Opět zdravím všechny burzovní obchodníky. V KSETu již máme kukuřičný spread, ale co pšenice? Pokusím se tedy dnes zhodnotit šance na této komoditě.
Cena v pásmu 400 až 600 je rozumné dlouhodobé ocenění. Na pravé části grafu vidíme možné otočení do poklesu. To odpovídá dlouhodobému cyklu na komoditě. Podíváme se tedy na krátkodobější graf a podrobnější pohled na cenový vývoj.
Z tohoto grafu je patrný sestupný trend. Prudký pokles v březnu a květnu vystřídal růst ceny k horní linii SR úrovně na ceně 567, kde se cena odrazila. Kontinálním poklesem prorazila další SR úroveň na ceně 526 a dále klesá.
Na grafu je vidět červené pole. Pravý spodní roh je aktuální situace. Zpracovatelé a pěstitelé na těchto cenách silně prodávají. Cena tedy sestupuje z maxim. To naznačuje, že považují cenu za vyšší. Velcí spekulanti již také sázejí na pokles a mají chuť podporovat výprodeje, povzbuzovat sestupný trend. COT tedy naznačuje pravděpodobný pokles pšenice.
Zelené pole sestupije z maxim. Růst přestává být živen a naopak dochází k výprodejům long pozic.
Černá křivka je letošní pohyb kontraktu na pšenici. Přesněji řečeno na ZWZ19, tedy prosincový kontrakt na pšenici v Chicagu. Modrá a červená křivka jsou sezónní trendy v 5 a 15 letém paternu ( modifikovaném průměru ). Ještě začátkem srpna naznačuje možný slabší růst a následně silnější pokles. Je to v souladu v pozicemi Commercial i Large Traders, jak naznačuje COT report.
Struktura trhu je strmější ( modrá křivka ), než je pětiletý průměr ( červená křivka ). To je poměrně logické po minulém růstu. Poptávka byla větší než v minulých letech. COT naznačuje, že by se již měla vracet ke svému průměru. Naznačeje to tedy prostor pro pokles. Na pšenici tedy může jít o příležitost pro obchody na pokles.
Ahoj Roman, ať se daří
Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu: