KOMODITNÍ SPREADY: Káva

     Zdravím opět obchodní komunitu. Dnes se podíváme na kávu a možnosti, jak něco „trhnout“ ! Jestli je drahá nebo levná. Zda se to nechá nějak zhodnotit na komoditních spreadech nebo ne. Tak jak to vidím já.

     Káva  je levná ! Tedy alespoň podle mne. Nachází se blízko významné SR úrovně ( hladina odporu a podpory ).  Nyní se podíváme na dlouhodobý graf ceny kávy.

GRAF ceny 20 let

zdroj:barchart.com

     Jak je zřejmé z grafu ceny kávy, za posledních 20 let se cena pohybuje v rozmezí 48 až 50 ku nejvyšším cenám blížícím se 350.  Při velikosti kontraktu, kdy bod činí 375 USD, je to celkem slušný rozptyl 18.000 USD až 131.250 USD. Kruciš, tam je „masíčka“. Ale pozor, buď je hezký zisk a nebo také muže být velká bída!!!

Trend hovoří jasně, ale

zdroj:batrchart.com

     Trend hovoří jasně, ale my víme, že nic neroste do nebe a káva nebude věčně levná. Na grafu ceny za 20 let si všimněte pásma ceny 100 -150. Zde se cena nachází s největší četností. Lze tedy předpokládat, že pokud je situace nabídky a poptávky normální, bude se do tohoto cenového „kanálu“ vracet. Pokud jsme na jeho okraji, pak z dlouhodobějšího pohledu je cena zajímavá. Ještě se podíváme na kratší horizont 5 let.

GRAF ceny 5 let

zdroj:barchart.com

     Nejnižší cena za posledních 5 let byla dosažena nedávno a pohybovala se na úrovní 95,45 .  Nyní je opět nad hranicí 103, může to být dno, ale také nemusí. Podíváme se tedy na možnosti realizace spreadových obchodů a jejich možností. Případně na jiné možnosti zobchodování.

Graf sezonality KCZ18

zdroj:seasonalgo.com

     Na grafu vidíme černě letošní spread KCZ18-KCH19. Tedy bull spread. Sezonalita je proti spreadu, ale ten přesto roste. To je sice zajímavé, ale káva je dle mých zkušeností trhem silného contanga a bull spready vydělávají jen zřídka. Na grafech sezonality je vidět, že až na konci životnosti spreadu je větší šance na úspěch, ale tomu neodpovídá podstoupené riziko. Ještě se tedy podíváme na samotný prosincový kontrakt KCZ18 a jeho chování v tomto období.

GRAF KCZ 18 a sezonalita

zdroj:seasonalgo.com

    Na samotném future kontraktu kávy s dodáním v prosinci 2018 je období možného sezóního růstu v řijnu. Naznačuje to červená i modrá křivka. Jedná se o v průměru 15 bodů. To je hezké. Co je ale ještě zajímavější z obchodního hlediska, to je chování komoditního spreadu na předešlém obrázku. Ten již od druhé poloviny července jeví snahu o růst, ale káva stále klesá. Jedná se o býčí divergenci. Ta tedy naznačuje, že pokles ceny kávy by mohl být u konce. Lépe to uvidíme na jiném grafu.

GRAF divergence na kávě

zdroj:spreadcharts.com

     Graf nám zobrazuje červeně průběh bull spreadu a fialově průběh ceny prosincového kontraktu. Rozdílná cesta spreadu a KCZ18 je na první pohled zřejmá. Poptávka je silnější a může indikovat obrat cenového trendu. Zejména na silné SR úrovni ceny okolo 100. Ještě se však podíváme na „velké kluky“. Jaké jsou jejich pozice a co dělají.

GRAF čistých pozic LT ( Large Traders )

zdroj:spreadcharts.com

     Nahoře na grafu je průběz ceny kávy modře. Níže vidíme v zeleném poli silně přeprodané pozice „velkých kluků“, které jsou na historickém extrému. Poslední změna je však již „nahoru“, tedy opět signál možné změny sentimentu. Krásně to zapadá do celé skládačky o kávě – silná SR úroveň, býčí divergence na spreadu, příznivá sezonalita na future KCZ18, extrém na čistých pozicích a náznak otočení.

Co stím tedy uděláme?

    Já osobně jsem udělal toto:

   Ve čtvrtek, kdy píši tento článek, jsem prodal vertikální opční PUT spread. Tedy obdržel jsem prémium 1050 USD  ( 0,028×37.500 = 1050 USD ). Pokud cena poroste nebo bude alespoň stagnovat. Dolárky mi zůstanou. Pokud cena klesne pod 100 jen dočasně a následně stoupne, je to také v klidu. Pokud půjde dále hodně dolů, zakoupil jsem pojistku na cenu 90. Riskuji tedy maximálně 3.750-1050 = 2.700 USD. Na menších trzích vypisuji bez pojitek, ale káva je veliký kontrakt, tedy je třeba respektu.

    Tedy možná jsem čistokrevné spredaře a spredařky rozesmutnil, ale bull spread na kávě neobchoduji. Přesto nerad nechávám příežitosti ležet ladem. A nyní si asi také udělám dobrou „levnou“ kávu !!!

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

 

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře
  1. Kuba napsal:

    Ahoj Romane, díky za další super článek. Chci se zeptat, jakým způsobem řídíš tyto opční obchody na komodity. Necháváš je až do expirace nebo je likviduješ třeba na 50% prémia?

    • Roman Horký napsal:

      Ahoj Kubo, děkuji za kompliment. Nejde to říci tak jednoduše. Záleží na dalších okolnostech, které se na trzích mohou vyskytnout. Většinou obchoduji podhodnocené komodity a tam v některých případech akceptuji i přiřazení, pokud komodita dále klesá na ceně. Důležité je časové hledisko. Tedy jestli obchod beru jako poziční a tedy dlouhodobý, pak držím do expirace. Pokud držím více pozic, zavírám postupně. Krátkodobý obchod zavírám dříve. U rychlých pohybů i méně než 50% expirace. Ahoj Roman

  2. PavelB napsal:

    Krásná analýza jak vlastní komodity, tak zejména posouzení případného komoditního spreadu. Třešničkou na dortu je ukázková aplikace mého oblíbeného kreditního opčního spreadu (fakt jen jeden?). Díky – PavelB

  3. Roman Horký napsal:

    Ahoj Pavle, zatím jen jeden. Později uvidíme !!! Pozdravuj v Číně !!! Čus Roman

  4. Miroslav Rudolecký napsal:

    Dobrý den,

    pane Horký mohl bych Vám prosím napsat soukromě, nerad bych, aby to četl někdo další.

    Děkuji

    Rudolecký Miroslav

  5. Jan Heisig napsal:

    Hledám info o zásobách kávy na světových trzích a nikde moc článků není. Ale alespoň jsem narazil na Vaše úvahy, perfektní článek.
    Zatímco ropu každý týden zveřejňuje EIA i API, o kávě se informace hrozně špatně shánějí.
    Poslední tři dny byly docela sešup, doufám v rezistenci na úrovni 95.
    Jinak pámbu s náma. Teda spíše se mnou;)

    Pěkný den, Honza

  6. Roman Horký napsal:

    Držím palce Honzo. Pozici také buduji, ale dlouhodobě. Zatím mám rezervu ! Ahoj

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.