KOMODITNÍ SPREADY: ROPA JAKO NA HOUPAČCE

Zdravím v Novém roce 2019 a přeji Vám všem hodně zdraví, štěstí a osobních úspěchů. Samozřejmě i burzovní úspěchy. Od burzy jsem si přes svátky odpočinul a bylo to docela fajn. Více času na jiné činnosti, třeba hezká kniha byla super. Vašek v jednom z předešlých článků zmiňoval ropu. Také se u ní v tomto článku zastavím. Bude to spíše obecný pohled, než úvaha o možných spreadech.

Obchody a čas

Ropa je divoká komodita, kde se střetávají zájmy mnoha států a průmyslových skupin. Její cena ovlivňuje téměř všechny výrobky a jejich distribuci zcela určitě. Proto není stimulována pouze čistou nabídkou či poptávkou, ale zejména v krátkodobém horizontu i proklamacemi politiků. Vývojem akciových indexů a očekáváním v oblasti hospodářkého cyklu. Zamýšlíme-li se nad možným obchodem, musíme si nejdříve odpovědět na několik otázek.

Časový horizont

Použitý instrument

Finanční možnosti

Časový horizont – základ každého obchodu

Je obrovský rozdíl mezi krátkodobou spekulací a pozičním obchodem, který se rovná spíše investici. Tento rozdíl je zejména v kapitálu, který budeme potřebovat v závislosti na použitém obchodním instrumentu. Vašek v souvislosti se současnou situací na ropě použil výraz „padající nůž“. Je to výraz, který se na burze z nějakého důvodu používá. Osobně jej nemám rád a myslím, že ani na burzu nepatří. Pokud třeba průběžně budujete dlouhodobou pozici v kvalitní akcii, která kvůli davové psychologii rychle padá, můžete být považováni za obchodníka chytajícího „padající nůž“. Nepodléhejte davu, tvořte si vlastní názor. Definujte si cíl a cestu k němu.

Použitý instrument

Pokud již máte představu o akcii či komoditě, která má dle Vašich indícií čas na obchod, najděte si nejvhodnější obchodní instrument s ohledem na Vaše možnosti. Tím mám na mysli nejen možnosti finanční, ale i znalostní a zejména psychologické. Výborný obchodní plán Vám k ničemu nebude, pokud dojdou zdroje nebo kvůli psychologickému tlaku nedodržíte původní plán. Pečlivě zvažujte riziko a volatilitu. Nesmí být nad Vaše možnosti. Koupená opce je jistě definované riziko proti vypsané opci. Koupená future je nákladově jiný káva proti úzkému komoditnímu spreadu. Začínejte spíše obezřetně a později můžete „přitopit pod kotlem“, pokud se zvyšuje pravděpodobnost úspěchu, respektive snižuje riziko. Použité obchodní nástroje mohou zkušenější z Vás vhodně kombinovat, tím je burzovní obchodování krásné. Existují „mraky“ možností.

Finanční možnosti

Tak jako délka investičního horizontu snižuje riziko, tak Vaše rostoucí finanční možnosti umožnují větší diverzifikaci. A to jak v tvorbě portfolia investic či spekulativních obchodů, tak v diverzifikaci na časové ose. To znamená při správném řízení obchodu i akceptování otevřená ztráty, která je pouze dočasným stavem a pouze cestou ke konečnému zisku. Zpravidla většímu než v případě „správného“ vstupu. Tedy když „nechytáte padající nůž“. Burza je distribuce kapitálu a zboží, střet myšlenek a názorů. Musí být samozřejmě různé, jinak by to nemohlo fungovat.

Jsem kontrarián

Co to je? Snažím se vstupovat do pozic o něco dříve než „dav“. Je pravda, že někdy to může být i o dost dříve. Osobně si u svých investic moc hlavu nedělám s tím, jestli to není „moc brzy“. Nejsem věštec. Nikdo ( tedy nejspíš ) neví, kdy je ten správný čas. Tedy pro mne je hlavní realizovat zisk. U komodit a spreadů je to vždy slušná částka. Pokud jste trpěliví a časem si vyděláte rozumný kapitál, už se tak nehoníte za vysokými procenty. Spíše se budete v budoucnu zabývat konečnými částkami, které Vám umožní „rozumný život“. To je pro každého úplně jiná kapitola. Vidím to kolem sebe téměř každý den.

A co ta ropa ( WTI )

Jak to nyní vidím na ropě? Berte to prosím jako můj osobní názor a nikoli jako zaručený návod či podněty k stoprocentnímu zisku.

Kde může být cenové dno?

V únoru 2016 jseme zaznamenali pětileté cenové dno. Dostane se tam nyní cena? Proč zřejmě ne? No tehdy chtěli Saudové vytlačit těžaře z břidlic nízkou cenou ropy z trhu. Nepovedlo se. Teď se snaží již nyní omezením produkce cenu stabilizovat. Tedy cenu 26 USD / barel již neočekávám. Co je ale proti ceně ropy? Je to možné ochlazení hospodářského růstu a pokles akcií. Pokud se ( dle mého názoru ) světové hospodářství nedostane do recese, cena ropy by se neměla dlouhodobě podívat pod 40 USD / barel. Pokud ano, pak je cena okolo 30 USD / barel možná. Pak ale dojde k omezení těžby, zejména z břidlic, zcela jistě. Otázka pak zní, jak dlouho bude oživení ceny ropy trvat. Vliv budoucí elektromobility na spostřebu ropy, bych nepřeceňoval, tedy jej vidím jako ne příliš zásadní.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.