KOMODITNÍ SPREADY: KAKAO – držím PUT opce

     Zdravím kolegové a kolegyně. Přemýšlel jsem o čem se dnes rozepsat. Nakonec jsem zvolil kakao. Zatím nedržím žádný spread, ale to se možná změní. Jsem nyní v pozici přes výpisy opcí. Přesněji PUT opcí. Nejdříve se podíváme na cenový graf, jedná se o 20 let a jedna svíce reprezentuje 1 měsíc. Výpisy PUT opcí jsou spekulací na růst.

GRAF – Kakao 20 let

zdroj:barchart.com

     Na grafu tedy vidíme minimální cenu někde okolo 750 v roce 2001. Tam se cena s velkou pravděpodobností zřejmě nevrátí, další SR úroveň je naznačená vodorovnou linkou na ceně 1300 v roce 2004. Tato cena je při masivním převisu nabídky už reálnější, budu k ní tedy počítat maximální riziko, ale také ji vidím jako nepravděpodobnou. Reálnější vidím SR v pásmu nad 1750. Moje výpisy začínají na ceně 2200 u CCZ18 ( prosinec 2018 ).  To je kulaté cenové dno vytvořené v roce 2017.

Moje pozice vypsané PUT CCZ18 a CCH19

zdroj:TWS

 

     Zde jsou moje pozice. Na PUTkách jsem v otevřené ztrátě -913 USD. Na call opci jsem již utržil dříve +590 USD. Bilance je tedy zatím -323 USD. Obchod beru jako dlouhodobý a jistě vás napadlo, že není pro malý účet. Obdržená prémia na otevřených pozicích jsou celkem +911 USD. Tedy téměř totožná částka, jako činí nyní otevřená ztráta. Tento stav je k 25.7., tedy ke středě, kdy si většinou připravuji podklady pro své páteční články.

Teoretická ztráta

    Pokud vypočítám teoretickou ztrátu k hladině 1300, pak moje strike jsou 2200, 2100 a 2000 k 1300. Je to 9000+8000+7000 = 24000 USD. To vypadá strašidelně, ale tolik bych neprodělal. Je však nutné takový dlouhodobý obchod řídit. Je mi jasné, že většina z vás nemá na takový obchod účet, ale jde zde o pár zákonitostí, které si myslím, že je dobré vědět.

1/ budu přiřazen?

2/ kde je moje BE ( bod zlomu )?

3/ nechat se přiřadit nebo to zavřít?

Přiřazení

     Je třeba si uvědomit, že k němu nedochází na striku automaticky a okamžitě. Zda budeme přiřazení, tedy obdržíme futures na podklad, pakliže cena dosáhne striku, ovlivňují dvě věci. Časová hodnota opce a doba do vypršení opce. Čím je větší časová hodnota opce a delší doba do vypořádání opce, tím je přiřazení málo pravděpodobnější. Respektive je případně realizováno majitelem více v penězích.

Kde je BE – bod ziskového zlomu

    To je jednoduchá matematika. Jedná se o pouhé odečítání respektive přičítání. pakliže vypíši PUT na strike 2200 za 27, pak BE je 2200-27 = 2173. Pokud je do expirace ještě poměrně více času. Pravděpodobně by k přiřazení nedošlo ani na ceně 2150. Musíme si uvědomit, že protistrana zaplatila také prémium za svoji opci, tedy ATM hodnota striku není ještě pro uplatnění výhodná, pokud se nejedná o jeden dva dny před expirací opce.

Nechat se přiřadit nebo zavřít pozici

    Tak to je již složitější záležitost. Zde již musíme mít na trh poměrně jasný názor, pokud ne. Pozici raději zavírám. Osobně zde z hlediska fundamentu věřím v dlouhodobějším horizontu v růst, tedy pokud budu přiřazen, budu pozici držet a k futures pozici či pozicím vypisovat následně CALL opce na nákupních cenách či výše. Pozor, zde je třeba říci, že otevřená ztráta může dosahovat pro něčí psychiku velkou zátěž. Tedy je třeba zvážit, zda na to máte účet a nebude vás to „trápit“. Někteří obchodníci mají na tyto pozice silnou „alergii“.

     Čas zde hraje důležitou roli a je třeba mít dopředu pomyšlenou strategii. Nebudete pak zmatkovat, pokud na vás trh vyvine psychický tlak. Trading je velmi individuální disciplína a i pokud budeme ve skupině používat stejnou strategii, výsledky budou u každého jiné. Lidé nejsou stroje.

Ahoj Roman, ať se daří

 

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.