Akcie: Cukrárna a portfolio (dva nové kousky)

Stavba portfolia je jako procházka cukrárnou: Vybíráme to, co máme nejraději. Pečlivě vážíme, jaké zákusky si dopřejeme, protože víme, že sníst vše by nám neprospělo. Někdy odcházím z cukrárny i bez nákupu, protože mi prostě nic „nepadne do noty“.

Tentokrát jsem si dopřál dvě nové „cukrovinky“: PAYX a ACN

Paychex, Inc

Tato firma patří mezi veterány, věkem se blíží 50 rokům. Vznikla v roce 1971, kotována je na NASDAQ pod tickerem PAYX. Pro malé a střední podniky (nezapomínejte, že jsme v USA, z našeho pohledu jde o velké firmy) outsourcuje zpracování mezd, pojištění, správu daní ze mzdy, HR zdroje atd. Firma zaměstnává přes 13.000 lidí.

Denní objem obchodování akcií je kolem 2,5 milionu, což je vcelku likvidní. Insideři drží téměř 11% akcií, velké instituce dalších 71%.  Ukazatele a další důležitá data, včetně dividendy, vidíme zde v tabulce (zdroj: finviz.com):

Posuďte sami podle faktorů, které se učíte v mém probíhajícím kurzu, nebo které už znáte z kurzu Ing. Dvořáka. Ukazatele nejsou zcela ideální – ale tato firma má pro mne i tak svůj půvab a přidávám si ji do portfolia.

ACN

Accenture Plc., je z podobného ranku. Poskytuje poradenství, outsourcing služeb. Její aktivity najdeme také v informačních technologiích, ve finančních službách i třeba ve zdravotnictví. Firma vznikla v roce 1989, insideři zde drží mikroskopický podíl, zato instituce přes 76%. Denní objem zobchodovaných akcií je 1,5 milionu, což je stále dostačující objem pro likviditu.

Ukazatele máme opět k dispozici na finviz.com:

 

Levné a drahé akcie

V posledním roce vidíme stále strmý růst trhů. Donald Trump, nechť je komentován jakkoliv, je trhy vnímán jako silný prezident, který trhy povzbuzuje v růstu. Najít tedy „levné“ akcie není snadné. Přebytky peněz z aktuálně fungující ekonomiky se přelévají na burzu, takže i ceny akcií rostou.

Obě firmy, které přikupuji do svého portfolia, nejsou tedy „levné“. Na výprodejové ceny si musíme počkat. Nikdo samozřejmě neví, kdy ke korekci dojde – a proto do cukrárny chodíme pouze ochutnávat a mlsat po lžičkách …

Prima den a „vybíravý“ přístup k trhům!
Tomáš

PS: Vše, co uvádím, berte jen jako ukázku pro lepší pochopení. Nejde o investiční doporučení! Než investuji do akcie, prohledávám toho daleko víc …

Chcete si budovat pasivní příjmy, zabezpečit sebe a rodinu? OK, podívejte se zdarma na několik rad, které vám do začátku dávám:

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Akcie od A do Z, který ale nyní není dostupný. Doporučím vám proto Online kurz Ziskové akcie mého kolegy Ing. Dvořáka, kde se dozvíte:

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akciezačněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

Tomáš Walter
Tomáš Walter je vyhledávaný investiční poradce a specialista na akciové trhy. Získal titul inženýra v Česku, ale i titul Master of Science v USA, kde pracoval několik let jako vrcholový manažer. Po návratu do Česka působil jako manažer také v největších mediálních domech (CNC, CME) a budoval svoje investiční portfolio. Poslední 3 roky už pouze investuje, podniká a věnuje se své rodině, sportu a dobrému pivu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.