sami, ať už jsou to akciové indexy, dluhopisy, nebo měny obchoduji jen okrajově.

Mám pochopitelně akciové portfolio, do nějž dlouhodobě ukládám svoje přebytky, a kterému se daří nadmíru dobře. Svůj způsob, jakým vybírám akcie do portfolia, jsem popsal v bonusovém týdnu svého Komoditního „complete kurzu“ a od té doby jsem na něm nic nezměnil. Jsem rád, že dva z mých favoritů PAYX a ACN zařadil včera do svého portfolia i Tomáš. A mám tam i obecně nenáviděný NETFLIX a nic na tom nezmění ani včerejší slabší earnings. V rámci pravidelného rebalancování zisky pravidelně vybírám a tak bude spíš čas pro nákup. Ale o Netflixu mluvit nechci.

Zkušenost mně říká, že co se týká akciových indexů, nemají údaje klasického COT reportu prakticky žádnou váhu. Proč? Nevím. Na trhu je asi příliš mnoho emocí a také algoritmů… Co já vím… Existuje ovšem způsob, jak indexy poměrně spolehlivě odhadovat a ten ukazuje aktuální obrázek.

Horní dva ukazatele jsem v kurzu Obchodujeme komodity nazval zjednodušeně „Jednička“ a „dvojka“. Horní z nich je jednička a jednička má tu vlastnost, že dokáže poměrně přesvědčivě napodobovat klasický COT Index, který používám u přírodních komodit.  A když se podíváme na graf, funguje poměrně dobře.

Prostřením indikátorem je „dvojka“, která zase dobře koreluje s nákupní aktivitou skupiny large traders. Její extrémy jsou prakticky totožné s vrcholy a dny trhu.

Dole je pak klasický hodnotový indikátor.  Interpretace je evidentní. Jednička říká, že Commercials jsou teď s velkou pravděpodobností silnými prodejci akcií a large traders svými nákupy právě dokráčeli do další extrémní pozice „dvojky“. A akcie jsou podle hodnotového indikátoru opravdu drahé.  

Doba fajn nákupů se blíží?

Na akciový trh se skutečně vkrádají určité obavy. O tom svědčí další graf, který srovnává vývoj cen dravých momentum akcií se širokým indexem.

Po většinu uplynulého období, překonávala výkonnost momentum akcií výkonnost indexu a to svědčilo o tom, že na trhu panuje vcelku bezstarostná nálada.  S koncem června ale vzal optimismus za své a na trh přišla opatrnost, která vládne stále.

O možné korekci vypovídá také tradiční sezónní vývoj, s nímž jsme letos docela dobré souladu. Letní měsíce bývají zpravidla pro akciové indexy slabším obdobím a podle výše uvedeného tomu nemusí být letos jinak. V neposlední řadě korekci nevylučuje ani klasická technická analýza, která je na posledním grafu.

Ceny narazily na rezistenci na úrovni 2800 bodů, Williams%R  je překoupený… všechno hovoří o možné korekci. Nemyslím, že by se jednalo už o ten mnohými tak vyhlížený armageddon. Spíše by se jednalo jen o další korekci v růstu a možnou příležitost k nákupu

Kde získáme indikátory?

Vždy, když ukážu principy fungování „jedničky“ a „dvojky“, přijdou dotazy kde tyto indikátory získáte. Proto ještě jednou zopakuji to, co jsem psal výše: jednička a dvojka indikátory jsou v našem Komoditním kurzu. Zde totiž – kromě mnoha jiných věcí – nejenže získáte tyto indikátory, ale především se s nimi naučíte pracovat.

Těším se, že korekce přijde a že nám nadělí nové fajn vstupy do obchodů:)

Vašek

 

PS:

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

 

 

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

 

 

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

 

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.