KOMODITNÍ SPREADY: BENZÍN, je to drahý spread?

    Ahoj kolegové a kolegyně. Poměrně dlouho jsem přemýšlel, jakou komoditu jsme zde již delší dobu neměli. Napadl mne benzín. Většinou je to o ropě, což je logické, neboť benzín je její deriát, ale co benzín samotný. Jde to ve spreadu obchodovat? No jistě! Je to drahé? Na to se podíváme. Jak moc je to nebezpečné? To si taky ukážeme.

Graf ceny benzínu ( RB )

zdroj:barchart.com

     Zde vidíme graf ceny benzínu za 20 let. Začátek grafu na minimu okolo 0,3384 a maximum v červenci 2008 na ceně 3,6310. Jeden celý bod je 42.000 USD, tedy jeden krok kotace je 0,0001 = 4,2 USD. Je to veliký kontrakt, ale co to znamená z hlediska komoditního spreadu si ukážeme dále.

     Do grafu ceny jsem si zakreslil fialově vodorovné hladiny. Rozdělují mi jej na drahou a levnou polovinu. Tedy přibližně. V pravo vidíme akutální cenu, která zrovna prorazila z toho netrálního úzkého pásma do levného pásma.

Margin úzkého BULL spreadu RBF19-RBG19

zdroj:TWS

    Zde vidíme marginové požadavky na bull spread RBF19-RBG19. Je to přijatelná částka 9.633 Kč, tedy cca 428 USD. Volatilita spreadu bývá po většinu času nízká i s ohledem na to, že se jedná o úzký spread mezi sousedními měsíci dodání.

Býčí divergence a volatilita spredu

zdroj:spreadcharts.com

Zde vidíme v jednom grafu křivku ceny spreadu a křivku ceny první nohy spreadu, tedy future kontrakt RBF19 ( leden 2019 ). Křivka spreadu je červená a první noha je fialová. Všimněte si, že od poloviny srpna, kde jsou ještě křivky u sebe, se následně rozcházejí. Ještě to není divergence, ale vidíme že spread nereaguje na růst ceny komodity nijak výrazně. Cena ale roste celkem svižně. Koncem září zamíří cena spreadu dolu a následně pak i cena komodity ( RBF19 ). Ale nejzajímavější to začíná být v říjnu. Naznačil jsem to neuměle zelenými šipkami. Zhruba 3 týdny již spread roste a zároveň klesá výrazně cena benzínu. To není normální situace. Bull spread by měl klesat. To je velice silná divergence, předvídající obrat ceny benzínu. Spread naznačuje silnou poptávku. Nádhera !!! Dále jsem naznačil přerušovanými čarami širší pásmo volatility a změřil jeho cenu. Vidíte, že se jedná o 189,61 USD.

Čisté NET pozice Large Traders RB

zdroj:spreadcharts.com

3 roky vypadají relativně vyhroceně, ale stav okolo +90.000 kontraktů není z pokledu posledních 2 let extrémní.

Kratší období čisté NET pozice RB

zdroj:spreadcharts.com

Posledních 6 měsíců je z tohoto pohledu spíše příznivých, cena klesla výrazně a divergence zve k obchodu. Otevřel jsem tedy obchod. Uvidíme.

Ahoj Roman, ať se daří

Kompletní postupy a návody krok za krokem najdete samozřejmě ve Spreadovém kurzu:

Něco o mně, o mojí cestě ke komoditnímu byznysuo postupech které používám, ke stažení zde:

 

 

 

 

 

Roman Horký
Roman Horký
Podnikatelem je od roku 1992 do současnosti. Koníčky: Silniční i MTB cyklistika a obchodování komoditních spreadů na burze. První kontakty s kapitálovým trhem získal Roman Horký v roce 1990 přes otevřené podílové fondy bank a finančních institucí. Roman získával zkušenosti s obchodováním na pražské burze, posléze přesedlal na burzy v USA. Dlouhodobě se zabývá studiem kapitálových trhů. Za investiční a traderský vzor Roman považuje amerického komoditního obchodníka Larryho Williamse. Roman Horký se specializuje na komoditní spready, které obchoduje šestým rokem. Je zastáncem učení praxí a propagátorem jednoduchých postupů. Doplňkově obchoduje opce na komoditní futures, samotné komoditní futures. Obchoduje také opce na volatilitu. Dlouhodobé obchody, z části i investice, realizuje také na akciích - zde preferuje především dividendové akcie.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů